הרשות לפיתוח תקבל סמכות על 7 רשויות נוספות בדרום

וועדת הכספים אישרה היום בקריאה ראשונה להחיל את סמכות הרשות לפיתוח הנגב לשבעה יישובים נוספים במרחב
send whatsapp messsage send FB messsage
משה מור יוסף (צילום: דוברות הרשות לפיתוח הנגב)

מאת משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי

ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה: החלת סמכות הרשות לפיתוח הנגב על רשויות מקומיות נוספות באזור הדרום
עפ"י הצעת החוק תכלול הגדרת הנגב שתחת סמכות הרשות את מחוז הדרום כולו, מה שיביא להכללת 7 ישובים נוספים תחת סמכותה

ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה את הצעת חוק הרשות לפיתוח הנגב (תיקון - שינוי הגדרת הנגב), התש"ף-2020 של חברי הכנסת ינון אזולאי, משה ארבל ומיכאל מלכיאלי. 

ההצעה קובעת את תיקון ההגדרה "הנגב" בחוק הרשות לפיתוח הנגב, התשנ"ב–1991 ומגדירה כי גבולות הנגב ייקבעו על פי חלוקת שטח המדינה למחוזות. עוד נקבע במסגרת התיקון כי הגדרתה של רשות מקומית בחוק הרשות לפיתוח הנגב, תכלול גם מועצה אזורית, כך שמועצות אזוריות יהיו חלק מהרשויות המקומיות הכלולות במחוז לעניין החוק.

התיקונים נועדו להחיל את סמכות הרשות לפיתוח הנגב על רשויות מקומיות נוספות באזור הנגב, כך שיוכלו להיכלל בפעולותיה לפיתוח כלכלי וחברתי.

במהלך הדיון שנוהל ע"י ח"כ ינון אזולאי, צוין כי במסגרת שינוי החוק יתווספו לסמכות הרשות לפיתוח הנגב והגליל 7 רשויות, שחלקן נמצאות באופן חלקי תחת סמכות זו היום: חוף אשקלון, אשדוד, קריית מלאכי, באר טוביה, שפיר ויואב.

ח"כ ינון אזולאי: "כיום הרשות מתכללת את פעולות הנגב עפ"י קו 115, החוק הזה כבר לא רלוונטי שכן יש רשויות שנחתכות באמצע, חלק מהישובים בפנים וחלק לא. אשקלון, קריית מלאכי ואשדוד בין השאר. אנחנו מבקשים להפוך את זה למחוזות – מחוז דרום. הדבר יפתור את המצב בו כאשר יש קול קורא ורוצים לתת סיוע, מתחילה השאלה האם הישובים האלה הם מהנגב או מהפריפריה, הצעת החוק הזו תעשה שכל".

דרור סורוקה, המשרד לפיתוח הנגב והגליל: "בגליל הגבולות פשוטים – מחוז צפון של משרד הפנים זה הגליל, בנגב נקבע קו 115, זו מפה שכבר לא בתוקף 2 עשורים, והקו שם הוא פשוט קו ישר שחותך את המפה בלי היגיון או הצדקה מקצועית. הכי נכון לומר שהנגב הוא מחוז דרום כמו שהגליל הוא מחוז צפון, זה מונע הרבה אבסורדים". 

מעיין ספיבק, משרד האוצר: "אין עלויות ישירות לשינוי ההגדרה, כיוון שהמשרד מתוקצב באופן שנתי, אך המשמעות שהתקציב יחולק אחרת. יש מקום לשאול על הסיוע והמיקוד בסיוע ברגע שמכניסים עוד רשויות להגדרה זו, שאנחנו יודעים שהפערים בין מי שהוגדר עד היום בנגב למי שהתווסף אליו, למשל בין אשקלון ואשדוד לישובים קודמים, בערים האלה למשל יש אפשרויות תעסוקה גדולות יותר, גם בתחבורה. אנחנו מסייעים עכשיו רוחבית לשטח הרבה יותר גדול".

ח"כ אזולאי: "הסמכות תיוותר בידי הרשות להחליט כיצד לבצע את החלוקה התקציבית, השינוי אינו שינוי תקציבי ומשאיר את שיקול הדעת בידי הרשות". 

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "לפני מספר שנים החליטו משפטנים שאסור לרשות לפעול בשטחי יהודה ושומרון, למרות שבמשך הרבה מאוד שנים הם פעלו שם, בטענה שהשטחים האלה דרומה להגדרה.  כך דרום הר חברון הוחרגו מהגדרת הנגב של המשרד, אני מבקש לתקן גם את העניין הזה, כדי שיכללו בהגדרת הסמכות של הרשות".

בעקבות הדברים סוכם כי תיבחן הכללת ישובי דרום הר חברון בשטח שבסמכות הרשות, בהכנת החוק לקריאה השנייה והשלישית.