פרסום ראשון | הקרב על כס מנכ''ל כיוונים: הבא בתפקיד יידרש לתוכנית קיצוצים כואבת

פורסם המכרז לתפקיד מנכ''ל כיוונים, אחד התפקידים המרכזיים בעיריית באר שבע. הזוכה במכרז ייצטרך להתמודד עם מציאות לא קלה. בורסת השמות מעניינת
send whatsapp messsage send FB messsage
המועמדים לתפקיד (צילומים עצמיים)

פורסם המכרז לתפקיד מנכ''ל כיוונים, חברת הבת של עיריית באר שבע ואחד המעסיקים המרכזיים בעיר.  חברת כיוונים אחראית על החלק הארי של פעילות התרבות והפנאי בבאר שבע, לרבות חוגים, תיאטראות, מרכזים קהילתיים, אירועים המוניים ועוד. 

עם זאת, בשנים האחרונות, החברה ספגה לא מעט מכות שלא באשמתה: תחילה, מגפת הקורונה, שהביאה לצמצום הפעילות שלה במהלך כמעט שנה שלמה. 

זמן קצר אחרי שהחברה חזרה לפעילות מלאה, התרחשה מתקפת הטרור הרצחנית של ה-7.10 והחלה מלחמת חרבות ברזל. 
האירוע הטרגי הזה פגע בהיקפי הפעילות שחלקם גם מקורות הכנסות מחוגים ואירועים עם זאת עלויות כח האדם בחברה הינן גבוהות ולא נעשה שום צעד לקצץ או להבריא בתקופה הקשה (בתקופות של הקורונה ותחילת המלחמה חלק מהעובדים הוצא לחל״ת) , מקורות נוספים מתקציבי משרדי ממשלה לתרבות, אירועים וחינוך גם הוקפאו בשל המצב, גם התקציב של העיריות עומד לספוג קיצוצים כואבים.

בשל כך, המנכ''ל הבא יידרש לתוכנית קיצוצים כואבת בהיקפי כוח האדם ובהוצאות השכר. שנת התקציב 2025 הולכת להיות קשה, לנוכח המשך המלחמה. לא רק כיוונים על הכוונת: בכוונת האוצר לצמצם באורח ניכר כל מה שלא קשור ישירות למאמץ המלחמתי, גם בשל העובדה שיידרשו סכומי עתק לשיקום קו העימות ועוטף עזה. כבר כיום ברור שראשונים להיפגע יהיו עולמות התרבות והקהילה, על מנת לשמר את השירותים החיוניים. 

תנאי הסף במכרז דורשים מהמועמד להיות ללא עבר פלילי,  בעל תואר אקדמי באחד מהמקצועות הבאים: כלכלה, מנהל עסקים, משפטים, ראיית חשבון, מנהל ומדיניות ציבורית או תואר אקדמי בתחום עיסוקה העיקרי של החברה.

המועמד נדרש להיות בעל ניסיון של לפחות 5 שנים באחד מאלה: בתפקיד בכיר בניהול העסקי של תאגיד בעל מחזור כספי בהיקף משמעותי
(בהיקף דומה להיקף הפעילות של החברה). בכהונה ציבורית או תפקיד בכיר בשירות הציבורי בנושאים כלכליים-מסחריים, ניהוליים, משפטיים או בתפקיד בכיר בתחום עיסוקיה העיקרי של החברה.

המכרז ייסגר ב-16 ביוני, אז ייפתחו מעטפות המועמדים וייבחר המנכ''ל הבא.  מן הראוי שיתמודדו לתפקיד גם נשים, משום שהדרג הניהולי הבכיר בחברה, הוא ברובו גברים.בורסת השמות: גם מתוך המערכת וגם דמויות מחוץ לעיר


בורסת השמות מעניינת וחלק מהשמות שהועלו יפתיעו גם את המועמדים עצמם. מדובר בתפקיד מאתגר, שכפי שיכול להוות פלטפורמה לקידום, כפי שקרה במקרה של המנכ''ל היוצא שלומי נומה, כיום סגן ראש עיריית באר שבע, אך גם יכול להיות קשה מאוד, ברגע שיהיה צורך להיפרד מעובדים רבים ווותיקים ולקצץ תקציבים, גם אם ברור שהם חיוניים ולמטרות מצויינות. 

בורסת השמות, אשר מסתובבת במסדרונות העירייה, כוללת שמות מתוך המערכת ומחוצה לה - גם מחוץ לבאר שבע. בשל רגישות התפקיד לנוכח המציאות הכלכלית המורכבת, המועמדים האפשריים מעדיפים לא לתת  פומבי להחלטה שלהם.

