לראשונה בבאר שבע: טורניר פוטבול אוסטרלי מול דובאי

בשבת, ה-29 באפריל, מהשעה 18:00, בספורטק בבאר שבע, יערכו, לראשונה בישראל, משחקי האנז''ק 2023, בהשתתפות נבחרות מדובאי, אירופה, אוסטרליה וישראל
send whatsapp messsage send FB messsage

בשבת, ה-29 באפריל, החל מהשעה 18:00, ייערך בבאר שבע משחק האנז''ק לכדורגל אוסטרלי בין נבחרות ישראל, דובאי, אוסטרליה ואירופה.


הפוטבול האוסטרלי ("footy"/"פוטי" או "Australian Rules Football – "AFL") הוא ענף הספורט הרשמי והפופולרי ביותר באוסטרליה. מקורו של המשחק כמובן באוסטרליה ושם הוא מקבל מעמד של דת בדומה לכדורגל בברזיל ובדומה לפוטבול באמריקה.

מדובר במשחק כדור קבוצתי מלהיב וקצבי ביותר, המשלב מגוון מיומנויות פיזיות מענפי ספורט שונים כגון כדורגל, כדורסל, רגבי ועוד. הפוטבול האוסטרלי הוא משחק קשוח המאופיין באינטנסיביות גבוהה (אין "רגעים מתים"). המומחיות הנדרשת מהשחקנים היא רבה: המשחק דורש יכולות בעיטה מגוונות בכדור, מגע פיזי (תיקול), מהירות, ניתור גבוה, תפיסה, מסירות בידיים במידת הצורך, וקבלת החלטות מהירה.בנוסף לכך, הערך הבולט במשחק הוא תיאום קבוצתי וערבות הדדית – מדובר בספורט בו כל השחקנים מעורבים במשחק כל הזמן, ודורש מהשחקנים לקחת את גופם לקצה היכולת האנושית. המשחק המקורי באוסטרליה משוחק על מגרשי ענק המצויים רק שם, עובדה שעד השנים האחרונות היוותה חסם להתפשטותו העולמית. לפני כ-20 שנה הוסבו חוקי המשחק המקורי כך שיתאימו למשחק על מגרשי כדורגל/רגבי סטנדרטיים המצויים בכל העולם. 

מטרת המשחק היא מאוד דומה לכדורגל הסטנדרטי: לבעוט יותר גולים מהקבוצה השנייה, וככה לנצח. בהמשך לכך, גם איך המבנה הכללי של איך המשחק משוחק שואב דמיון מהכדורגל - משחק "שדה" חופשי בו ניתן לנוע ולבעוט לכל כיוון (בניגוד לפוטבול או רגבי) עם מבנה בסיסי של הגנה, קישור והתקפה, אך ללא חוקי נבדל בכלל. 

פוטבול אוסטרלי (צילום: Flickerd  CC BY SA 4.0)

מה ששונה מהכדורגל הוא כל למעשה כל השאר: ראשית הכדור הינו אליפטי, וצורתו המיוחדת מחייבת מומחיות בעיטה ייחודית עם איזון טכני בין דיוק ועוצמה. ניתן לבעוט את הכדור, לתפוס אותו, ואף למסור אותו עם מכת יד - זאת על פי שיקול הדעת של השחקן עם הכדור. בנוסף, מגע פיזי מלא מותר כנגד השחקן שען הכדור, ואף "לתפוס" את השחקן בתיקול עם הכדור זו אחת ממטרות ההגנה הראשיות.

הכדור משוחק הן הרצפה (ניתן להקפיץ אותו ולהרים אותו מהרצפה), הן ברגליים ובידיים, והן במשחק הגובה באוויר. המשחק האווירי מהווה נדבך חשוב במשחק, כאשר כל תפיסה של כדור שנבעט מזכה את השחקן התופס בבעיטה חופשית ("מארק"), וזו בעצם "דרך המלך" להתקדמות במגרש, עד ששחקני ההתקפה תופסים מארק באזור השער, וזכאים לבעיטה חופשית לשער.
המשחק המקורי באוסטרליה על מגרשי הענק בצורת האליפסה משוחק עם 18 שחקנים בכל קבוצה. הגרסה הבינלאומית של המשחק, המשוחקת בישראל ובאירופה, היא של 9 שחקנים בכל קבוצה, במגרשי כדורגל סטנדרטיים.

