רק 5% מבקשות ההלוואות בערבות המדינה אושרו: ''עסקים על סף קריסה''

בדיון וועדת הכספים הזמנית של הכנסת נחשפה האמת אודות הלוואות: הצהרותיו של נתניהו לחוד - ומציאות לחוד. ''חלק גדול מהעסקים לא ישרוד'', מזהיר יו''ר הוועדה
send whatsapp messsage send FB messsage
הפגנת העצמאים - וחברי הוועדה דנים (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

וועדת הכספים הזמנית  של הכנסת בראשותו של ח"כ עודד פורר דנה היום בנושא הקרן לעסקים קטנים ובינוניים להלוואות בערבות המדינה. בנתונים שנמסרו עולה כי כ-41 אלף בקשות הוגשו עד כה נידונו כ-3,000 ואושרו כ-1,900 בהיקף של כ-900 מיליון ש"ח.

יו"ר הוועדה הזמנית ח"כ עודד פורר מתח ביקורת על ההתנהלות וקצב האישור ואמר: "זה פול גז בניוטרל לומר שעכשייו הקצב יעלה. כבר לפני חודש שאישרנו את הקרן התרענו שיש חגים בפתח, חלק גדול מהעסקים לא ישרדו עד לאישור".

רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר ואנשיו מסרו כי כמעט 41,000 בקשות הועברו לבנקים השונים בהיקף של כ-28 מיליארד ש"ח כאשר נידונו בבנקים קרוב ל-3,000 בקשות ואושרו כ-1,900 בקשות בהיקף של כ-900 מיליון שקלים. האישור הינו במסגרת קרן ההלואות לעסקים קטנים ובינוניים במחזור של עד 400 מיליון ש"ח,בערבות המדינה,נוכח משבר הקורונה ,הועמדו ערבויות מדינה להעמדת הלוואות בסך של 8 מיליארד ש"ח עד כה. בנוסף הציגו אנשי החשב את מספר הבקשות לפי פילוח ליישובים :63% בקשות מישובים יהודים ,15% מישובים לא יהודים ו-22% מקרב יישובים מעורבים''.

עוד הוסיפו וציינו כי "מגמה שיש לשפרה הינה מצב בו יתנו מענה להלוואות לעסקים עם מחזור, גבוה יחסית וכאשר המענה לעסקים הקטנים יותר בתחומי ההסעדה,האופנה והבידור איננו מספיק''.

החשב הכללי הדגיש כי השבוע  הקרוב הוא צפוי להגביר את קצב מתן ההלוואות  לאחר שהסתיימה תקופת החג ולכן לעמדתו הפעילות עולה על המסלול ,כאשר מאות בקשות יקבלו מענה מדי יום. לא כך היה סבור היו"ר פורר שמתח ביקורת על הדברים ואמר;"יש כאן פול גז בניוטרל ,לומר שעכשייו הקצב יעלה? כבר לפני חודש,אישרתי את הקרן והתרענו שיבוא פסח והחג השני ועד שהם זזים לא יהיה למי לתת את ההלוואות האלה .חלק משמעותי מהעסקים שביקשו את ההלוואה לא ישרדו עד שזו תגיע,ועל זה צריך לשים דגש".

נשיא לשכת המסחר בבאר שבע: ''מי שנשאר בלי כלום, בסופו של דבר, זה העסקים הקטנים והבינוניים''

משה טרבלסי נשיא לשכת המסחר והתעשייה בבאר שבע אמר לברנז'ה NEWS: "המערכת הממשלתית ערה למה שקורה. מההתחלה שלחה מסרים של עזרה בסכומים אדירים אנחנו ציפינו שיתחילו לממש זאת אולם שהגיע מועד המימוש שום דבר לא קרה וכמעט זה לא הגיע לביצוע''.

''עובדים יצאו לחל"ת והם מקבלים כסף מהמדינה ואילו העצמאים עד 300 אלף במחזור קבלו עזרה קטנה של 6,000 ואחר כך 8,000 ש"ח  ומי שנשאר בלי כלום הם העסקים הקטנים והבינונים. בבאר שבע אנשים פונים לקבל הלוואות ואין מענה חלק קיבל 6,000 ש"ח שאין לזה משמעות כזה סכום. כלומר שכל הדיבורים שדברו בתחילת הדרך שהייתה אי בהירות ואנשים לא ידעו לאן הם הולכים חיכו לכספים אלה והם לא הגיעו''.