היום הבינלאומי לנשים במדע / ד''ר חפצי זוהר מ"מ וסגנית רה"ע

send whatsapp messsage send FB messsage
ד''ר חפצי זוהר (צילום: אייל מנקיטה)

היום, יום שישי, היום בו נבראו איש ואשה - ״זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם“, בריאה שוויונית המסמלת שוויון אפריורי, איש ואישה שנבראו בצלם ולכל אחד ואחת מהם ייעוד ייחודי ושווה, בבנייתה העתידית של האנושות. 

והאנושות נבנית על השאיפה של המצוינים והמצוינות של השואפים, פורצי ופורצות הדרך, שבהתמדה, בנחישות, ביצירתיות, במקוריות ובעיקר בהעזה, אינם מצייתים לכללים הנוקשים ולדוגמאות של המלומדים, הם סוללים דרכים חדשות ומרגשות, לעיתים כנגד כל הגיון ועם המון חששות, ביקורת נוקבת, מחיר אישי וכשלונות חוזרים ונשנים.

אך בו בעת, חדוות גילוי, תחושת שליחות ואינסוף התפעמות.

זהו ייחודו הטבע המדעי, הוא איננו מסתפק בתשובות הוא תמיד שואל שאלות , מדע = מה? דע !.

והיום יום שישי יום בריאת האיש והאישה, בצמידות סימבולית, מציינים גם, את היום הבינלאומי לנשים במדע. 

ברפואה, בכימיה, בפיזיקה במתמטיקה ועוד, מדעניות יצרו ידע חדש, פרצו גבולות, גילו תגליות והצעידו את תחומי הדעת קדימה - צעדים גדולים לנשים וצעדי ענק לאנושות.

היום הבינלאומי לנשים במדע, הוא יום קריאה, הוא יום בחירה, במציאות מורכבת שבוודאי יש בה לא מעט עוולות, אני בוחרת כדרכו הייחודית של המדע, לבחור בשאלות ולא בתשובות.
כיצד להתבונן במציאות וליתר דיוק כיצד לפעול במציאות בה אנו מתבוננות. 

זוהי בחירתנו  הערכית, האם להמשיך ולהתבונן בה באופן שיפוטי ולהמשיך לתאר את המציאות או שמא להמשיך לגלות מנהיגות ולהתחיל לייצר מציאות. 

מנהיגות יוצרת מציאות, זו אמירה מלאת תשוקה ותקווה, שמעבירה את מרכז הכובד מן החוץ פנימה, אלינו אל עצמנו, אל חולשתנו ואל כוחנו. 


אין לנו את הפריווילגיה רק להתאונן, יש לפעול בתוך מציאות מורכבת, לא קלה אך מזמינה ומכילה.

בשיר הדרך שלא נבחרה, מציין פרוסט את הבחירות בחיים, בחירות שאנו נדרשות לבצע במגוון צמתים, בחירות לא קלות, לא ברורות מאליהן וגם לא תמיד פופולריות ופשוטות, בחירות של מדעניות ומנהיגות, מארי קירי, מוד מנטן, קתרין ג’ונסון , רוזלינד פרנקלין,  אמי נתר או עדה יונת. 

כולן ידעו לפתח כבר בגיל צעיר, מצפן ערכי ומוסרי מדוייק וברור, כזה שמראה תמיד את כוכב הדרום, בהיר, בוהק ומורה את הדרך היפה, גם אם ארכה וקשתה. 

הבחירה של מנהיגות פורצות דרך, היא תמיד בחירה ערכית מתוך רצון לעשות יותר, לא למענן אלא למען החברה, למען עשיית טוב קולקטיבי, תוך השקעה ומאמץ מתמשכים ובלתי מתפשרים ולמרות הקשיים והמורדות, הן ממשיכות להיות אופטימיות ולדבוק בטוב ובחיובי, אלו שמעניקים כוחות ותעצומות, להתמודדויות מורכבות ומאתגרות, והן רבות ומתגברות כל הזמן. 

אבל היופי הוא, שיחד עם האתגרים מתגברת גם האמונה ואפילו התשוקה להוכיח לעצמנו ״ שאם תרצי אין זו אגדה״. אמונה זו  איננה מנטרה של הרצל, אלא מצב תודעתי שמאפשר התעלות, התמודדות והשתפרות כל העת. 

הבחירה לתרום לחברה, בבחינת ממני תראו וכן תעשו, היא בחירה בטוב, במוביל ובראוי, בחירה לא טרויאלית, בוודאי לא בחברה שמקדשת אינדיבידואליזם, שבה הפרט חותר למימוש עצמי מהיר ונקודתי. ״תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר״, מדוע ? כי  אז זוהר כוכבן לא רק של האסטרונומיות אלא של, הבוחרות במאמץ, בדרך הלא פשוטה, התהליכית והקשה, אבל זו המבטיחה סיפוק, ערכים ונתינה.

הקורונה לימדה אותנו מהותו וחשיבותו של מדע, לא רק טקסים שנתיים, שמות עלומים ופרסים יוקרתיים - אלא ערכים.  

שותפות, ערבות, סולידאריות וצניעות, אלו הערכים המכוננים של מי שבוחרות להנהיג ולהוביל. 

טיפוחן של מדעניות העתיד, הינו צו השעה,להבטחת המשך קיומה ושגשוגה של האנושות בהתמודדות התמידית והאינסופית עם אתגרי העתיד. 

החברה שלנו זקוקה למנהיגות מלאות אהבה, אהבה לבני אדם, אהבה לחכמה ולבחירה ביצירה, יצירה מלאת חזון שאפתני ופורץ דרך ובעיקר גשום עפעפיים ועיניים טובות, מלאות אופטימיות ותקווה לעתיד. 
אז עכשיו השאלה המתבקשת היא האם זה אפשרי, או יותר נכון כיצד זה אפשרי,  נראה לי כי אלתרמן היטיב לתאר סיטואציות ניגודיות, בלתי אפשריות: פגישה לאין קץ, פתאומית לעד, דומיה במרחבים שורקת. הכל אפשרי אפילו הניגודים הגדולים והכל תלוי בבנות אדם ובזווית ההתבוננות שמובילה אותן לפעולה. 

כמו בשורה הראשונה משירו של אלתרמן ירח,  ״גַּם לְמַרְאֶה נוֹשָׁן יֵשׁ רֶגַע שֶׁל הֻלֶּדֶת״, היום הבינלאומי לנשים במדע הוא רגע של הולדת, לרגישות, לנחישות לחלימה ולהגשמה.

ואולם יום זה, נראה לי פתאום כאוקסימורון אלתרמני משהו, מכל 365 הימים בשנה, רק יום אחד מציין את יומן של מי שמהוות מנהיגות, פורצות, סוללות ומובילות  ?. 

אני מציעה שנשנה זווית, נגדיר ביום זה את היום הבינלאומי לגברים במדע ובכל 364 הימים הנותרים בשנה, נציין את יום המדענית, לא בתארים, לא בכנסים, לא  בתאריכים ולא בהצהרות כי אם במהויות, בבחירות אישיות ובניפוץ תודעות .

אליבא דמדע נמשיך ונזכור כי האמת איננה רק לגילוי כי אם בעיקר ליצירה,

אז בואו ניצור עולם חדש מופלא, שוויוני צודק, מאפשר ומחבר.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