שב''כ: ''סוכל פיגוע בצומת ביל''ו ע''י תושב שגב שלום שגויס לחמאס''

שירות הביטחון הכללי מתיר לפרסם בשעה זו, 13:00, כי תושב שגב שלום, שגויס בידי חמאס, אסף מידע על מיקום מערכות כיפות ברזל. בני משפחתו, תושבי שגב שלום, נעצרו יחד איתו
send whatsapp messsage send FB messsage
החשודים - והמטען (צילום: תקשורת שב''כ)

שירות הביטחון הכללי מתיר לפרסם בשעה זו, 13:00,  כי במסגרת פעילות של שירות הביטחון הכללי בשיתוף משטרת ישראל, נחשף וסוכל בשבועות האחרונים. פיגוע הנחת מטען חבלה בשטחי ישראל באכוונת חמאס רצועת עזה ובמעורבות אזרח ישראלי.

מחקירת הפרשייה עולה כי אזרח ישראלי תושב שגב שלום, גויס על ידי אנשי הזרוע הצבאית של חמאס לטובת איסוף מודיעיני ביטחוני בשטחי הנגב ובשלב שני, בחודשים האחרונים הונחה והוכשר *לבצע פיגוע הנחת מטען חבלה בשטחי ישראל.

משב''כ נמסר, כי בתאריך 15 באוגוסט 2020 נעצר לחקירת שב"כ מחמוד מקדאד כבן 30,  בן לאם בדואית -ישראלית ואב רצועתי (דור ב׳ לאיחוד משפחות). נשוי לאישה תושבת רצועת עזה ומחלק את חייו בין שגב שלום בנגב לרפיח ברצ"ע תוך מעבר תדיר במעבר ארז. יחד עמו נעצרו 9 בני משפחה ומכרים נוספים, מרביתם תושבי שגב שלום, בחשד למודעות ומעורבות בתכנון הפיגוע. בין העצורים אחיו של מחמוד, אחמד מקדאד, כבן 32, תושב שגב שלום.

וידאו: תיעוד המעצר (צילום: משטרת ישראל)
​​​​​​​

התשתית פעלה לגיוסו של מחמוד מקדאד כסוכן מטעם חמאס, תוך ניצול יכולתו לנוע בין ישראל לרצועה על רקע משפחתי ("משפחה חצויה"). 

הדבר הקל על הזרוע הצבאית של חמאס לגייס את מחמוד ולקיים עמו מפגשים פרונטליים בעזה, ובמקביל העניק להם נגישות ייחודית ואיכותית לשטחי ישראל.

עוד עלה בחקירה בשב"כ כי מחמוד הסכים לפעול בעבור חמאס כבר בסוף שנת 2019, ובמסגרת זו אסף מודיעין וביצע תצפיות על אתרים שונים במדינת ישראל, לרבות מסירת מידע בדבר מיקומים שונים של מערכת כיפת ברזל בישראל. בחודשים האחרונים, עת שהה מחמוד ברצועת עזה וטרם כניסתו האחרונה לישראל, עבר הכשרות מטעם חמאס להרכבת מטען והונחה להוציא לפועל פיגוע הנחת מטען.

מאז נכנס לישראל ביוני 2020 רכש מחמוד תחמושת והחל בהרכבת המטען כפי שתודרך ברצועה. במקביל, חיפש אחר מיקום לביצוע הפיגוע תוך שעומד בקשר חשאי-מבצעי מול מפעילו בעזה. היעד שנבחר הוא תחנת אוטובוס בצומת ביל"ו.

אחיו של מחמוד, אחמד, היה שותף סוד לקשר מול חמאס ולכוונותיו של אחיו להוציא לפועל פיגוע ולא נקט באמצעים למנוע את מימוש הפיגוע. בנוסף, עולה כי היה שותף עם מחמוד במשימת איסוף מידע על כיפות ברזל שקיבל מחמא"ס.
בני משפחה נוספים, סייעו בהשגת רכיבים שנועדו להרכבת המטען ואמצעי לחימה נוספים.

מדובר בסיכול פיגוע ובחקירה משמעותית השופכת אור נוסף על פעילותה של תשתית טרור מטעם חמאס ברצועה, אשר נחשפה כבר בתחילת 2020 במסגרת מעצריהם של סוכנים נוספים, בעלי אזרחות ישראלית (רג'ב דכה, ראמי עמודי ואיה חטיב) וממשיכה לפעול לגיוס אזרחים ישראלים לטובת משימות ריגול ומימוש פיגועים בשטחי ישראל.

גורם בכיר בשב"כ: "מדובר בעדות נוספת למאמצים שמשקיעה הזרוע הצבאית של חמאס ברצועה בהקמת תשתיות טרור בישראל, זאת כחלק מפעילות שיטתית ורחבה הפועלת מול איו"ש וישראל ומעידה על האסטרטגיה אותה ממשיכה הנהגת חמאס להוביל כדי לערער את היציבות באזור, זאת על אף ובמקביל למאמצי הסדרה שמתקיימים כל העת".*

היום, שני יוגשו ע"י פרקליטות מחוז דרום כתבי אישום כנגד מחמוד ואחמד לבית המשפט המחוזי בבאר שבע המייחסים להם עבירות ביטחוניות חמורות.