פוטבול אוסטרלי בישראל

הפוטי בעצם הגיע ארצה עם קהילת העולים האוסטרלים, והחל להיות משוחק בתחילת שנות האלפיים. ב2008 חלה תפנית בענף, כאשר במשך 3 שנים "מרכז פרס לשלום" יחד עם אנשי עסקים יהודים אוסטרלים, בראשם טניה עוזיאל, אימצו את הפוטבול האוסטרלי כמודל לקיום חיים משותפים בין יהודים לפלשתינאים: שותפות בין 2 העמים דרך ענף ספורט חדש לכולם- זוהי "נבחרת השלום", שנסעה פעמיים להתמודד באליפות העולם באוסטרליה.

אמנם נבחרת השלום הפסיקה פעילות אחרי מספר שנים ספורות, אך היא השאירה בארץ כר פורה של ישראלים, צברים לגמרי, שנחשפו דרכה לספורט המשוגע הזה. אותם צברים מובילים את הענף ב-6 השנים האחרונות תוך גדילה והתעצמות הדרגתית ויסודית.

גרעין הפעילות כיום בארץ היא בתל אביב, במסגרת קבוצת "תל אביב צ'יטס" "Tel-aviv Cheetahs" שנוסדה בשנת 2018. הקבוצה מתחרה בתחרויות בינלאומיות באירופה, מאגדת תחתה את עיקר הפעילות בארץ ומונה כ-40 שחקנים פעילים - רובם צברים אך גם מספר אוסטרלים (עולים חדשים ותושבים זרים). במקביל לגדילת הקבוצה בתל אביב, הנבחרת הלאומית התבססה כמשתתפת קבועה באליפויות אירופה.

משחק פוטבול אוסטרלי (צילום: Flickerd  CC BY SA 4.0)

שנת 2022 היוותה פריצת דרך לפוטי הישראלי. גויסו עשרות שחקנים חדשים ומוכשרים, הפעילות של הענף התמסדה באופן קבוע עם עשרות משתתפים בכל אימון, והדובדבן שבקצפת- הגענו על המגרש לדירוג שיא של מקום 8 באליפות אירופה והוגדרנו ע״י ההתאחדות האירופאית עצמה כהפתעת הטורניר בעוד אנחנו מתגברים על נבחרות כמו הולנד וסקוטלנד המארחת, ומהווים יריב קשוח לנבחרת אנגליה שבהמשך הטורניר תזכה בפעם השנייה ברציפות באליפות.

נבחרת ישראל באליפות אירופה 2023

בחודש יולי השנה נבחרת ישראל תטוס לגרמניה במשלחת הגדולה והאיכותית ביותר מאי פעם של הענף, ונשתתף באליפות אירופה 1- הפעם עם ציפיות ובתקווה להיות יותר מרק הפתעת הטורניר. משחק האנזק בבאר שבע מהווה למעשה את החזרה הגנרלית המרכזית של נבחרת ישראל לקראת האליפות בקיץ בגרמניה.

האירוע בבאר שבע יאפשר לנו לשחק מול קבוצות איכותיות של אוסטרלים שגדלו עם המשחק מגיל קטן ובאות לכאן, כך שההתמודדות מולן תזמן לנבחרת ישראל אתגר מקצועי רציני. יש לציין כי במסגרת אליפות אירופה כל מי שגדל באוסטרליה עד 16 לא זכאי לשחק בטורניר, ולמעשה מדובר בטורניר של "מקומיים" מכל המדינות החברות בהתאחדות האירופאית (עולים חדשים מאוסטרליה אינם זכאים למשל). 

