בני 60? כנראה תהיו בין ראשוני המתחסנים נגד קורונה, כבר בשבוע הבא

באר שבע, שמתקרבת בצעדי ענק להפוך לעיר כתומה, נערכת לקבל את החיסון לקורונה. מי יתחסנו ראשונים והאם חיילים יחוסנו בפקודה?
send whatsapp messsage send FB messsage
בצה''ל כבר נערכים תהלחיל בחיסונים (צילום: דובר צה''ל)

אם הכל יילך כשורה, ביום ראשון יחל בבאר שבע מבצע החיסון כנגד קורונה. הראשונים להתחסן יהיו הצוותים הרפואיים. אחריהם - בני 60 ומעלה, הנחשבים קובצת סיכון מפאת גילם. מבצע החיסונים לא יבלום את הסגר הצפוי להיות מוטל במהלך השבוע הבא, למשך כחמישה שבועות - זאת בשל העליה החדה בתחלואה. הדיבורים על חיסון הולך ומתקרב ככל הנראה גרמו להתרופפות בשמירה על ההנחיות - והתחלואה בב''ש זינקה. פירוש הסגר: סגירת המסחר כולו, מלבד מוצרים חיוניים וככל הנראה, הגבלות תנועה.

כל זה קורה, כשהממשלה הנוכחית צועדת ככל הנראה לקראת בחירות יקרות ומיותרות וקברניטיה עסוקים בהישרדות פוליטית ולא במיגור המחלה, שלא רק הרבה למעלה מ-3,000 ישראלים, אלא פגעה קשה עשרות אלפי משפחות בב''ש, שמהפרנסים בהן הוצאו לחל''ת או פוטרו. 

ביון הראשונים להתחסן, 1000 עובדים בבית החולים סורוקה. את מבצע החיסונים מובילה לאה כהן, מנהלת הסיעוד בסורוקה, שיחד עם צוות רב מקצועי בנו ״פקודת מבצע״. הצוות כולל זיהומולוגים, צוות סיעודי, רוקחים, צוותי אדמינסטרציה ולוגיסטיקה שיחד תכננו בקפידה את הליך קבלת החיסונים, איחסונם, מיקום מתן החיסונים, ניהול רישום של העובדים שיתחסנו. 

ביום ראשון  יחל השלב הראשון במבצע החיסונים. בשלב זה יועברו חיסונים לכ-10 בתי חולים ולמרכזי חיסון של קופות חולים, לטובת חיסון צוותי הרפואה בקופות החולים ובבתי החולים.
 
במהלך הימים הקרובים החיסון יגיע בהדרגה לכל אתרי החיסון בבתי החולים ובקופות החולים.

מי יחוסן מתי? 
 
בשלב א' יחוסנו סגלים רפואיים בסדר הזה:
- בתי חולים
- קופות חולים, מרפאות פרטיות ומרפאות רופאי שיניים
- בתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים
- סטודנטים לסיעוד ורפואה בסבבים קליניים
- מד״א וארגוני הצלה
- מוסדות מגן אבות ואמהות ומוסדות רווחה לחוסים ומטפליהם
 
כמו כן, בשלב הראשון יחוסנו בני 60 ומעלה - באחריות קופות חולים ואוכלוסיות בסיכון. במסגרת החיסון בקופת החולים יש לנהוג גמישות ולחסן. לדוגמא, קשיש בקהילה והמלווה או המטפל. דוגמא נוספת לגמישות היא עבור מטפלים של אוכלוסיות בסיכון מיוחד כמו מושתלי ריאות.
 
 בשלב השני יורחב מעגל החיסונים לכלל האוכלוסייה בסדר המפורט:
- המשך חיסון קבוצות סיכון: סוכרת, השמנת יתר חולנית, COPD, יתר לחץ דם, מטופלים עם דיכוי חיסוני, מושתלי איברים, חולים המטולוגיים וכדומה. יצוין כי בקבוצה החולים עם דיכוי חיסוני יש לכלול משפחה ובני בית בקדימות.
- קבוצות בחשיפה גבוהה כמו מורים, גננות, עובדים סוציאליים, בתי סוהר אסירים וסוהרים
- צה״ל וגופים ביטחוניים יקבלו הקצאה בהתאם לתוכנית חיסון שתוצג למשרד
- בהמשך פתיחת החיסון לכלל האוכלוסייה על פי תזמון קופות חולים
 
לא יחוסנו בשלב זה:
- ילדים ונוער עד גיל 16
- מחלימים
- נשים בהריון
- נשים מיניקות
- אנשים עם היסטוריה של תגובות יתר קשות - אנפילקסיס
- נשים המתכננות להרות - עד חודש לאחר קבלת חיסון שני
 
מבצע החיסון יתבצע בהדרגה בהתאם לאספקת החיסונים לאוכלוסיות נוספות. עם זאת, ולמרות האופטימיות, במערכת הבריאות מדברים על חזרה לשיגרה רק בסוף 2021. השנה הקרובה הולכת להיות דומה ל-2020: מסכות, ריחוק חברתי והגבלות על פעילויות רבות. אמנם מדובר על הנפקת ''דרכון ירוק'', אבל ההערכה היא שהוא ייתקל בהתנגדויות על ידי ארגוני זכויות אדם ומשפטנים.

אישי ציבור רבים, בהם ראש הממשלה, שר הבריאות והרמטכ''ל הולכים להתחסן בשידור חי, על מנת לתת דוגמא אישית ולהפיג את חששות הציבור. ראש הממשלה הודיע כי יתחסן במוצאי שבת.  גם הרמטכ''ל יתחסן ככל הנראה ביום ראשון. ההערכה יהא שהחיסון בצה''ל לא יתנן בפקודה וכי חיילים רבים יתחסנו מרצונם. 
  
פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות  מסר: "אנו עושים כמיטב יכולתנו, בהנחיית שר הבריאות, בעזרת מומחים בתחומים רבים להנגיש את החיסונים כנגד קורונה לכלל האוכלוסייה. ככול שיגיעו יותר חיסונים ארצה, אנו נרחיב את מעגלי המחוסנים לכלל הקבוצות שרשומות לעיל, ואנו, יחד עם קופות החולים, בתי החולים וארגונים נוספים, מקצים מחסנים רבים ככול הניתן על מנת לחסן מהר ככול שניתן. אני קורא לכולם להתחסן! זאת הדרך שבאמצעותה נצליח להתמודד עם המחלה ולחזור לשיגרת חיים בכול התחומים. בהצלחה לכולם ובריאות שלמה.
 
 

כתבות נוספות למקרה שפספסת...