מאיר את דימונה עם חז(ו)ן

מאיר חזן, מנהל אגף התרבות, התיירות והקליטה בעיריית דימונה, הוא איש רב פעלים ונאמן לתושבי עירו, על המגוון הגילאי, המגדרי והמגזרי שלהם
send whatsapp messsage send FB messsage
מאיר חזן (צילום: באדיבות מאיר חזן)

מאיר חזן נולד במרקש שבמרוקו ב-12 בפברואר, 1958,  אח קטן במשפחה של 9 אחים ואחיות. נשוי לאווה עובדת בנק, אבא להודיה ולניסים, סבא גאה ואוהב לשי-לי, ניתאי, ליבי ויגל.

לאחר שירותו הצבאי הוכשר כמורה של"ח (שדה לאום חברה). בהשכלתו, בוגר אוניברסיטת בן גוריון בהיסטוריה ובמחשבת ישראל, לימים מורה ומחנך בתיכון אפלמן בו למד בעצמו, ובכך סגר מעגל חיים.

הוא נזכר: "בשנת 1990 נקראתי להקים את יחידת הקליטה. אלו היו ימים נפלאים בהם דימונה קלטה אלפי משפחות. בכך סגרתי מעגל נוסף, עם החומר שלימדתי על קריסת "מסך הברזל" של ברית המועצות, וקלטתי במציאות בעירי את אותם גיבורים".

איך אתה מגדיר במדויק את התפקיד שלך?

"כיום אני מנהל אגף התרבות, התיירות והקליטה: בתרבות אני מגשים חלומות תודות לראש העיר מר בני ביטון שמאפשר ודוחף. בעיר, לבד מאירועי העצמאות והחגים, קיימים חוגים למיניהם, מינויי תאטרון, הרצאות, סדנאות, פסטיבלים, תיאטרון מקומי אחד הטובים בארץ, קיים עידוד יצירה מקורית ויוצרים בתערוכות ובמיזמים. כל זאת בשותפות המתנ"ס, מרכז הצעירים, ספריה עירונית ורשות הספורט".

כמה זמן אתה בתפקיד? 
"אני משמש בתפקיד פורמלית 9 שנים וללא התואר הרשמי כ-20 שנה".

ספר על עבודתך: מה פשר אגף תרבות, קליטה ותיירות? 
"התיירות היא העתיד! דימונה זכתה בשני משאבים יקרים: האחד, המדבר המדהים, הנחלים, הנופים והעיר הנבטית ממשית. השני, הרב-תרבותיות: למעלה מ-30 דיאלקטים של שפות, אוכל, מוסיקה, ריקוד ובנוסף להם קהילת העבריים המיוחדת. אגב, דימונה היא מעצמה של טבעונות".

האם הקליטה מתנהלת גם כיום?
"כן, אנו ממשיכים לקלוט ובייחוד בימים אלה עולים חדשים ופליטים מאוקראינה, כ-50 משפחות".

מה פלח התקציב שלך מעיריית דימונה?
"12 מיליון ₪ לתרבות ולחינוך הבלתי פורמלי (לעומת 1 מיליון ₪ לפני 9 שנים...)".

מהו הדבר הכי משמעותי מבחינתך שביצעת עד היום?
"אני שמח על כך שאנשים הפסיקו להתמסכן: שכיום הדיבור של "אכלו לי שתו לי" נפסק ואנשים מבינים כי דימונה כיום שינתה פניה, ובמקביל לקדמה שמרה על משפחתיות".

מה ה"אני מאמין" / המוטו המקצועי שלך?
"אני מאמין שהשילוב של מקומי ביחד עם פתיחות לחיצוני ייתנו את המענה הטוב. אסור להינעל. יש לפתוח את הראש. אבל יש קצב שונה לכל אחד וכל אחד שונה מהאחר".

מה בעבודתך מסב לך נחת?
"לראות ילד מחייך  ולדעת שגם אני סייעתי לכך. זה כל העולם ומלואו עבורי".  

מה טיב היחסים שלך עם ראש העיר בני ביטון?
"כממונה על התרבות, שותפיי הם חלק מההצלחה, אבל ראש העיר בני ביטון הוא הכוח המניע של התרבות, הדחיפה והגבהים שאליהם נסק עם דימונה רשומים על שמו".

