בתי הקפה והמסעדות בב''ש במשבר עמוק: כיצד העירייה תסייע להם?

בתי הקפה והמסעדות אמורות לחדש את פעילותם בימים הקרובים (תלוי את מי שואלים) - אך תחת מגבלות. בעיריית ב''ש מבטיחים לסייע, אך בעלי העסקים חוששים: ''היינו סגורים הרבה זמן, הקופות עכשיו יותר דלות''
send whatsapp messsage send FB messsage
בית קפה בב''ש. האם הפעילות תתחדש בקרוב? (צילום: דני בלר)

בית הקפה והמסעדות בדרך לחזרה לעבודה, תחת מגבלות ''התו הסגול'' - ככל הנראה בסוף החודש או באמצע יוני, תלוי את מי שואלים. ענף בתי הקפה והמסעדות בבאר שבע נפגע קשה, כפי שאמרו לברנז'ה NEWS בעלי עסקים בתחום במהלך הפגנת העצמאים שנערכה לפני כשבועיים. משבר הקורונה פגע במסעדות חזקות ו-וותיקות כאחד ובעסקים גדולים וקטנים במידה כמעט שווה. 

התנאי לפתיחת בתי הקפה והמסעדות יהיה עמידה ב''תו הסגול'' ובשורה ארוכה של תנאים דלעת העוסקים בענף, כמעט בלתי אפשריים ליישום: רישום לקוחות, מדידת חום, הישיבה במסעדה תהיה מוגבלת לנרשמים מראש, תוך ריחוק חברתי. הסועדים יצטרכו להכיח שהם גרים באותו משק בית, הכניסה למסעדה תהיה עם מסכות ואלה יוסרו רק לצורך אכילה. בין השולחנות יישמר מרחק שני מטרים. לגבי המסעדות עוד יש יעד: המועדונים בבאר שבע, בהם גדולים ו-וותיקים, עדיין סגורים.

''פתחנו את ההפלאפל מהרגע שהיה מותר על פי התקנות'', מספר בעלים של מזנון בשכונה ה'. ''אבל הקופות אינן אותן קופות. אנשים לא יכולים לשבת במקום. זה לא אותו דבר''. בעל קפה בעיר העתיקה, ביום שישי האחרון, סיפר כי ''מאוד התרגשנו לפתוח את המקום מחדש אחרי כמעט חודשיים. לקוחות ותיקים באו לברך, היו כאלה כמעט על סף דמעות. אבל אנשים לא יכולים לשבת במקום וזה לא אותו דבר''. 

וידאו: הפגנת העצמאים, לפני כשבועיים, בלע בתי קפה ובעלי עסקים מדברים (צילום: דני בלר, הועבר בשידור חי)
​​​​​​​


בעל בית קפה אחר סיפר בשישי: ''לנו אסור לשים כסאות אבל תראה מה הולך בקק''ל, ברחוב אנשים שומרים שני מטרים? הדרישות פשוט מוגזמות. הרי בלי קורונה אצלי תמיד יש כיור לשטוף ידיים, הכל אצלנו נקי, לקוח מסיים לשתות - אני מפנה ומנקה. מה יוצא מהאיסור? אנשים לוקחים את הקפה והולכים מטר מפה ושותים. הקופות ירדו וגם לפני זה לא הרווחנו פה בשמיים. זאת הפרנסה שלנו. בשישי באים חברים, עושים ''פרלמנט'', שותים קפה, אוכלים בורקסים, בלי זה, רק מקפה לקחת, ממש אי אפשר להתפרנס''.

בתי קפה אחרים, גדולים, כמו קפה ''לולה'' ומסעדת ''גיגסי'', סיפרו בעצרות המחאה של העצמאים, על הקושי להמשיך ללא סיוע ממשלתי וללא מתווה של הקלות ומענקים שיאפשר להם לחדש את הפעילות בבוא היום. ענף המסעדנות בבאר שבע מספק פרנסה לאלפי עובדים, בין אם במישרין או בעקיפין. ללא סיוע, חוששים בענף, רבים ייסגרו. אלה החזקים אולי יוכלו להיסגר ללא חובות, בתי עסק קטנים או אמידים פחות, יותירו שובל של חובות לספקים ועובדים. 

וידאו: מחאת העצמאים בב''ש (סרטון שהוכן לקראת ההפגנות)
​​​​​​​

בעיריית באר שבע מודעים לחומרת המצב. ''במסגרת המאמצים לסייע ולהקל על בתי העסק בימים אלה, אישרה הועדה המקומית לתכנון ובניה תיקון למסמך מדיניות האכיפה לפיו, לא תתבצע אכיפה בגין אי פירוק סגירת החורף ("סגירה עונתית"), שביצעו בתי עסק באישור העירייה וזאת עד ליום 30.10.2020'', אומרים הבוקר בעיריית באר שבע. 

''החלטה זו מצטרפת למספר הקלות וצעדים נוספים לבתי עסק מתחום המסעדות, בתי הקפה והבילוי, לקראת החזרה הצפויה לפעילות תחת מגבלות משרד הבריאות ו"התו הסגול"''.

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ': "העירייה תסייע במתן פתרונות לבתי העסק על מנת שיוכלו לעמוד בתנאים שנקבעו ועל מנת לאפשר פתיחתם. לצורך כך, יוכלו בתי עסק לפנות בבקשה להרחיב את השטח במרחב הציבורי בו מוצבים כסאות ושולחנות (על מנת שיעמדו במגבלת 2 המטרים)''.

''העירייה תבחן כל בקשה ותסייע ככל האפשר. אנחנו תומכים בהחזרת הפעילות המלאה של המסעדות, בתי הקפה ומקומות הבילוי, תחת הגבלות התו הסגול והנחיות משרד הבריאות ונסייע ככל האפשר לעסקים אלה לעבור את המשבר''.