אנשי השנה בברנז'ה: עידן אבישר בתחום התרבות

צוות ברנז'ה news, ומגזין ברנז'ה בוחר את אנשי השנה לשנת 2016 בתחומים השונים ביניהם ספורט, חינוך, תרבות, התנדבות, נוער ועוד...
send whatsapp messsage send FB messsage
אנשי השנה בברנז'ה: עידן אבישר בתחום התרבות

תכירו את עידן אבישר (36), מנכ"ל תיאטרון הפרינג' בבאר שבע,  שנבחר לאיש השנה בתחום התרבות בעיר.

נימוקי הבחירה:

♦ במסגרת עבודתו בתיאטרון הפרינג' נולדו פעילויות קהילתיות ראויות לשבח כמו פסטיבל הפרינג' הבינלאומי, פרויקט שוק לילה, חוגי תיאטרון לכל הגילאים, ונולדו פרויקטים נוספים דוגמת 'באר שבע עירי' לגני הילדים בעיר ופרויקט תעסוקה לנוער בשיתוף עם הרשות העירונית למלחמה בסמים, אדמה-מכתשים ועוד...

♦ ניהל את מרכז המצוינות בתיאטרון

♦ יזם את תיאטרון הפרינג' בבאר שבע ביחד עם יואב מיכאלי ויוסי דויטש ופתח איתם עמותה לקידום הנושא והפעלת התיאטרון

♦נבחר לאחד מ-40 הצעירים המבטיחים של 'גלובס'

אז מה זה תיאטרון פרינג'?

זהו תיאטרון אלטרנטיבי חדשני שאינו משתייך לזרם המרכזי והממסדי של התיאטרון. במילים אחרות זהו אנסמבל תיאטרון שאינו ממסדי וקונבנציונאלי – תיאטרון אחר. למשל: פסטיבל עכו הינו סוג של פסטיבל פרינג'. הפרינג' הוא המקום בו יוצרים יכולים להתנסות בלי לחץ ומגבלות במטרה לפתח את השפה הייחודית להם. זה המקום לניסויים. לחדשנות. לפרוץ גבולות בנושאים ובצורה, ואפילו – לאמירות נוקבות (כאלו שלפעמים ממש בא לנו לומר, אבל לא נעים). הפרינג' הוא תיאטרון להופעות וחוויות מסוג שונה, פחות מעונב – והרבה יותר נינוח.

עם סיום לימודי התיאטרון בבית הספר למשחק על שם גודמן בבאר שבע, קיבל עידן הצעה ממנהל תיאטרון באר שבע, שמוליק יפרח לנהל את מרכז המצוינות בתיאטרון, במקביל בערה בו התשוקה לחפש פתרון לבוגרי בית הספר למשחק בב"ש שלא נקלטו לתיאטרון המקומי ועלולים היו לעזוב את העיר בגלל זה. לבסוף בשיתוף פעולה עם הבימאי יואב מיכאלי ויוסי דויטש, החליטו לפתוח עמותה למטרות הקמת תיאטרון פרינג' בעיר. בעזרת תמיכתו של שמוליק יפרח ובעזרת ראש העיר שייאמר לשבחו שנדלק מידית על הרעיון, נפתח התיאטרון לפני כארבע שנים והוא זוכה למחמאות רבות הן בגין פעילותו המגוונת והן בשל הפרויקטים שהוא יוזם כגון פסטיבלי פרינג' ושיתופי פעולה עם בתי ספר יסודיים במסגרת פרויקט שנקרא באר שבע עירי ופרויקט תעסוקה לבני נוער במטרה לשלבם בחברה ובשוק העבודה. בנוסף נפתחו במסגרת התיאטרון חוגים כמו: אימפרוביזציה לנוער ולמבוגרים.

צילום: דרור מילר


"בהודו התברר לי שאני לא מתחבר ממש לתאטרון אלא לבמה, לעצם היותי במרכז העניינים, ליכולת שלי להשפיע, לאו דווקא כשחקן"


לדברי עידן, הוא רואה בהקמת תיאטרון הפרינג' הדרומי סוג של מפעל חיים, אך לא במובן שזה הדבר היחיד שהוא רוצה לעשות. כדי להבין בדיוק למה הוא שואף הבה נעשה עימו היכרות מעמיקה יותר.  עידן, תושב להבים, מעיד על עצמו שהיה תלמיד לא חרוץ במיוחד וגם, אולי, סוג של מרדן.