עתיד הענף בישראל

הענף בארץ הוא חובבני לחלוטין ועדיין לא מוכר על ידי מוסדות המדינה. כל המעורבות של צוות ההנהלה, המאמנים והשחקנים היא בהתנדבות מלאה עם מעט מאוד משאבים, כאשר משחק האנזק בבאר שבע הוא בעצם האירוע הבינלאומי הרשמי הראשון אי פעם של פוטבול אוסטרלי בארץ.

צילום: Flickerd / CC BY SA 4.0

אנו מקווים שבשנים הקרובות הענף בישראל ימשיך לגדול, ולהתבסס כענף קבוצתי חובבני מוכר. אנו שואפים להכפיל את מאגר המשתתפים שלנו בשנים הקרובות, לכ-100 שחקנים ומעלה, כולל גערעין של פעילות נשית בענף. במקביל להתרחבות אנו שואפים להקים 2-3 קבוצות נוספות בישראל שיהוו בסיס לליגה תחרותית ישראלית יציבה, בין היתר על ידי הקמת קבוצה פעילה בבאר שבע, בתקווה לניצול המומנטום החיובי ממשחק האנז"ק ומהפרסום הנלווה.

טניה עוזיאל- נותנת החסות הראשית למשחק

הגב' טניה עוזיאל היא נותנת החסות העיקרית שלנו שאיפשרה את קיומו של משחק האנז"ק באמצעות החסות של החברה אותה ייסדה "Trans-tasman Business Circle", חוג עסקי מהמובילים באוסטרליה וניו-זילנד הפמאגד תחתיו מאות אנשי עסקים ועוסק ביצירת חיבורים עסקיים בכל העולם.

טניה היא ה"אמא המייסדת" של הפוטבול האוסטרלי הישראלי. עוד בשנת 2008, טניה, ביוזמה אישית מטורפת, הקימה את נבחרת השלום של ה-AFL. קבוצת פוטבול אוסטרלי שהייתה מורכבת מישראלים ופלסטינים ששיחקו ביחד ענף שהיה חדש להם לחלוטין, לטובת קידום שלום ודו קיום. נבחרת השלום התחרתה בגביעים הבינלאומיים של AFL 2008 ו-2011 באוסטרליה. הנוכחות של הקבוצה עוררה עניין גדול באוסטרליה, מכיוון שזו הייתה היוזמה הראשונה אי פעם של AFL בישראל.

עכשיו, 15 שנים אחרי נבחרת השלום הראשונה, טניה נוסעת כל הדרך מאוסטרליה כדי להצטרף אלינו למשחק יום האזנק בבאר שבע. המנהיגות, החזון וההתלהבות האינסופית שלה עזרו לנו להביא את המשחק הנהדר של פוטבול אוסטרלי בחזרה לישראל, גדול מאי פעם, ואנחנו אסירי תודה על כל העבודה הקשה שלה לאורך השנים.

אנחנו לא יכולים להודות לטניה מספיק על תמיכתה ועל כל מה שהיא עשתה כדי לקדם את הספורט שלנו. בלעדיה, משחק האנז"ק לא היה מתרחש. טניה היא אגדה והשראה אמיתית לכולנו.

שגרירות אוסטרליה בישראל

לשגרירות אוסטרליה בישראל זכויות רבות בנוגע לקידום המשחק הכי אוסטרלי בישראל, ותמיכה עקבית בו במהלך השנים. השגרירות משתפת איתנו פעולה בעריכת טורניר פוטבול אוסטרלי שנתי ("טורניר השגרירות") ומסייעת בהפצת הפעילות של הענף בקרב הקהילה האוסטרלית המקומית. למשחק האנז"ק, הבא בראש ובראשונה להנציח את מורשת גבורת החיילים האוסטרלים בארץ ישראל, השגרירות תהיה נותן חסות רשמי לאירוע. כמו כן, השגריר האוסטרלי בישראל, ד"ר ראלף קינג, יישא דברים בטקס הפתיחה של האירוע.

מה זה ה – אנז"ק?

