באר שבע עיר הסייבר - אבל מה עם העסקים הקטנים?

אחוז סגירת העסקים הקטנים-בינוניים בבאר שבע הוא מהגבוהים בארץ, איך אפשר למגר את התופעה? משה ינאי, הרץ למועצת העיר, בטור מיוחד בנושא
send whatsapp messsage send FB messsage
משה ינאי בסיור, משוחח עם בעל עסק

העסקים הקטנים והבינוניים בבאר שבע כבר שנים נמצאים במצב של הישרדות. הקורונה, המיתון וההגירה השלילית מהעיר מביאים לכך שעוד ועוד עסקים נסגרים מדי שנה. כל עסק כזה הוא חיים שלמים של בן אדם, של משפחה ושל בית בעיר. העסקים הללו הם מנוע הצמיחה של העיר. לא הרשתות הגדולות, לא חברות הענק, אלא העסקים השייכים לבאר שבעים, שנועדו לבאר שבעים ומפרנסים באר שבעים. 

הסיבות לאחוז הגבוה של סגירת בתי עסק הן ברורות מאוד, ועדיין תחושתם של בעלי העסקים בעיר היא שאף אחד לא מקשיב להם ולא ער למצוקתם. הסיבה הראשונה היא המיסוי הכבד בעיר. הארנונה לעסקים בעיר באר שבע גבוהה מאוד, וכל בעל עסק נלחם כדי לשלם אותה. אני מאמין, שבתקופות כאלה, כשהמשק בהאטה ואנחנו שנייה לפני מיתון, יש צעדים שחייבים לעשות כדי להשאיר את העיר עובדת, עם לב פועם חזק של עסקים המניעים אותה, את הכלכלה שלה ואת תושביה.

סיבה נוספת היא התשתיות בעיר. מחוץ לכל עסק ישנו כביש שמוביל אליו, מדרכה, שביל גישה וכניסה - כשכל אלה נראים רע או במצב רעוע, כך גם מצב העסק. על העירייה להיות אחראית לתשתיות הנוגעות לעסקים כדי שאלו יוכלו להתקיים כמו שצריך. נגישות ונראות של עסק הם תנאים הכרחיים לכל עסק קטן, וכשהמדרכות שבורות והכניסות מלוכלכות, לעסק כבר לא נותרו הרבה סיכויים. אני מאמין שלעירייה יש מחויבות לשמור על סביבת העסק, נגישה, נקייה ומזמינה כמה שיותר, זו האחריות שלה.

הסיבה האחרונה היא זו הכואבת לי מכולן. בבאר שבע ישנם מוסדות גדולים כמו האוניברסיטה, בית החולים, מכללות ואפילו עיריית באר שבע עצמה ועוד ועוד, שברגע שהן יעבירו את כל תקציבי הרכש שלהם לעסקים באר שבעיים בלבד - העסקים בעיר ישגשגו. מדובר בתקציבים של מיליונים שיכולים לכלכל עשרות, אם לא מאות, עסקים בעיר. אני מאמין בלב שלם, שמוסדות גדולים ובאר שבעיים צריכים לפרנס עסקים קטנים בבאר שבע ולא חברות ענק ממרכז הארץ. אפשר למצוא הכל בעירנו. ברגע שהמוסדות יחויבו שהרכש שלהם יתבצע רק בבאר שבע, העסקים בעיר ישגשגו ויצליחו לא רק לשרוד, אלא אפילו יותר מכך. 

העסקים הקטנים והבינוניים בבאר שבע הם מנוע הצמיחה של העיר, חלקם מוקדי תיירות, חלקם מוסדות של שנים וחלקם שייכים לאנשים שרוצים לגור בבאר שבע ולהתקיים בכבוד. אני מאמין שבחמש השנים הבאות צריך לתת את תשומת הלב והמשאבים לאותם העסקים.

 

כותב הטור הוא משה ינאי, ראש סיעת אור, הרץ למועצת העיר בבחירות הקרובות.