השכונה שנפגעה הכי קשה ב-7.10 משוקמת מכספי תרומות: ''תושבים עדיין בטראומה, לא מסוגלים לשקם את חייהם''

הטראומה באופקים, למעלה מארבעה חודשים אחרי מתקפת הטרור: תושבים אינם מסוגלים לעמוד בהוצאות שיפוץ הבתים, קרן פילנתרופית התגייסה למענם
send whatsapp messsage send FB messsage
סימני הירי נותרו על חלונות הבתים (צילום: CAM)

באופקים נרצחו במתקפת הטרור על הנגב, שבת השחורה של ה-7.10 למעלה מחמישים אזרחים ואנשי כוחות ביטחון והצלה. שכונת "מישור הגפן" ספגה את המכה הקשה ביותר, עשרות מדייריה נרצחו ובתיה נותרו מחוררי ירי. מדובר בשכונה ישנה, בה דירות רבות ללא  ממ"דים, בהן מתגוררות משפחות קשות יום, אימהות חד- הוריות, עולים חדשים וותיקים וקשישים.
 


מס רכוש לא תמיד מכיר בצרכים האמיתיים והשיפוי ניתן רק לשיפוץ נקודתי שמשאיר את הטראומה נוכחת
 


יהלומה זכות, המנכ"לית של עמותת "חוסן קהילתי אופקים" וצוות מתנדביה שמפעילים את מרכז החוסן  העירוני לאורך אין ספור סבבי לחימה, בהם העיר הדרומית סופגת ירי טילים, מסייעים לשקם את הבתים ואת התושבים, ולהעניק להם חוסן לדרך חדשה. 

"בשלושת החודשים הראשונים מאז ה-7 לאוקטובר, העשייה סביב תושבי השכונה הייתה מרוכזת במישור הנפשי, בדגש על טיפול בטראומה", מספרת יהלומה. "הוצאנו לדרך את מיזם ‘מחבקות את אופקים’, נשים מהמרכז ביקרו תושבים מקומיים להעניק אוזן קשבת. במהלך הפגישות ביצענו מיפוי צרכים, ומצאנו שיש תושבים רבים שלא שיפצו את הבתים שנפגעו. חלקם עדיין תקועים בטראומה של היום ההוא ולא מזיזים כלום''.

 

צילום: CAM‘’בצידם, יש גם מצבים של עוני וחוסר יכולת לממן את השיפוץ הנדרש, אימהות חד הוריות, אנשים שאיבדו את פרנסתם מאז פרוץ המלחמה וכדומה. מס רכוש לא תמיד מכיר בצרכים האמיתיים והשיפוי ניתן רק לשיפוץ נקודתי שמשאיר את הטראומה נוכחת", היא מסבירה. 

פרויקט שיפוץ השכונה התאפשר תודות לתמיכת התנועה למאבק באנטישמיות CAM בהובלתו של סשה רויטמן-דרטווה, שפתחה בתחילת המלחמה קרן חירום במטרה לגייס תרומות לסיוע לקהילות הדרום. לאחר שנחשף למצבם של תושבי השכונה, איתר סשה את קבלן הביצוע לפרויקט המורכב והרגיש, ולדבריו "אכפת לו מהעבודה אבל בעיקר מהאנשים שמאחוריה". 

 

הקבלן ניסים חורי עם יהלומה זכות (צילום: CAM)"מאז שהחלה המלחמה ניסתה קרן הפילנתרופיה שלנו להגיע לאלו שנופלים בין הכיסאות ולהשקיע את עיקר המאמצים להעניק להם תשומת לב. אנחנו גאים בשותפות שלנו עם יהלומה, עיריית אופקים ובעלי עניין נוספים התומכים ועוזרים למי שנזקק לסיוע", הוא מדגיש. 

הקבלן שנרתם לפרויקט הוא ניסים חורי מרעננה, אב לשלושה בנים חיילים. "כשסשה פנה אלי עם הסיפור של הבתים באופקים, היה לי ברור שמדובר בפרויקט מורכב", הוא מספר. "חשוב לי להכיר ולתמוך שם בכל אחת ואחד , להקשיב ולגרום להם ללכת קדימה עם תקווה. במקביל, נעזור לכל משפחה למחוק את סימני המתקפה ונעשה הכל כדי לשקם ולחדש בצורה משמעותית את הבתים", הוא מסכם.