מידע חשוב אודות רשלנות רפואית

send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: shutterstock

אף כי רשלנות רפואית היא בין גורמי התמותה המובילים במדינת ישראל, איש מעולם לא חושב שיש אפשרות שזה יקרה לו. תחושת ההלם, הכעס והאכזבה שיכולים לבוא לאחר טעות רפואית חמורה המחמירה את מצבכם הבריאותי או את מצבו של אדם הקרוב אליכם ברורה ומוצדקת. מצד אחד, אתם יודעים שאפילו אנשי הרפואה המיומנים ביותר הם בני אדם שלפעמים יטעו אך מצד שני ברור לכם כי אין באמת הצדקה משפטית לטעות רפואית שיש לה השפעה חמורה על חייכם.

אם פיתחתם סימפטומים חדשים או שמצבכם הבריאותי החמיר כתוצאה מטיפול רפואי ואתם חושדים או מרגישים שהרופאים עשו שגיאה חמורה, מומלץ מאוד שתפנו לעורך דין לרשלנות רפואית על מנת לבקש ייעוץ הערכה של המקרה שלכם.

רוב משרדי עורכי הדין לא גובים תשלום על מנת לספק ייצוג משפטי ושכר הטרחה נגבה רק בסוף התיק ורק במידה ועורך הדין מצליח להוציא עבורכם פיצוי כספי.

סוגים נפוצים של רשלנות רפואית

אנשי מקצוע בתחום הבריאות כוללים רופאים, אחיות, מנתחים, רוקחים, יצרני תרופות ומכשירים רפואיים, ועוד מספר תפקידים. אף אחד מהם אינו חסין מפני טעות רפואית או רשלנות רפואית  אשר באות לידי ביטוי במספר דרכים. פנינו לעורך הדין שמואל קשיוב אשר ציין בפנינו כי תביעות רשלנות רפואית הנפוצות ביותר הינן כדלקמן :

רשלנות רפואית בלידה : טעויות בעת ביצוע ניתוח קיסרי, אי מתן מינון מתאימה של הרדמה, שימוש מיותר או שגוי במלקחיים או במכשיר הוואקום ומעקב לא תקין אחר ההיריון הם רק חלק מהסיבות הרבות לפגיעות לידה קשות. למרבה הצער, כמה דקות של רשלנות רפואית במהלך הלידה יכולות להשפיע על הילוד לכל החיים. מומלץ מאוד לפנות למשרד עורכי דין לרשלנות רפואית במקרים של רשלנות בלידה כדי לוודא שאתם ומשפחתכם מקבלים את הפיצוי המגיע לכם על מנת לתמוך בצרכים שלכם ושל ילדכם אשר נוצרו כתוצאה מההתנהלות הרשלנית של הצוות הרפואי.

טעויות במתן תרופות או בשימוש בציוד רפואי: טעויות רפואיות נפוצות בקטגוריה זו כוללות קבלת מרשם שמיועד למישהו אחר, רופאים שכותבים מינון גבוה מדי של תרופה ורופאים שאינם שוקלים כיצד התרופה החדשה עשויה לקיים אינטראקציה עם תרופות אחרות שאתם נוטלים. שימוש במכשיר רפואי פגום כגון קוצב לב יכול להיות בעל השלכות חמורות.

אבחון שגוי: הצוות הרפואי שמבצע אבחנה בין אם מדובר ברופא המשפחה ובין אם מדובר במומחה אליו הופניתם אשר לא מצליח לבצע אבחנה נכונה של מצבכם עלול להיות בעל השלכות הרסניות מכיוון שהוא מונע מכם את האפשרות לקבל הטיפול רפואי הנכון בזמן הנכון. לעניין זה ניתן לראות שהמקרים הנפוצים ביותר באים לידי ביטוי במחלת הסרטן. סוגי סרטן רבים ניתנים לריפוי כאשר הם מתגלים מוקדם, אך שיעורי ההישרדות יורדים באופן דרמטי ככל שהמטופל נאלץ להמתין זמן רב יותר לתחילת הטיפול.