ספר כיצד הפכתם את דימונה לבירת הנגב המזרחי.
"ראש העיר השכיל להבין שאחד החסרונות של עיירות הפיתוח היה העדר תשתיות: בספורט (בניית אולמות והקמת מגרשי כדורגל), בתרבות הפנאי (בבתי מורשת, במוזיאונים, במתנ"סים ועוד). על כן, מאז היבחרו הוא עמל על בנייה זו לצד בניית בתים לתושבים, כך שיש קורת גג ובית לנשמה".

עם ראש עיריית דימונה באירוע פנאי באגם דימונה (צילום: באדיבות מאיר חזן)

ספר על דימונה כעיר עולים, שאכלסה תוך חודשים ספורים 1,000 יחידות דיור ועל השתלבותם עם התושבים הוותיקים מצפון אפריקה.
"בסוף שנות ה-80 הייתה דימונה באחת התקופות הקשות: כ-1000 יחידות דיור היו ריקות והעיר ניצלה מאגר זה לאכלס בעולים מחבר העמים .עלייה מבורכת שנתנה למדינה ולדימונה חמצן בכוח אדם איכותי, הכלכלה בעיר פרחה, משרות חסרות באומנות מולאו בקלות, שיכונים שופצו ויותר מכל, לא נוצרו גטאות והשילוב היה מדהים".

האם המגזר הבדואי נמנה על קהל היעד של האגפים שבניהולך?
"המגזר הבדואי חי בקרבנו כרופאים, רוקחים, עורכי דין ברשות ויש שיתופי פעולה בתיירות ובתרבות".

ספר על תחום החינוך כגאוות העיר, ועל הפרסים בהם זכיתם במהלך השנים.
"החינוך הוא גאוות העיר, "המפעל הגדול", האוצר היקר, הילדים שלנו, לשם אנו מכוונים במוסדות מתקדמים, במורים ובמנהלים מוכשרים ואכן התוצאות לא מאחרות לבוא: 3 פעמים זכתה העיר בפרסי חינוך".

חזן מתגאה: "שם דבר יצא לבוגרי דימונה בכל התחומים: מאיר בן שבת ראש המל"ל, סגנו תא"ל (מיל') יגאל סלוביק, פרופ' ניסים אוטמזגין, פרופ' אבי בסר, תא"ל מאיר סבג, שופטות, אמנים, דידי הררי, יוסי בניון, הדס שטייף, אופירה אסייג, לוסי אהריש והרשימה ארוכה".

וזה מביא כמובן לגידול בתלמידים ההולכים לאקדמיה לאחר שירות צבאי משמעותי...
"ככל שרמת החינוך בעיר עולה, כך יותר ויותר תלמידים מתקבלים למוסדות להשכלה גבוהה וכל הפקולטות פתוחות בפניהם".

והוא עורך סיכום ביניים: "העיר דימונה שנוסדה כעיר עולים לעובדי מפעלי ים המלח סגרה את מפעלי הטקסטיל והפנתה את את כל יהבה להיי-טק לתעשייה מתקדמת. וכאן המקום לומר תודה למייסדים שסללו לנו את הדרך".

ספר על היותך איש חינוך בתיכון אפלמן.
"הוראה ואהבת הארץ בשילוב של"ח הם הפתרון, גם חינוך וגם אהבת הארץ, וכך מצאתי את עצמי נשאב והוספתי לימוד היסטוריה, אזרחות, חינוך חברתי, חינוך כיתה ובסופן של שלוש השנים הנערות והנערים התגייסו, למדו, הקימו בתים ואתה מביט בהם ואומר לעצמך איזה כיף ומתחילים מחדש עוד מחזור וכאמור מגיע הרגע שאתה נקרא לדגל לנושא מרתק עלייה ומתחיל חינוך חדש...(מתרגש).

מורשת העיר דימונה. מאיר חזן, מאיץ תרבות (צילום: באדיבות מאיר חזן)

אילו אירועי תרבות מרכזיים בדימונה אתה יכול לזקוף לזכותך במהלך השנים, ולאחרונה?
"הדבר המרכזי הוא המגוון וההמשכיות, אולם פרויקט 8/80 הוא ללא ספק המרגש: ילדים בני 8 מאמצים ומאומצים על ידי בני ה-80. אירועי  חגים, מרוץ מכוניות "דראג", כנס מחזורים של דימונאים לדורותיהם, העבודה עם האופרה הישראלית וכמובן להקת הפארקור שהייתה  לי הזכות להיות בין מקימיה".