האנז''ק היה כוח של חיילים מאוסטרליה ומניו זילנד, אשר לחם לצד הבריטים במלחמת העולם הראשונה וסייע להם לכבוש את העיר באר שבע. השם אנז"ק הוא תעתיק עברי של ראשי התיבות ANZAC באנגלית Australian and New Zealand Army Corps. פרשי האנז"ק רכבו מעזה לבאר שבע וביצעו תמרון הטעיה ענק שבסופו הסתערו על באר שבע וכבשו אותה מידי הטורקים. הקרב על באר שבע היה קרב עקוב מדם ומכריע במערכה על ארץ ישראל, ונחקק במורשת האוסטרלית לאור העובדה שהיה זה ניצחון שהובל על ידי הפרשים האוסטרלים. 

כיום, כל מי שיוצא לעשות מעשה למען הכלל באוסטרליה עושה זאת ב"רוח האנז"ק", בין אם זה כבאי, פעיל חברתי, פעיל סביבה או שוטר. "רוח האנז"ק" הוא מושג שמגלם אומץ לב, כוח סבל, מילוי חובה, אהבת המולדת, חברות וחוש הומור. ביום הזכרון הלאומי לחללי האנז"ק באוסטרליה מתקיים אחד מאירועי השיא של הפוסטול האוסטרלי – משחק יום האנז"ק במלבורן בין הקבוצות אסנדון וקולינגווד. המשחק הוא אחד מאירועי השיא של הספורט האוסטרלי, ומביא לקדמת הבמה את מורשת האנז"ק ואת המשמעות של היום הזה, ואת הקשר ההדוק בין יום זכרון לאומי לבין אירוע הספורט הענק הזה. כאוהדים של הספורט, כך אנחנו נחשפנו לסיפור האנז"ק, ונדהמנו לגלות עד כמה השפעת האנז"ק בבאר שבע הייתה גדולה ומשמעותית. כעת, כאשר הספורט שלנו גדל ופעילותו התבססה בארץ, אנו מרגישים כי זהו שילוב כל כך מתבקש: לשחק AFL ביום אנז"ק בישראל, ולחוות את רוח האנז"ק הייחודית. 

מוזיאון האנז''ק בבאר שבע (צילום: יעקב רוזנבלום)​​​​​​​

סיפורים מובילים - משחק האנזק
אורי (23) ויהונתן (25) שפירא, 

הם שני אחים שנולדו וגדלו בקיבוץ חצרים. אורי ויהונתן הם דור שלישי למייסדי הקיבוץ. אורי כיום מתגורר בקיבוץ ומרכז את שבט הצופים בחצרים, ויהונתן בשירות קבע, קצין בחיל האוויר. אביהם זיו עובד מעל 30 שנה ב"נטפים", וכיום מנהל מו"פ במחלקת הפיתוח בחצרים. בתחילת שנות ה-2000 טסו לשליחות מטעם "נטפים" במלבורן, אוסטרליה - שם נחשפו לפוטבול אוסטרלי לראשונה, ופשוט התאהבו בספורט הזה.
יהונתן הינו מותיקי הענף בארץ, ומשחק פוטבול אוסטרלי בישראל משנת 2016, ואורי הצטרף בשנת 2021.
שניהם ילבשו את מדי הנבחרת הלאומית במשחק האנז"ק, במגרש הביתי שלהם, לעיני מאות תומכים, בני משפחה וחברים מקומיים.וויליאם קופר-
וויליאם קופר היה פעיל זכויות אדם בולט ילידי-אוסטרלי (בן הקהילה האבוריג'ינית), שהוביל מחאה משמעותית נגד רדיפת יהודים מול המשרד הקונסולרי הרשמי של גרמניה הנאצית במלבורן בשנת 1938, ימים לאחר פרעות ליל הבדולח. ראוי לזכור כי בתקופה זו האוכלוסייה הילידית באוסטרליה סבלה עדיין מדיכוי ואפליה, והייתה ללא מעמד שוויוני בחוק באוסטרליה עצמה. 
המחווה מעוררת ההשראה הזו של קופר משקפת התגלמות אמיתית של עיקרון המוסר הגלובלי ואחוות עמים מול אפליה ואי צדק. נינו של מר קופר, דניאל פרארי, שמתגורר באיחוד האמירויות, יהיה אורח של נבחרת ישראל, ישחק במשחק האנז"ק, וייצג את נבחרת אוסטרליה. 
דניאל היה בישראל בשנת 2009 כאשר וויליאם הונצח באנדרטה ביער קק"ל ליד בית שמש, ומבחינתו להגיע לישראל שוב והפעם לשחק את המשחק איתו הוא גדל הוא אירוע משמעותי של סגירת מעגל גדול, וכן עוד מקור לגאווה אישית ולאומית.
מגן הוקרה על שם וויליאם קופר יוענק לשחקן הישראלי המצטיין במשחק האנז"ק