רשלנות רפואית בניתוח: ביצוע פעולה לא נכונה, פעולה על חלק הגוף הלא נכון והשארת מכשיר כירורגי בתוך גוף המטופל הן שגיאות ניתוחיות שכיחות. הצורך להתאושש מהניתוח המקורי שלך בתוספת ההשפעות של טעויות כירורגיות לוקח זמן ועולה כסף. פיצוי כספי מתביעה בגין רשלנות רפואית מספק לכם את הפיצוי הכספי הדרוש כדי להתמודד עם מצבכם הבריאותי.

האם יש לי אפשרות להגיש תביעת רשלנות רפואית ? 

מכיוון שרפואה אינה מדע מדויק, אנשים לא תמיד מרגישים מאושרים מתוצאות הטיפול הרפואי שלהם. חשוב לציין כאן שחוסר שביעות רצון ורשלנות רפואית הם שני דברים שונים בתכלית. לדוגמה, ברוב המקרים לא תוכלו לטעון לרשלנות רפואית במקרים בהם הרופא שלכם המליץ על טיפול רפואי ספציפי ואתם העדפתם טיפול רפואי אחר אשר הוסברו לכם הסיכונים לגביו. עם זאת, ייתכן שתתקבל תביעה בה אותו טיפול רפואי יחמיר את הסימפטומים המקוריים שלכם או יגרום לבעיה בריאותית חדשה לגמרי.

רשלנות רפואית היא תחום ייחודי של נזקי גוף מכיוון שנטל ההוכחה על התובע גבוה בהרבה מאשר בתאונת דרכים בכל תחום נזיקי אחר. כל אחד מהקריטריונים שלהלן חייב להתרחש על מנת שתוכלו להגיש תביעת רשלנות רפואית.

  • לרופא הספציפי או לצוות הרפואי קיימת חובת זהירות כלפיכם, כלומר יש להוכיח קיימים ביניכם יחסי רופא מטופל.
  • הרופא הפר את חובת הזהירות הזו בכך שלא סיפק לכם את רמת הטיפול המקובלת על ידי נותני שירות בריאות בעלי מומחיות דומה לשלו.
  • הטעות הרפואית או הטעות הכירורגית היא הגורם הישיר לנזק שנגרם לך.
  • לא היית סובל מבעיות רפואיות נוספות אלמלא הטעות הרפואית או הטעות הכירורגית שבוצעה על ידי ספק שירותי הבריאות שהופקדת על טיפולך.

מתי תביעת רשלנות רפואית מתיישנת?

החוק במדינת ישראל קובע שיש לכם 7 שנים מרגע התרחשות אירוע הרשלנות להגיש את התביעה שלכם לבית המשפט. חלון ההדמנויות עשוי להיות ארוך יותר אם לא גיליתם את הרשלנות הרפואית מיד. בנוסף, במקרה של רשלנות רפואית בטיפול בקטין, מניין 7 השנים מתחיל להיספר רק אם הגעתו לגיל 18 ולכן הוא יוכל להגיש את תביעתו עד גיל 25.

בכל מקרה בו אתם חושדים שנגרמה רשלנות, מומלץ לפנות לעורך דין העוסק בתחום בהקדם בטרם ייסגר חלון ההזדמנויות להגשת התביעה.

בנוסף, גם אם אתם חושדים שחלון ההזדמנויות נסגר כי חלפו 7 שנים מומלץ לפנות לעורך דין אשר יבדוק אם ניתן להחיל על המקרה הספציפי שלכם את אחד מהחריגים המאריכים את תקופת ההתיישנות.

פיצויים שתוכלו לדרוש במסגרת תביעת רשלנות רפואית  

כמו בכל התחומים האחרים של נזקי גוף, אתם יכולים לדרוש פיצוי בגין כל הנזקים שנגרמו לכם לרבות הפסדי השתכרות לעבר ולעתיד, עזרת צד ג' (ככל שנזקקתם לעזרה כזו) הוצאות רפואיות,פיצוי בגין כאב וסבל ועוד. מטרת דיני הנזיקין היא להחזיר את המצב לקדמותו ולכן ניתן לדרוש פיצוי כספי בגין כל הוצאה כספית קיימת או עתידית אשר מוכיחים כי היא נוצרה בעקבות אירוע הרשלנות. 

כתבות נוספות למקרה שפספסת...