השוק העירוני והגרנד קניון חוזרים - תחת מגבלות ''פיילוט הקורונה''

על רקע נתוני התחלואה, ששוב עולים, קבינט הקורונה אישר אתמול, רביעי, מתווה ניסיוני להחזרת פעילות השווקים והקניונים - בינתיים לשבוע בלבד ובמגבלות. חיי התרבות מושבתים מזה 9 חודשים - ואין צפי לחזרתם
send whatsapp messsage send FB messsage
הגרנד קניון בימי הטרום קורונה (צילום: דני בלר)

אחרי 123 ימים בהם היו סגורים בהוראת משרד הבריאות - השוק העירוני והגרנד קניון בלבד יחזרו לפעול לשבוע ניסיון - במהלכו ייבדק יישום ההחלטות של קבינט הקורונה. ההחלטה התקבלה בהצבעה שנערך אתמול, רביעי. עד לרגע האחרון לא ידעו מפעילי הקניונים והשווקים אם הפתיחה אכן תאושר. הקניונים שייפתחו ברחבי הארץ הינם בחלוקה שווה בין הקבוצות הגדולות (מליסרון ועזריאלי).

קניונים אחרים בב''ש וכן שני קומפלקסים ענקיים לבילוי, קולנוע ומחסר ימשיכו להיות תחת המגבלות. 

בקניונים שייפתחו במסגרת הפיילוט (בהם הגרנד קניון של ב''ש) ימונו סדרנים שתפקידם להעיר לאנשים וליידע אותם בנוגע להוראות התקנות, וכן לנהל רישום של הפרות לצורכי בקרה. אחד החששות של הנהלות הקניונים הייתה כי הם יידרשו לזהות הקונים בכניסה ואלה יחויבו לסרוק קוד QR בסלולרי שלהם בכניסה לכל חנות. בסוך הממשלה ירדה מהדרישה הזו, שיש בה משום פגיעה בפרטיות, הרבה מעבר לאיכון הטלפוני. בסופו של דבר הוחלט לנהל רישום ממוחשב בקניון וככל שאפשר - גם במוזיאון ובשוק - של מספר השוהים במקום, ללא פרטים מזהים לצורכי ויסות.

הגרנד קניון בימי הסגר (צילום: דני בלר)​​​​​​​

סדרנים ימנעו התקהלויות ובפרט בתורים בכניסה לקניונים ובסמוך לכניסה לחנויות. העובדים ובעלי החנויות יעברו תדרוך באשר לתקנות. תפוסה המותרת בקניון תהיה ביחס של אדם ל-7 מ"ר.

ומה לגבי התפוסה המותרת בחנויות שבתוך הקניון? חנויות שעד היום פעלו ("חנויות חיוניות") יפעלו עם אותו מספר שוהים, וחנויות שאינן חנויות חיוניות, יפעלו עם מספר דומה לאלו של "חנויות רחוב" – ביחס של אדם ל 7 מטרים רבועים, וסך הכל עד 10 אנשים.
הקנס על הפרה של התפוסה המותרת על-ידי המחזיק או המפעיל של הקניון תהיה 5,000 שקלים.

לגרנד קניון בב''ש יכולת להכיל, על פי התקנות החדשות, למעלה מ-800 לקוחות בו זמנית הוא אחד הקניונים הגדולים בישראל, עם 50,000 מ''ר של שטחי מסחר.

הקניון השיק עמוד אינטרנט בו ניתן לבדוק את העומס בקניון בזמן אמת - בקישור הזה.

קניון הנגב הוותיק, בינתיים לא חלק מהפיילוט (צילום: דני בלר)


גם השוק העירוני, שהינו שוק פתוח, יכול להכיל מאות מבקרים בו זמנית תוך עמידה בתקנות. סוחרים בשוק העירוני סיפרו לברנז'ה NEWS, כי החודשים הארוכים בהם היו ללא עבודה, פגעו בהם כלכלית: ''אנשים נאלצו לפנות לשוק האפור. מה שחכסנו לאורך השנים הלך. אנשים חושבים שסוחר בשוק מתעשר בקלות. אנחנו אמנם מוכרים הרבה, אבל הרוו שלנו קטן. אותנו סגרו, הסופרים הגדולים המשיכו לעבוד רגיל''.

השוק העירונ לפני שנה - היה פורח (צילום: דני בלר)

הפתיחה המחודשת של השוק תהיה אף היא תחת הגבלות: סדרנים ירשמו את מספר המבקרים לצורך בקרה. הקונים בשוק יחוייבו לשמור על מרחק של 2 מטרים אחד מהשני. יהיה אסור לאכול בשטח השוק. מערכת הכריזה תזכיר אחת לחצי שעה על חובת עטיית המסכות ומשירת המרחק. פקחים ירשמו את ההפרות לצורך בקרה. 

בהמלך השבוע הקרוב ייבדק יישומו של המתווה. אם יהיה קושי ליישמו בשטח או אם התחלואה תשוב ותעלה, עלולים אלפי עובדים ובעלי עסקים למצוא עצמם שוב מובטלים, בחל''ת או תחת הוראת סגירה. 

