עיר במשבר: עליה חדה באבטלה בב''ש וגם ביישובי הלוויין האמידים

ממדי האבטלה גדלו בבאר שבע ב-3 אחוזים: למעלה מ-26,000 איש ללא עבודה, מרביתם לא אקדמאים. לראשונה, באבטלה בב''ש גובהה מזו ברהט. ב הנגב המצב חמור
send whatsapp messsage send FB messsage
התור בשירות התעסוקה בב''ש הולך וגדל (צילום הדמיה: Xiaojun Deng / CC BY 2.0)

עליה חדה באבטלה בנגב: לפני משבר הקורונה האבטלה בבאר שבע עמדה על 4.5%. על פי נתוני שירות התעסוקה, האבטלה עומדת בסיכום חודש אפריל על 24.4%, עליה של 3% מהחודש הקודם. עיקר האבטלה נרשמה אצל מי שאינם אקדמאים: 24,878 מובטלים. האבטלה גבוהה יותר אצל נשים (15,692) לעונת גברים (10,723). בבאר שבע נרשמו בשירות התעסוקה באפריל 26,415 איש, מתוכם רק 1,537 אקדמאים. הנתון אינו כולל עצמאים, עובדים שהיו מועסקים בעבודה קבלנית ועובדי פרילאנס, שאינם זכאים לדמי אבטלה. 

ברהט, העיר השניה בגודלה בנגב האבטלה עומדת על 21.7 אחוזים וממדי האבטלה זהים כמעט בין גברים לבין נשים. גם ברהט האבטלה עלתה בכ-3 אחוזים. 

באופקים האבטלה עומדת על 28.3%. בנתיבות האבטלה עומדת על 31.4%. 5,223 מבני העיר הדרומית אינם מועסקים. בירוחם האבטלה עומדת על 27.7%. בדימונה, על 27.4%. בלקיה, לעומת זאת, האבטלה באפריל עומדת על 25.4%. בתל שבע באבטלה עומדת על 29%. 

מכת המובטלים לא פסחה גם על היישובים האמידים בנגב: במיתר האבטלה זינקה ל-17.7%, לעומת כ-1.5% לפני הקורונה. בלהבים האבטלה עומדת על 15% ואילו בעומר, על 16.2%. 

​​​​​​​עיקרי המפוטרים בערי הנגב הם עובדים בלתי מקצועיים. האבטלה בקרב אקדמאים נמוכה מאוד. עיקר הפגיעה היא במקצועות ובענפים כגוון אירוח, מזון, תרבות הפנאי ושירותים. החשש הממשי הוא כי עובדים רבים שיסיימו את תקופת החל''ת ב-31 מלאי יפוטרו, זאת בשל ההאטה הכלכלית בבאר שבע והעובדה שענפים רבים, הנחשבים לקטרים כלכליים בבירת הנגב, מנועים למחדש את פעילותם, כאשר מצד שני, הממשלה אינה מסייעת להם וההצהרות על סיוע לעצמאים מצד גופים מתבררים כריקים מתוכן. 

המשבר בענף המסעדות והאירועים, למשל, חמור: ''אני ממשיל לשלם ביטוח לאומי עבור העובדים בחל''ת, אני משלם דמי שכירות על המקום. אני משלם מסים, אבל אני מכניס אפס שקלים. המתווה שמציעה הממשלה הוא פשוט בלתי ניתן ליישום. הוא גם לא כלכלי. אני מתקרב לרגע בו אצרך להתחיל לפטר עובדים להתחיל בסגירת עסק שהוא מפעל חיים'', אומר מסעדן ותיק. בין הנפגעים מהמצב, אלפי צעירים שעבדו במלצרות, שוטפי כלים, עובדי מטבח. ענף בתי קולנוע ואולמי הופעות, מתחמי בילוי ובתי הקפה. 

הנתון הרשמי של ממדי האבטלה הגדולים בבאר שבע וביישובי הנגב, החמור כשלעצמו, הוא חלקי בלבד. עצמאים ועובדי פרילאנס אינם זכאים לדמי אבטלה ועל כן, הם שקופים למערכות. בבאר שבע יש רבים שזו הדרך היחידה בה הם יכולים להתפרנס, במעמד של עובדים חופשיים - בלי חוזה, בלי יחסי עובד-מעסיק, ברגע שעסק קורס או פשוט לא בא לו להעסיק אותו, הוא לא חייב אפילו להודיע לו מראש. 

בהפגנות העצמאים בבאר שבע, שזכו להשתתפות דלה בלבד, התריעו הדוברים מפני אסון חברתי, שמדדיו ילכו ויתבררו ככל שיעבור הזמן. חודש יוני יהיה חודש מבחן עבור עסקים בבאר שבע והנגב. המשק אמור לחזור לפעילות מלאה - במתכונת קורונה והמענקים ייפסקו. ענפים רבים, בהם בתי קפה ואולמות שמחה, אמורים לחזור לפעילות, בהגבלות, רק באמצע יוני. בתי קולנוע ומועדונים, עדיין מחכים למתווה. גם כן מוסדות התרבות בעיר, לכשיחזרו, יעשו זאת במתכונת קורונה, כשרווחים בין הצופים הם כאלה, שיהפכו את הפעלת המקומות לספק כלכלית. על פי הערכה מאות עובדים מועסקים באולמות האלה, והם בחל''ת.