הותר לפרסם גם כי הופעלו לוחמי הימ"מ למעצרם של מספר חשודים ביניהם אזרח ישראלי תושב שגב שלום, שגויס על ידי אנשי הזרוע הצבאית של חמאס לטובת איסוף מודיעיני ביטחוני בשטחי הנגב ובשלב שני, בחודשים האחרונים הונחה והוכשר לבצע פיגוע הנחת מטען חבלה בשטחי ישראל.

פעילות לוחמי הימ"מ ויחידת המסתערבים של מג"ב הפועלת במחוז דרום התבצעה במספר מוקדים בין היתר בשגב שלום תוך הפעלת כוחות מסוערבים ואמצעים מיוחדים לאיתור המבוקשים וביניהם המבוקש המרכזי, מחמוד מקדאד. 

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לפני זמן קצר לבית משפט המחוזי בב"ש כתב אישום נגד 3 אחים, אזרחי מדינת ישראל משגב שלום- מחמוד, אחמד ואוסאמה מקדאד, המייחס לנאשם 1 עבירות נגד ביטחון המדינה.

על פי עובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד רוית מרום, הנאשם 1 מתגורר ברפיח יחד עם אשתו וילדיו ובתקופה הרלוונטית לכתב האישום נהג לצאת לעבודה בישראל, ולשהות תקופות ממושכות, אשר במהלכן הועסק בעבודות שיפוצים שונות ולן אצל הוריו ביישוב שגב שלום. לפני כשנה, התגייס הנאשם לפעול במסגרת ארגון חמא"ס כנגד ישראל, ובמסגרת פעילותו, צילם הנאשם והעביר לארגון חמא"ס מידע אודות מיקומי מערכת "כיפת ברזל" ובסיסי צה"ל, תצפת ודיווח על אתרים שונים במדינת ישראל.

על פי כתב האישום, הנאשם תצפת ומסר מידע אודות תנועת מטוסים בקרבת בסיס חיל האוויר,  צילם באמצעות מכשיר הטלפון הנייד שקיבל מפעיל חמא"ס אתרים בהם מותקנת מערכת "כיפת ברזל", דיווח על תחנות אוטובוס בקרבת בסיסי צה"ל, וזאת בכדי לפגוע בביטחון המדינה. את הדיווחים והתצלומים, העביר הנאשם לחמא"ס באמצעות יישום "טלגרם" ועל פי ההנחיה שקיבל, מחק את התצלומים מהמכשיר.

עם כניסתו האחרונה לישראל, ולאחר שעבר הנאשם 1 אימונים צבאיים אשר תכליתן היתה לימוד האופן בו יש לייצר מטען חבלה, ריכז הנאשם מאמצים רבים להשיג מרכיבים שונים בתוך שטח ישראל, אשר ישמשו אותו להרכבת מטען חבלה כאמור אשר מיועד היה להיות מופעל כנגד יעדים צה"ליים בתוך שטח ישראל.

בעבור מעשיו, קיבל האשם מפעיל חמא"ס אלפי שקלים, וזאת במספר הזדמנויות שונות.

מכתב האישום עולה, כי חרף התהליך הממושך שעבר הנאשם 1 במאמציו לאתר מרכיבים שונים לייצור המטען, ובכלל זה כדורי תחמושת מהם הפיק אבק שריפה, אומי ברגים אשר היו אמורים ליצור הדף עם התפוצצותם, חוטי הפעלה ועוד- לא הושלמה לבסוף מלאכת ייצור המטען והנאשם 1 התחרט סמוך מאוד למועד אשר היה מיועד לקיום הפיגוע והעלה באש חלק מן הרכיבים אשר שימשו לייצור המטען ואז נעצר על ידי כוחות הבטחון.


כתב האישום מייחס לנאשם 1 עבירות חמורות, שעיקרן קשירת קשר לביצוע מעשה טרור, הכנה למעשה טרור, מסירת ידיעות לאויב, חברות בארגון טרור, אימונים צבאיים אסורים, עבירות בנשק וכן עבירות נוספות לפי חוק המאבק בטרור וזאת כאמור על רקע גיוסו לחמא"ס ופעילותו העויינת כלפי ישראל, אשר מצאה את ביטוייה במקרים רבים בהם אסף הנאשם 1 ידיעות בדבר מיקומה של מערכת "כיפת ברזל" סמוך ליישובים שונים בארץ, וכן מסר ידיעות שונות בדבר מיקומים של בסיסי צה"ל ועוד.

שותפיו לחלק מן המעשים, הינם כאמור שני אחיו- נאשם 2, אשר היה מודע לקשר של אחיו עם החמא"ס ולתכניתו לפגע בתוך שטחה של מדינת ישראל, נמנע מלדווח על פועלו של אחיו ואף נלווה אליו במקרים מסויימים כשנסע לאסוף מידע בדבר מיקומה של מערכת כיפת ברזל סמוך לקיבוץ רוחמה ואף נלווה אליו באחת הנסיעות בהן רכש טלפון אשר ישמש לקיום הקשר מול פעיל חמא"ס בעזה. נאשם 3, סיפק בידיו של אחיו אמצעי לחימה שונים וזאת בהתאם לבקשתו, אף מבלי שהיה מודע כלל לקשר שמקיים האח עם ארגון החמא"ס.

אתמול הגישה הפרקליטות לבית המשפט כתב אישום נגד 3 נאשמים נוספים בגין ביצוע עבירות נשק. התיק נחקר ע"י שירות הביטחון הכללי ויחידת פח"ע בימ"ר נגב. הפרקליטות מבקשת לעצור את כל הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.