הקשר האנושי: ישראל ואיחוד האמירויות
אחת מההתפתחויות הדיפלומטיות המרכזיות ביותר במזרח התיכון הוא "הסכמי אברהם" והקשרים ההולכים והמתהדקים בין ישראל לאיחוד האמירויות, במגוון רחב של נושאים ומגזרים עסקיים ותרבותיים. 
למשחק האנז"ק יבואו כ-17 אוסטרלים המתגוררים באמירויות (דובאי, אבו-דאבי), רובם עובדים שם מזה שנים. משחק האנז"ק 2023 מציע חיבור ספורטיבי חובבני בין המדינות, כהתחלה של קשר תרבותי ברמה האנושית, שאנחנו מקווים שיחזיק עוד שנים רבות.

טיבי קוטר-
אלברט "טיבי" קוטר היה חייל אוסטרלי שנפל בקרב על שחרור באר שבע. קוטר היה אחד מהספורטאים המפורסמים באוסטרליה בתחילת המאה הקודמת - שחקן קריקט מקצועי שייצג את אוסטרליה בתחרויות בינלאומיות. בגיל מאוחר עזב את מגרשי הקריקט, הצטרף לצבא האוסטרלי, והיה זכור כחייל פרוע ולא ממושמע, אך גם כחייל אמיץ מאין כמוהו בשדה הקרב. הוא נורה מטווח קצר על ידי חייל טורקי כאשר היה חבר בצוות ההסתערות הראשון שפשט על באר שבע.

קוטר אמנם מת בבאר שבע, אבל לא נשכח באוסטרליה, ועד היום הגשר המרכזי ורחבת הכניסה מול אצטדיון הקריקט של סידני (SCG) היכן שקבוצת הפאר של הפוטבול האוסטרלי ה-סידני סוואנס משחקת נקראים על שמו.
מגן הוקרה על שם טיבי קוטר יוענק לשחקן האוסטרלי המצטיין במשחק האנז"ק.


קבוצות ושחקנים, משחק האנזק 2023:

נבחרת ישראל-
נבחרת ישראל במשחק האנזק תתפצל לשתי קבוצות שונות- ישראל "לבן" וישראל "כחול". בשתי הקבוצות יהיה תמהיל של שחקנים מנוסים וצעירים, ישראלים צברים ועולים חדשים מאוסטרליה.

קפטנים נבחרת ישראל
שיר שלו-
שיר בן 27, במקור ממושב גיאה בדרום. שיר הוא חולה ספורט ופעיל מילדות בהמון ענפים - כדורגל, סקי, פריזבי (וזו הרשימה החלקית), אבל פוטבול האוסטרלי זו האהבה והתשוקה הגדולה ביותר. שיר משחק פוטי 6 שנים ,והוא ייסד את הקבוצה בתל אביב. שיר הוא הדמות המובילה של הענף בשנים האחרונות, ומציג כישורי מנהיגות יוצאים מהכלל הן על המגרש (נבחר כשחקן מצטיין בנבחרת אליפות אירופה בשנים 2017-2019) והן בניהול הענף והבאתו לגבהים חדשים.

