סנאט אוניברסיטת בן גוריון דחה את ההצעה להקים קמפוס בהפרדה מגדרית

רק חברי סנאט מעטים תמכו ברעיון של הנהלת האוניברסיטה שנועד לאפשר לחרדים ללמוד בבאר שבע
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה. קרדיט: Effib / CC BY SA 2.5, מיכאלי / CC BY SA 3.0

ברוב גדול: הסנאט של אוניברסיטת בן גוריון דחה בישיבתו אתמול, ראשון, ברוב גדול, הצעה שהועלתה על ידי ההנהלה, להקים קמפוס בהפרדה מגדרית לטובת האוכלוסייה החרדית. 57 חברי סנאט הצביעו נגד, רק בודדים תמכו.

על פי הצעת נציגי הנהלת האוניברסיטה, פתיחת הקמפוס הנפרד תאפשר השכלה גבוהה לנשים חרדיות, אשר לא יכולות ללמוד במסלול שאינו בהפרדה של נשים וגברים. הנציגים התחייבו עוד  כי לא יאפשרו להפרדה לזלוג לתוך הקמפוס הבאר שבעי או לקורסים מעבר לתואר הראשון. למרות הסייגים, נערך דיון סוער שבמהלכו ההצעה נפלה. 

בסוף חודש ספטמבר 2023, אוניברסיטת בן גוריון הודיעה כי זכתה במכרז של המועצה להשכלה גבוהה ומשרד החינוך על הקמת קמפוס לאוכלוסייה החרדית.  הקמפוס היה אמור לתת תשובה לציבור החרדי, שאוכלוסייתו בנגב גדלה משנה לשנה, בין היתר בבאר שבע, ערד, נתיבות ועוד. על פי ההצעה המקורית,  הכיתות בקמפוס אמורות היו להיות מופרדות לגברים ולנשים. האוניברסיטה הבהירה כבר אז, לא  תהיה הפרדה של המרצים והמרצות. להקמת הקמפוס היו אמורות לחבור מכללות חרדיות מהדרום, אשר יתנהלו בתוך הקמפוס הבאר שבעי באופן עצמאי. כבר אז, עם ההכרזה, נרשמה התנגדות של גורמים בקמפוס, שחששו מהתחרדות אוניברסיטת בן גוריון. 

ראיה לעתיד? תוך עשור החילונים יהיו במיעוט בבאר שבע

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-30% מהאוכלוסייה החרדית מתגוררת ביישובים בדרום, בהם קריית גת, אופקים, באר שבע וקריית מלאכי. אין להם כיום מענה ללימודים אקדמיים, מה שמקשה עליהם להשתלב בשוק העבודה בתחומים בעלי חשיבות כמו הייטק, סיעוד וחינוך.

בשנת 2017 המועצה  הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה הכינה דוח, הבוחן את אוכלוסיית ישראל בשנים 2030 ו-2040. מטרת הדוח הייתה לתכנן את התשתיות, את המערכות הציבוריות, את התקציבים, את הדגשים בחינוך ולנסות לצפות את מארג החיים בישראל. הדוח מתבסס על נתונים הסטוריים, על מגמות קיימות ומספק מספר תרחישים, מתרחיש שמרני, מבוסס נתונים הסטוריים וקצבי גידול האוכלוסיה מבוססי הגירה פנימית וילודה ועד לתרחיש פחות שמרני, אם כי ההבדלים בתוצאות אינם גדולים.

על פי הדוח, בשנת 2040 יחיו במה שמכונה נפת באר שבע - מטרופולין שמרכזו בירת הנגב -  1.2 מיליון תושבים. באר שבע תהיה אחת הערים הצעירות בישראל, בשל הילודה הגבוהה בפזורה הבדואית. על פיי הערכות שמרניות בדוח, בבירת הנגב וסביבותיה לא פחות מ-חצי מיליון ילדים ובני נוער, דבר שיביא עדנה למערכת החינוך, לגני הילדים ולחנויות למוצרי תינוקות.  

משקל האוכלוסיה באיזור ישתנה אף הוא: היהודים החילוניים יהוו רק כ-43 אחוזים בבאר שבע וסביבותיה. הקבוצה השניה הגדולה היא האוכלוסיה הערבית באיזור, שתהווה 43 אחוזים מכלל התושבים. על פי הצפי, כמעט 14 אחוזים יהיו יהודים חרדים. 

קראו עוד באותו נושא:
מטרופולין ב''ש ב-2040: 1.2 מיליון תושבים, 44 אחוזים מתוכם בדואים