יום הזיכרון תש''פ: ב''ש מתייחדת עם זכר הנופלים

האירועים השנה, בצל מגפת הקורונה, עברו למרחב הוירטואלי. באר שבע מתייחדת עם זכר 490 הנופלים בשורה של אירועים. כל השידורים - בכתבה
send whatsapp messsage send FB messsage
עדי אישה, אחותו של חלל צה''ל סמ''ר אלי אישה הי''ד, מדליקה את אבוקת הזיכרון בבית יד לבנים (צילום: עיריית ב''ש)

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה נפתח אתמול בבאר שבע בשעה 20:00 בצפירת דומיה. השנה, בשל מגפת הקורונה, לא נערכים טקסים פומביים, נאסרו הביקורים בבית העלמין והאירועים הועברו למרחב הוירטואלי, בשידורים שהועברו בערוצים השונים. 

השנה מוטלות הגבלות תנועה על תושבי באר שבע. כבישי הגישה לבתי העלמין נסגרו והביקור בהם נאסר. כמו כן, מזכירים בעיריית באר שבע שבכל יציאה למרחב הציבורי יש לחבוש מסכות מגן. אי חבישת מסכה גוררת קנס כספי.

מהבוקר, שלישי ועד שעה 15:00 ייחסמו לתנועה הצירים הבאים:
• ציר רח' מגידו - מגו אלון עד יגאל ידין
• ציר רח' גו אלון - ממגידו ועד יגאל ידין
• רח' יגאל ידין - משדרות ירושלים ועד גו אלון
• רח' בית אל - משדרות ירושלים ועד מגידו
• רח' אביגדור המאירי - מדוד פרישמן עד גו אלון
• רח' אליעזר שמאלי - מדב רונאל ועד גו אלון

משעה 17:00 ועד מחר, רביעי בשעה 20:00, תתאפשר יציאה מהבית רק לצורך הצטיידות בתרופות, במוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים בלבד בתחום יישוב המגורים. פעילות התחבורה הציבורית תופסק גם היא.

בטקס, ששודר בשידור חי , אמר ראש העיר באר שבע למשפחות השכולות: "ההקרבה שלכן, הגבורה של יקיריכן, הן אבוקת האש של הרוח הישראלית. ​​​​​​​​​490 בני באר שבע נפלו במערכות ישראל ובעת מילוי תפקידם''.  הטקס המרכזי לערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, נערך השנה במתכונת אחרת, מותאמת להנחיות הממשלה, כאשר צולם ללא קהל, בהקפדה מלאה אחר ההנחיות.  הטקס שודר אמש בעמוד הפייסבוק של עיריית באר שבע.

בטקס נשאו דברים: ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', יו"ר ארגון "יד לבנים" בסניף באר שבע, דוד קורקוס, אלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי.

קריאת יזכור קרא אלי גולן. בטקס הדליקה את נר הזיכרון עדי אישה, אחות של סמ"ר אלי אישה זכרו לברכה שנפל בפעילות מבצעית בשנת 1992.

פרק תהילים נאמר ע"י רב העיר וראש אבות בתי הדין הרב יהודה דרעי שליט"א, קדיש יתום נאמר על ידי ניצן ברטל, בנו של ראובן ברטל ז"ל שנפל  בשנת 2002 בעת מילוי תפקידו, יוסף פרויליכט נשא תפילת "אל מלא רחמים".

דברים מהלב שאמר ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ' למשפחות השכולות :

"משפחות שכולות יקרות, ההקרבה שלכן, הגבורה של יקיריכן, הן אבוקת האש של הרוח הישראלית.  תעצומות הנפש ומסירות הנפש הן המצפן הערכי עליו מושתתת ארצנו.

האמונה והתקווה לצד השבר והכאב הם המגדלור שמאיר את דרכנו. ואנחנו, אלה שנולדו אל מגש הכסף, מברכים שזכינו לחיות בארץ שלנו בזכותם, לבנות את חבלי המולדת בהשראתם, ולאהוב את נופיה הקסומים שבדמותם.

הזיכרון טבוע בכל רגב אדמה, הוא חקוק בסלע ועמוק במצולות הים. הגעגועים לחיוך המבויש ולחיבוק החם, לשירים האהובים ולריח התבשילים צורבים את הלב. לעצב אין גבולות, לכאב אין סוף.

משפחות אהובות שלנו,  ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה, אנחנו מרכינים ראש בצער וביגון. התקווה הלאומית, התקווה בת שנות אלפיים, מעוררת את הדימיון ונוצרת את הזיכרון. יהי זכרם נצור עימנו לעד, אמן."

באר שבע זוכרת - ברשת

השנה, כאמור, בשל מגפת הקורונה עצרות הזיכרון עברו לאינטרנט. הטקס המרכזי הועבר בשידור חי, אתמול, שני:

צילום: עיריית באר שבע


טקס הזיכרון של ''הרשת'' בבאר שבע (צילום: הרשת, הועבר בזום)ערב שירי לוחמים, שהועבר הפעם ברשת (צילום: עיריית באר שבע)
​​​​​​​

הטקס המרכזי בהר הרצל (צילום: דובר צה''ל, שידור חי מועבר על ידי דובר צה''ל)