אות הנשיא הוענק למועצת בני שמעון על הישגיה במיחזור

בטקס חגיגי בבית נשיא המדינה בירושלים, קיבלה המועצה האזורית בני שמעון תעודת ציון לשבח על שיפור משמעותי בכמות ואיכות פסולת האריזות שנאספה השנה ביישובי המועצה
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: חיים צח / לע"מ.

מאת: משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי

היום (ב') בטקס חגיגי בבית נשיא המדינה בירושלים, קיבלה המועצה האזורית בני שמעון תעודת ציון לשבח על שיפור משמעותי בכמות ואיכות פסולת האריזות שנאספה השנה ביישובי המועצה. הטקס מתקיים במסגרת יום המיחזור של ישראל ובמהלכו 3 רשויות נוספות יקבלו ציון לשבח ו-4 רשויות יקבלו אות הרשות הממחזרת. בחזרתו של ראש המועצה, ניר זמיר, מבית הנשיא לבניין המועצה הבוקר, התקיים טקס מצומצם בחצר המועצה בו העניק זמיר למחלקת השפ"ה את הפרס שקיבל בשם המועצה.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח גם השנה את זוכי פרס הרשות הממחזרת היום, יום שני, כ"א בכסלו, 7 בדצמבר, לרגל יום המחזור. במפגש השתתפו השרה לאיכות הסביבה גילה גמליאל, ראש תאגיד המחזור "תמיר" רני איידלר וראשי הרשויות הזוכות במדד המחזור לשנת 2020: גבעתיים, אריאל, יסוד המעלה ועמק חפר. הרשויות מועצה אזורית בני שמעון והוד השרון זכו בציון לשבח על השיפור המשמעותי ביותר.

תהליך מיחזור האריזות והצבת פחים כתומים ביישובים החל במועצה האזורית בני שמעון בשנת 2017. בשנה הראשונה נאספו כ-4 טון אריזות לחודש. בשנת 2018 נאספו בסך הכל כ-60 טון אריזות, בשנת 2019 נאספו כבר כ-80 טון אריזות ואת שנת אנחנו מצפים לסיים עם יותר מ-100 טון אריזות מהפח הכתום. רובה המכריע, יותר מ-89%, היא פסולת אריזות כנדרש. בנוסף לכך נאספו השנה במועצת בני שמעון גם כ-200 טונות של פסולת אריזות זכוכית, בקבוקי שתיה וקרטונים. לאלו מתווספים זרמי מיחזור אחרים כנייר, טקסטיל, ולאחרונה גם פסולת אלקטרונית. בין היישובים במועצה המצטיינים בה=פרדה: חצרים, שובל, משמר הנגב, דביר, שומריה, בית קמה ולהב. עליה משמעותית נצפתה השנה בנבטים.

עד היום הוצבו ביישובי המועצה יותר מ-650 פחים כתומים. לאור העלייה גדולה בכמויות המיחזור המועצה נדרשת להגדיל את תדירות הפינויים וכמות הפחים, מאחר והתושבים נענים למשימת המיחזור ורואים בלקיחת אחריות על זרמי הפסולת חלק חשוב מחיים מקיימים. מחלקת שפ"ה וסביבה מתפעלת את מערך המיחזור, דרך פיקוח קבלני וטיפול בתקלות, פיקוח על מערך הפינוי עצמו – מהפח ועד לתחנת המיון של האריזות, ועד להסברה.

ניר זמיר, ראש המועצה האזורית בני שמעון: "אחד היעדים המרכזיים שלנו כמועצה הוא להיות מועצה ירוקה, וזה בא לידי ביטוי במספר תהליכים משמעותיים שאנחנו מוציאים לפועל, ביניהם הגדלת הפקת אנרגיה נקייה כמו החשמל הירוק, פרויקט שביל בני שמעון, הפחתת הטמנה על ידי הקמת מפעל המיון בדודאים וכמובן גם עבודה מאומצת של אגף שפ"ע וסביבה להגדלת אחוזי המיחזור אצלנו ביישובי המועצה - הישג מרשים ששם אותנו בין הרשויות המובילות במחזור בישראל, והפעם בפרס הנשיא על שיפור איכות וכמות הפסולת הממוחזרת. אני גאה שהמהפכה הירוקה של בני שמעון צוברת תאוצה, התושבים הנפלאים שלנו לוקחים חלק עצום בתהליך הזה וכולנו מצליחים לתרום את חלקנו לשמירה על כדור הארץ, על הסביבה ועל איכות החיים של ילדינו לשנים הבאות".

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין: "השכלתם להביט למרחוק, ואתם פועלים לא רק למען איכות החיים של תושבי הרשויות שלכם, אלא גם למען העתיד של ילדינו. משבר האקלים הוא משבר אמיתי. וכולנו, ברמה הבינלאומית, הלאומית והפרטית, צריכים להירתם למאבק בו. ההתמודדות עם הקורונה לקחה אותנו צעד קדימה וצעד אחורה. מצד אחד, הוצאנו פחות על דלק ועל תעופה, ומצד שני, חזרו לחיינו מסכות, כפפות, וכלים חד פעמיים. עלינו לעשות כל שביכולתנו למען הסביבה. הפרדת פסולת, מחזור וצמצום של צריכה מיותרת, הם חלק בלתי נפרד משינויי ההרגלים שאנו נדרשים בהם".


השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "השאיפה היא שבעתיד הלא רחוק, נצטרף לשורה ארוכה של מדינות מתקדמות שאינן מטמינות פסולת כלל. בכוחותינו לייצור תרבות מיחזור חדשה בישראל, תרבות של אחריות סביבתית, הפחתה במקור ופתרונות מתקדמים - למען ארצנו, הבריאות שלנו, ואיכות החיים של כולנו."


מנכ"ל תאגיד תמיר, רני איידלר: "אני מודה לכבוד נשיא המדינה מר ראובן ריבלין שאירח אותנו בביתו לטקס הענקת אותות ועל תרומתו הרבה בקידום החשיבות של נושא המחזור ואיכות הסביבה במדינת ישראל ולשרה על נוכחותה והענקת הפרס למצטיינים. כמו כן אני מודה לרשויות ולחברות הזוכות ומעריך מאוד את שיתוף הפעולה שלהן, לרשויות המקומיות יש השפעה גדולה על שיתוף הפעולה של  התושבים וגם על האמון שלהם בדרך. והכי חשובים התושבים שמגלים אחריות  ומעורבות ומפרידים אריזות למחזור, ובכך מונעים את הטמנתן באדמה ואת הפגיעה בסביבה."