כמועמדים אפשריים לתפקיד הועלו שמות בכירים רבים. בכל המקרים מדובר באנשים מוכשרים, ראויים, בעלי ניסיון ועם רקורד מוכח. מדובר בקרב שמסתמן כצמוד, לאור השמות שהועלו עד כה, כאשר עד סגירת המכרז עשויים להצטרף אישים נוספים, מבאר שבע ומחוצה לה. אחרי הכל, מדובר בתפקיד מרכזי ומבוקש.

בין השמות הבולטים שעלו כאפשריים להתמודד נמצאים האישים האלה:
אלעד אזולאי: מנהל אגף פנאי וקהילה בכיוונים, בעל ניסיון רב בתחום הפנאי והקהילה והיכרות מעולה עם העיר וצרכיה. לאלעד אזולאי היכרות עמוקה עם פעילות החברה והיה שותף לניהול פרויקט הקמת המדבריום יחד עם החברה הכלכלית.
ערן רוזנטל: מנהל הכספים של חברת כיוונים, בעל ניסיון רב בניהול פיננסי, במיוחד של חברה בסדר גודל גדול כחברה העירונית' 
יאיר נגיד: ראש מנהל התרבות, בעל ניסיון רב בתחום התרבות והאמנות, לזכותו קריירה ארוכה בעשייה התרבותית בבאר שבע, לכלל ציבורים בעיר.
מאיר אלפסי: מנהל אצטדיון טוטו טרנר, שקוטף שבחים על התנהלותו ברמה הבינלאומית. אלפסי משמש גם כמנהל אגף הספורט העירוני בכיוונים'', מגיע עם ניסיון רב ממשרד החינוך כמורה ומחנך שנים רבות ואף משמש כמרצה באוניברסיטת בן גוריון,   בנוסף להיותו איש ספורט, אלפסי  בעל ניסיון בתחום הקהילה- אירועי ספורט, פעילות לגמלאים, ספורט בפארקים, ספורט בגנים ובבתי הספר, פעילויות מיוחדות לבעלי צרכים מיוחדים ועוד.
מוטי דהן: דהן משמש כמנהל מטה חברת כיוונים, אליה הגיע עם ניסיון עשיר בתחום ניהול מידע עסקי, (מנכ''ל חברת מוד-אפ), סמנכ''ל במנורה מבטחים ובתפקידו הנוכחי במטה חברת כיוונים. הוא בעל תואר שני במהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון.


כיוונים נחשבת לאחת מחברות הפקה וניהול תרבות הגדולות בישראל

כיוונים - החברה לתרבות הפנאי - באר שבע בע"מ,  נוסדה בשנת 2004 והיא אחת החברות העירוניות הגדולות בבאר שבע. היא  מנהלת את החינוך הבלתי פורמלי, מחלקות הנוער, הקהילה, הספורט, הקליטה והתרבות בבאר שבע. היא נחשבת לחברת הפקה וניהול התרבות מהגדולות בישראל. היקף הכנסותיה, על פי מידע המתפרסם בוויקיפדיה, עומד על יותר מ-270 מיליון שקלים.

היקף פעילותה עצום: כיוונים  אחראית על כ-13 תנועות נוער בבאר שבע. מנהלת כ-30 מרכזים קהילתיים המקיימים פעילות חוגית עשירה. מנהלת את מתקני הספורט, פארקי הכושר ומגרשי הספורט העומדים לרשות הציבור לאימונים ולהנאה. מנהלת את אצטדיון טרנר, אולם הקונכייה, אמפיפארק באר שבע וסקייטפארק באר שבע. מנהלת את המשכן לאמנויות הבמה, תמוז - בית המוסיקה שבעברו נקרא מרכז הצעירים, אגף האירועים העירוני בבאר שבע, הלונדע, המדבריום, מוזיאון הנגב לאמנות, המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, בית האמנים בנגב, הסדנא האתיופית, סטארט אפ - שהוא מרכז העצמה לצעירים עד גיל 35 ומרכזים למצוינות.

בין הפסטיבלים העירוניים שהפיקה: פסטיבל סמילנסקי, פסטיבל היין, שני במוזיאון, לילה לבן, פסטיבל סוכות, קרנבל פורים, פסטיבל משפחות בפסח, אירועי קיץ, פסטיבל זוהר דרומי – פסטיבל האור של באר שבע ועוד. כמו כן, החברה מפיקה את אירועי ספורט גדולים בבאר שבע בהם מרוץ הלילה, מרוץ הניווט ע"ש דורון אסולין ז"ל, גמנסטרדה - מסע אופניים ע"ש יוסי צ'יפרוט, טורניר הספורטירשת הארצי, סטריטבול ואתנה הולכות רחוק.

בעבר עמדו בראש החברה ארז בדש (2004 - 2007), כיום ראש מועצת עומר.  נסים סספורטס (2007 - 2016), כיום מנכ"ל ההתאחדות הישראלית לספורט נכים ועד לאחרונה שלומי נומה ( 2016 - 2024) כיום סגן ראש עיריית באר שבע.