שיר מרן-
מרן (לא להתבלבל בין השירים) בן 27, במקור מקיבוץ הסוללים בצפון, הוא חולה על פוטי עוד מגיל קטן, כששהה תקופה קצרה עם משפחתו באוסטרליה. בארץ הוא גדל להיות ספורטאי מצטיין ושחקן כדורגל מוצלח בגילאי הנוער, אבל התשוקה שלו תמיד הייתה עם הפוטי. אחרי טיולים ומסעות בכל העולם מרן חזר לארץ ומיד הביא את היכולות האדירות שלו לענף. מרן הוא כוכב על המגרש (נבחר כשחקן מצטיין בנבחרת אליפות אירופה 2022), ויותר מכך הוא כוכב מחוץ למגרש: שחקן מוביל עם לב ענק ונשמה גדולה עוד יותר, ועם יכולת פנומנלית להגיע לכל שחקן ולהרים אותו.

עידו שניצר-
מאמן הנבחרת. עידו בן 37 (נשוי+2), במקור מתל אביב, משחק פוטי משנת 2011. אחרי שנים של משחק ומעורבות בענף, שכללו עליות וירידות, הצלחות ופציעות, עידו השתלב בצוות האימון וההנהלה של הענף בארץ. עידו תורם הרבה מהנסיון שצבר לאורך השנים על המגרש ומחוצה לו, וכן מהתשוקה הענקית שיש לו לענף הפוטבול האוסטרלי. עידו יזם במקור את הרעיון של משחק האנזק בבאר שבע, וגאה להפוך את הרעיון למציאות.

נבחרת אוסטרליה-
למשחק האנז"ק בבאר שבע יגיעו כ-30 שחקנים אוסטרלים במקור המתגוררים כיום מחוץ לאוסטרליה - כמחצית מהשחקנים יגיעו מאיחוד האמירויות (דובאי, אבו-דאבי), והמחצית השנייה מאירופה. שתי הקבוצות משתי היבשות יתחרו כקבוצות נפרדות.

נבחרת אוסטרליה איחוד האמירויות-
כ-16 שחקנים אוסטרלים המתגוררים בדובאי יגיעו לישראל. רוב האוסטרלים המגיעים מאזור המפרץ מתגוררים שם מספר שנים לצרכי עבודה, והקימו שם קבוצות מקומיות באיחוד האמירויות, קטאר ועומאן. כחלק מהיחסים המצויינים בין ישראל לאיחוד האמירויות תחת "הסכמי אברהם" למשחק האנז"ק יגיעו השחקנים מדובאי, כאשר שחקן אחד, אלכס קורנוול, מתגורר בישראל מספר חודשים ועזר רבות ביצירת הקשר הראשוני עם החשקים מהאמירויות והבאתם לישראל.
קפטן הקבוצה- מאט בורן, 37- יושלם

נבחרת אוסטרליה אירופה-
כ-14 שחקנים אוסטרלים המתגוררים ברחבי אירופה יגיעו לישראל. רוב האוסטרלים בקבוצת אירופה מתגוררים בוינה בירת אוסטריה ויגיעו לבאר שבע כקבוצה מגובשת המכירה אחד את השני (הם משחקים במסגרת הקבוצה המקומית "Vienna Galahs"). שחקנים אוסטרלים נוספים יגיעו מבריטניה, רומניה ובולגריה.

קפטן הקבוצה- ג'יימס דוהן, 31-  במקור ממלבורן במדינת ויקטוריה באוסטרליה (העיר המרכזית של הפוטבול האוסטרלי). ג'יימס שיחק פוטי בילדותו לצד ענפי ספורט קבוצתיים רבים אחרים. כשעזב לאוסטריה בגיל מבוגר גילה מחדש את אהבתו לפוטי והצטרף לקבוצה המקומית בעיר וינה, בעיקר בגלל הקהילה החזקה שנוצרה סביבה של האוסטרלים באוסטריה, וכדי לשמור על כושר לאורך כל סגרי הקורונה. בשנתיים האחרונות ג'יימס נהיה מעורב במועדון, באירועים חברתיים ובהגדלת המועדון הן בחברות והן בקשרים מול קהילות פוטבול אוסטרלי אחרות (כמו בישראל) למשחק האנז"ק בישראל ג'יימס ישמש כקפטן הקבוצה האירופאית.