"התיירות היא העתיד! דימונה זכתה בשני משאבים יקרים: האחד, המדבר המדהים, הנחלים, הנופים והעיר הנבטית ממשית. השני, הרב-תרבותיות"


אילו מוסדות חינוך ותרבות נמצאים תחת ניהולך?
"בית יד לבנים, תיאטרון הקליטה, הספרייה בעבודה משותפת, היכל התרבות בעבודה הדוקה עם חברת המועצה הממונה על התרבות, מיכל אלמלם אבו".

האם אתה רואה בעבודתך שליחות ציבורית?
"אכן זו שליחות, "לא ניתן לבוא לעבודה", לא הכל פרסום ושיווק, לא הכל רייטינג: יש להשקיע את הנשמה, לחשוב מה מרגיש הילד הזקן ולמי שהפרוטה לא בכיסו ובעיקר לחנך לצרוך תרבות".

מהו המשפט שאתה מתחבר אליו וקשור לעיסוק שלך?
"התרבות אינה בגדר מותרות, היא בגדר הכרח! אני מאמין בזה ובמיוחד לאחר השנתיים האחרונות של הקורונה, כאשר מוסדות התרבות נסגרו כי זה "פחות חשוב". בימים ההם עבדנו הכי קשה להמציא את עצמנו, להגיע לציבור ולהקל עליו".

מה דעתך על שוויון הזדמנויות לנשים בעבודה?
"אני יכול להעיד כי בעיריית דימונה נעשתה מהפכה ויחד עם זאת אני מאמין בחינוך מגיל צעיר לשוויון לכבד את האחר ולהאמין ביכולותיו/יכולותיה".

מה היית רוצה לשנות בסביבת עבודתך הקרובה?
"רוצה להשריש שהבינוניות היא האויב הגדול והתושבים הם הלקוחות והם הסיבה שאנחנו כאן!"  

האם ובאיזה אופן משפחתך תומכת בעבודתך?
"במבט לאחור אני יודע שמשפחתי שילמה את המחיר, כי לא הייתי בבית בחופשים אבל הם יודעים שיש סיבה טובה ושאני עושה כנראה משהו חשוב, הם הכוח והם גאוותי!"

מה אנשים לא יודעים עליך שכדאי לגלות?
"הרבה פעמים חושבים שאני לא רואה דברים אולם אני רואה אבל לפעמים מעדיף לא להגיב כי לא תמיד צריך, פעמים השתיקה טובה..." (מחייך).

עןם רעייתו, על רקע אגן דימונה היפה (צילום: באדיבות מאיר חזן)

מה יהיה משפט הסיום בספר הביוגרפי על חייך?
"אני בסך הכל עשיתי את העבודה!"

איזה שחקן יגלם את דמותך בסרט על חייך?
"מוני מושונוב! יש אומרים שאנו דומים".

מיהי הדמות הנערצת עליך?
"יהושע בן נון! לבוא אחרי מנהיג גדול כמשה ולעשות את העבודה "השחורה" זה לא קל".

מה אתה הכי אוהב לעשות?
"לצאת להרים עם מוסיקה וללכת לבד עם עצמי ובשנים האחרונות להיות כמה שיותר עם הנכדים".

על מה אתה מתחרט?
"שלא עשיתי את מה שלא הספקתי אבל מה הטעם...(מהרהר)

מהו הרגע המאושר בחייך?
"כמובן אחרי הנישואין, לידת בתי ובני".

האם יש לך זמן לתחביבים?
"לצערי הרב לא אבל עדיין לא מאוחר".

היכן אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים?
"נח עם אשתי האהובה, מטיילים ונהנים עם המשפחה".

תוכניות לעתיד?
"לתת לכל אדם אפשרות של פרנסה בכבוד, אפשרות להתפתח ללא הסללה וללא תיוגים וללא תקרת הזכוכית".


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

כתבות נוספות למקרה שפספסת...
יום שלישי | 07 יוני 2022
יום חמישי | 02 יוני 2022