שנה אחרי חשיפת ברנז'ה NEWS: מועצת העיר דנה בבלאגן הפינוי-בינוי

למעלה משנה אחרי שברנז'ה NEWS חשף בלעדית את הבילבול בנושא פינוי-בינוי בבאר שבע, נדרשה סוף סוך מועצת העיר לנקוט עמדה בעניין: ''בודקים לפני שחותמים''
send whatsapp messsage send FB messsage
לפני שהטרקטורים יהרסו את הישן, יש עוד דרך ארוכה (צילום המחשה: בן אדוארדס / נחלת הכלל)

ישיבת מועצת העיר נדרשה סוף סוך לנושא פינוי-בינוי בבאר שבע, בעקבות ריבוי חברות פרטיות שפונות לתושבים במטרה להחתים אותם על מסמכים. נכון להיום, אין בבאר שבע שום תוכנית פינוי-בינוי ממשלתית, למעשה, כפי שהובהר במהלך ישיבת מועצת העיר, מדובר בהליך שאפילו במרכז, באזורי ביקוש, עלול לערוך כ-15 שנה ובכל מקרה, מדובר בהליך המצריך נשימה ארוכה, כלכלית ותכנונית. לא חותמים היום ומקבלים בעוד שנה דירה ענקית חדשה מהניילונים במקום דירת השיכון בגודל 65 מ''ר. באיזורים בעלי כדאיות כלכלית, דוגמת תל אביב, תוספת השטח לדירה אינה גדולה.

וידאו: הדיון בנושא פינוי בינוי במועצת העיר (צילום: דני בלר, הועבר בשידור חי בעמוד הפייסבוק של ברנז'ה NEWS)
​​​​​​​

את ההצעה לסדר היום הגיש חבר המועצה משה ינאי מסיעת אור, למעשה חבר האופוזיציה היחידי במועצה. גם לינאי ומתברר, גם לסגן ראש עיריית באר שבע טל אל על פנו טלפונית מי שהציגו עצמם כמובילים פינוי-בינוי. הם לא ידעו כי הם מדברים עם סגן ראש העירייה, שגם מקדם את התחדשות השכונות הותיקות. אל על יודע כי מדובר בהליך לא קל, הדורש שיח עם התושבים וגם משאבים רבים. זאת בניגוד לפיתוח המרחב העירוני, שבבאר שבע נעשה בהצלחה בלא מעט מוקדים: פארק הסופרים למשל, פרויקט שדרות טוביהו, שיפור חזות המרחב הציבורי בשכונת דרום ועוד. 

נוצר מצב בבאר שבע, שדיירים באותו בניין חתמו התחייבויות ליזמים שונים. כך, שביום שבו תהיה התכנות כלכלית לבנות בשכונה פרויקט של פינוי-בינוי, היזמים ייתקלו בתסבוכת משפטית ולמעשה, בסחר חתימות. משיחה עם אנשי נדל''ן, עולה שחתימת דייר שווה כ-20,000 שקלים. 

כבר לפני למעלה משנה, נחשף בברנז'ה NEWS המתרחש בתחום פינוי-בינוי בבאר שבע. על מנת לקדם פרויקט פינוי בינוי, ישנו סף כדאיות כלכלית - כדי שיזם פרטי ישקיע בפינוי הדיירים, מציאת פתרון דיור זמני עבורם ובניית חלופה שגם תניב לו רווח. בבאר שבע, בה אין בעיה של עתודות קרקע, ההליך כמעט ואינו משתלם, בטח לא ברמות המחירים הנוכחיות בעיר. יותר פשוט לבנות שכונה חדשה מן היסוד, כפי שנעשה למשל בפארק הנחל.

עם זאת, במועצת העיר נזהרו לא לשלול יוזמות פרטיות, אך הזהירו את התושבים לבדוק לפני החתימה.

קרא עוד באותו נושא, הכתבות שהתריעו על המצב:

תחקיר מיוחד: האם באר שבע נכנסת ל''טרפת'' פינוי-בינוי?

פינוי-בינוי בבאר שבע: הבלאגן חוגג, תושבי השכונות מבולבלים