על פי הדרישה של משרד הבריאות, כל העובדים יחוייבו לעטות מסכות. במדיה ושאיש צוות ייתפס ללא מסכה, הדבר ייחשב הפרה של המתווה. אם 10 קונים ייתפסו במהלך יום קניות ללא מסכה, הדבר ייחשב הפרה. בתום תקופת הפיילוט ייספרו מספר ההפרות ועל פיו השרים יחליטו להרחיב אם לבלום את המשל המתווה.בממשלה רומזים, כי סגר נוסף יוטל בסביבות חנוכה, בין אם סגר מלא או סגר לילי. 

בינתיים לא מדובר ולו ברמז, על חזרת חיי התרבות, המושבתים מזה 9 חודשים, יחד עם ענף המסעדנות. בשבוע שעברה ביקרה בבאר שבע ח''כ ח"כ הילה שי וזאן (שהוצבה במקום ה-39 בכחול לבן ונכנסה לכנסת בשל החוק הנורבגי) ונפגשה עם גורמי תרבות בב''ש. הביקור היה סגור לתקשורת, ככל הנראה על רקע המתיחות בסיעת כחול לבן והסקרים המנבאים לה פחות מ-10 מנדטים. 

וזאן  ביקרה במשכן לאומנויות הבמה, יחד עם ראש מנהל התרבות ומנכ''ל המשכן לאומנויות הבמה באר שבע, יאיר נגיד, שמוליק יפרח מנכ"ל תאטרון באר שבע, וכן עם אמנים ומנהלי מוסדות נוספים, ביניהם תיאטרון הפרינג', הסינפונייטה הישראלית באר שבע ועוד.

ח''כ הילה שי וזאן בביקור בב''ש (צילום סלולרי)​​​​​​​

לאחר מכן, ניפגשה עם קבוצת מסעדנים מהעיר במסעדת "סבא ג'בטו" יחד עם הבעלים אילן זיגדון, וכן עם שמעון לב ממסעדת "הדרומי" ועם צביקה ואולגה רייסמן בעלי פאב "קוקה" שבעיר. בשני המקרים, הועלו בפניה הקשיים בהם נתונים העסקים וגם מוסדות התרבות. 

בתשובה לשאלת ברנז'ה NEWS כיצד תסייע לבעלי העסקים ומוסדות אמרה: ''כחול לבן נמצאת בכל צמתי קבלת ההחלטות הקריטיות עבור כלכלת ישראל. אני חברה בועדות כלכלה, כספים, קורונה ועוד, בהן מתקבלות ההחלטות על המענקי סיוע לעסקים ופתיחת המשק. לדעתי, חייבים לבצע פתיחה זהירה של המשק ולאפשר לאנשים להתפרנס, ואני עומדת על כך בכל הוועדות הרלוונטיות. עד שתתאפשר פתיחה מלאה, אנחנו עובדים במתן מענקי סיוע כדי לאפשר מחיה בכבוד למי שאיבד את עבדותו או נפגע עסקו, ולמנוע מעסקים להגיע לידי פשיטת רגל''.

''באופן אישי, אני ערה למצוקת אנשי באר שבע והדרום בכלל. האבטלה היא מכה ארצית ובתושבי הפריפריה היא פוגעת שבעתיים. חייבים להחזיר אנשים בחזרה לעבודה באחראיות ולהוציא אותם ממדגרות הקורונה שבבתים, ואני נאבקת על כך''.

בב''ש תחלואת הקורונה נמוכה, אך תוכנית הרמזור אינה מועילה לה

נכון להיום, תחלואת הקרונה בבאר שבע נמוכה יחסית: בעיר 133 חולים מאומתים, מתוכם 65 שאותרו במהלך שבעת הימים האחרונים. היקף התחלואה הינו 7 חולים ל-10,000 תושבים. זאת, בניגוד לרהט, העיר השניה הגדולה בנגב, בה הנתון הוא 26 חולים מאומתים ל-10,000 איש. ביישוב חורה הנתון הוא 46 ל-10,000. את הפתיחה או סגירה לעסקים לא קובעים על פי תחלואה מקומית, כי אם על פי תחלואה ארצית - ולא משנה מאיזה מגזר. 

בגרנד קניון אומרים כי: ''הקניון יפתח מחר ( יום שישי ) בין השעות 08:00 עד 15:00 המזון יעבוד במתכונת טייק ואיי בלבד. קבוצת זארה תפתח את החנויות ביום ראשון .חל איסור מוחלט להסתובב ללא מסכה ברחבי הקניון''.

אבינועם מימון יו"ר סוחרי שוק עירוני ב"ש, בחר לברך את העושים במלאכה: ''אני מבקש להודות לשרת התחבורה מירי רגב , שר האוצר ישראל כץ ולשר הבריאות יולי אדלשטיין שנרתמו לאשר את המתווה להפעל השווקים והבינו את מצוקת השווקים שנפלו בין הכסאות. אני מבקש להודות במיוחד לראש העיר מר רוביק דנילוביץ ומנכ"ל יעדים ליאור דעי שדאגו שהשוק העירוני יוכל לעמוד בתנאי המתווה''

​​​​​​​''קבינט הקורונה אישר הלילה את התקנות לחזרה לפעילות של השווקים על פי המתווה שהובילו השרים ונציגות הסוחרים,  שהמתווה שגובש יאפשר שמירה על כללי הבריאות לצד מתן אפשרות לסוחרים לחזור לפעילות כלכלית ולשקם את פרנסתם ולציבור להנות מתוצרת טריה ואיכותית".