"למעשה אחרי נדודים ממגמה למגמה הצלחתי לסיים התיכון במגמת תאטרון שאליה הכי התחברתי. אמנם היה כיף ומגניב במגמה אך לא חשבתי על זה כלל כאופציה לקריירה".

כחבר בתנועת הצופים, טבעי שעבר את השירות הצבאי כלוחם בנח"ל מוצנח. במהלך השירות התבקש לעבוד עם נוער בעייתי בעכו ואחרי שהשתחרר עבד כמרכז שבט הצופים ברמת השרון, ובמקביל החל ללמוד הוראה במכללת לוינסקי. חודשים ספורים נתנו לו להבין שתחום ההוראה היא לא משאת חייו והוא החליט לעשות פסק זמן מהלימודים ולנסוע להודו כדי לנקות את הראש ולקבל החלטות בראש נקי.

כשהוא חמוש בתוף "למדתי לנגן על תופים מכיתה ז' וניגנתי בכל מיני הרכבים מקומיים", עידן טייל בעיקר בהודו ובשלב מסוים גם בנפאל. "בהודו התברר לי שאני לא מתחבר ממש לתאטרון אלא לבמה, לעצם היותי במרכז העניינים, ליכולת שלי להשפיע, לאו דווקא כשחקן. בתכל'ס כבר בגיל 23 ניהלתי 650 ילדי צופים עם כל מערכי ההדרכה והלוגיסטיקה המשתמעים מכך, ומבחינתי זה היה בית ספר לניהול וההחלטה שלי ללכת ללמוד משחק הייתה בשל ההבנה שזה יכול להיות כלי מעולה להוראה ולניהול ולכל דבר אחר שבו אבחר".

בי פולארי (צילום: מעיין קאופמן)

הוא התקבל למחזור השני של בית הספר למשחק שם הכיר גם את מי שהפכה לרעייתו, איילת בראל המשמשת כדוברת תיאטרון באר שבע ובעלת משרד יחסי ציבור. "התחברנו בהתחלה, בעיקר בגלל האוכל העירקי הטעים שאימי הייתה שולחת לי בכמויות. היא הייתה מביאה כריכים חיוורים ולא מעוררי תיאבון וביקשה תמיד להצטרף לחגיגה הקולינארית שאני הבאתי. בשלב מסוים גם עשינו תפקיד רומנטי משותף שהפך אותנו לזוג" מספר עידן ומוסיף ספק בצחוק ספק ברצינות "והכי חשוב היא מצאה חן בעיני אימא שלי...."

לא מכבר חזר עידן ממונטריאול לשם נסע עם משלחת מתחום התרבות של באר שבע מטעם הפדרציה של מונטריאול. במהלך הביקור פגש שם את סגנית ראש העיר שמחזיקה גם את תיק התרבות ועשה רבות לקידום הנושא. הסגנית השאירה רושם רב על עידן שאינו שולל אפשרות להיכנס בעתיד לתחום הפוליטיקה המוניציפאלית על מנת להגיע לעמדה שתאפשר לו להשפיע ולפתח את תחום התרבות בעיר. לדעתו באר שבע צריכה להשקיע מאמצים גדולים יותר בחיבוק אומנים ומציאת דרכים להשארתם בעיר.

חלום?

"החלום שלי לעסוק בתרבות במובן הרחב יותר, לא רק לנהל מוסד תרבותי אלא לקחת חלק בתכנון התרבות במרחב הנגב".

על פסטיבל הפרינג:

פסטיבל הפרינג' הבינלאומי של באר שבע 2016 מועמד לאחד מעשרת אירועי השנה בתחום התרבות, ונערך שלושה ימים. הוא כלל שבעה מתחמים ברחובות העיר העתיקה. במסגרת הפסטיבל התקיימו 69 אירועים, בהם הופיעו כ- 240 אמנים בהופעות מחול, מוסיקה, תאטרון, מופעי רחוב, מתחמי אמנות חזותית ועוד...

פסטיבל הפרינג' הבינלאומי הבא:- 11-13/07


סגן ראש עירית מונטריאול השאיר רושם רב על עידן שאינו שולל אפשרות להיכנס בעתיד לתחום הפוליטיקה המוניציפאלית על מנת להגיע לעמדה שתאפשר לו להשפיע ולפתח את תחום התרבות בעיר.