יום השואה - בצל הקורונה: טקסים ברשת, חיבוק מרחוק

זיכרון בסלון, טקסים ברשתות החברתיות, עמידה בצפירה במרפסות - כך תציין העיר באר שבע את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בימים של מגפת הקורונה
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של עמך באר שבע

היום, שני, ערב יום השואה יתקיים הטקס העירוני במתכונת מעט שונה, בשידור לייב בפייסבוק במעמד ראש העיר רוביק דנילוביץ, רותם שיטרית מנהלת עמך, באר שבע וגם דרך מפגשי זום, במסגרת הפרויקט ''זיכרון  בסלון''. השנה, בשל מגפת הקורונה שפגעה כמעט בכל מדינה, לא נערכים טקסים בהשתתפות קהל. זו הפעם הראשונה שהטקס ב''יד ושם'' נערך ללא קהל (הוא הוקלט מראש וישודר הערב) והפעם הראשונה בה שורדי שואה לא יפגשו פנים אל פנים צעירים, תלמידים, חיילים. רצף הימים הקרובים, המציינים את המעבר בין שואה לתקומה יהיה השנה יוצא דופן - ועבור חלק לא קטן מהמשפחות - לא קלים. השנה לא נערך ''מצעד החיים''. משלחות התלמידים לפולין הופסקו. האירועים והמפגשים הבין-דוריים שנערכו בבאר שבע, כמו בשאר המקומות הארץ, יערכו הפעם בצורה וירטואלית.

הערב, החל מהשעה 19:45, עמוד הפייסבוק של עיריית באר שבע ישדר את דבר ראש העיר, רוביק דנילוביץ' ואחריו שידור של ''זיכרון בסלון'' עם שורדת השואה ומחנה אושוויץ, מלכה ליברמן.

וידאו: דבר ראש העיר באר שבע (צילום: באדיבות עיריית ב''ש)
​​​​​​​

וידאו בשידור חי: זיכרון מהסלון (מקור: עיריית ב''ש)
​​​​​​​


במקביל, ייערכו מפגשים וירטואלים, באמצעות תוכנת זום, במסגרת הפרויקט ''זיכרון בסלון''. הפרויקט חובק עולם וחלק מהשתתפים בו, שורדי שואה מבאר שבע והנגב. ''השנה מאתגרת, בלי ספק'', אומרת יסמין פרידמן, המרכזת את הפרויקט בדרום הארץ. ''אבל המשתתפים, שנמנע מהם לארח הפעם בסלון שלהם ולהשמיע את העדויות מול קהל, יעשו זאת באמצעות תוכנת זום. בבאר שבע למשל, יש חדרי זום רבים, אליהם ניתן להיכנס דרך האתר. בית היתר, מועצת הנוער העירונית כמו גם הבית הגאה בב''ש מארחים בזום קבוצות שיח. 

על מנת להשתתף, יש להיכנס לאתר של זיכרון בסלון ולהירשם לקבלת הקישור.

וידאו: השיר ''חי'' (אהוד מנור-אבי טולדנו), שהופק על ידי פרויקט ''קולולם'' במסגרת ''זיכרון בסלון'', בשנת 2018


מחר, שלישי, תושמע צפירה בת 2 דקות בשעה 10:00 בבוקר. מאחר ולא יערכו טקסים בהשתתפות קהל, ניצולי השואה לא יוזמנו לעצרות הזיכרון, לבתי הקברות ולבתי הספר כדי לספר את סיפורם האישי ואת סיפור משפחתם, בשל מגפת הקורונה.  עמותת "עמך" בשיתוף זיכרון בסלון קוראת לכולם לצאת החוצה, למרפסת, בזמן הצפירה. לעמוד שתי דקות בדומיה ובהתייחדות עם הנספים ועם הניצולים.

במסגרת הפרויקט, התושבים מתבקשים להכין שלט עליו כתוב ''זוכרים מקרוב, מחבקים מרחוק'' ''כדי להראות לניצולי השואה שהלב של כולנו יחד איתם גם מרחוק, חושבים עליהם ומחבקים אותם, לא שוכחים ומעבירים לדור הבא את המסר – כולנו רקמה אנושית אחת, חוט אחד של תקווה מחבר אותנו ביחד ואנו ערבים זה לזה. רק ביחד נתגבר. זוכרים מקרוב, מחבקים מרחוק''.

במסגרת הפרויקט, עלו לעמוד הפייסבוק של ''עמך'' באר שבע מאות צילומים של ילדים, בני נוער ובוגרים מבאר שבע והנגב, שהצטלמו עם שלט ''זוכרים מקרוב, מחבקים מרחוק''.

(צילומים: מתוך עמוד הפייסבוק של עמך ב''ש)


מערכת החינוך תציין מחר (ג'), 21 באפריל את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בסימן 'ערבות הדדית'. ביום זה יעסקו התלמידים בזיכרון השואה, באמצעות מגוון של פלטפורמות מקוונות, ויקימו מפגשי זיכרון במרחבים הדיגיטאליים והמשפחתיים. 

הנושאים המוצעים יעסקו בין השאר בסיפורים אישיים של ניצולים, בדילמות ערכיות מתקופת השואה, במאורעות היסטוריים חשובים והשפעתה של האקטואליה על תפיסת הזיכרון. 

בין מגוון הפעילויות לבתי הספר ולרשויות:
​​​​​​​עצרת תנועות הנוער - אירוע המונים מקוון בהובלת מנהל חברה ונוער במשרד החינוך, ויד ושם, לזיכרון יום השואה אשר יתקיים בסימן 'יהודים מצילים יהודים'.  האירוע ישודר בתאריך 21.4, בערוץ כאן 11 ובערוץ 20 בשעה 17:30, בפייסבוק של משרד החינוך של מועצת התלמידים והנוער הארצית וכן במערכת המקוונת הלאומית. 

​​​​​​​