זעם בעוטף עזה על מתווה הממשלה: ''לא נחזור תמורת תשלום, אלא רק תמורת ביטחון''

בתי המלון בישראל לוחצים להוציא מתוכם את המפונים עד פסח, בממשלה מנסים לפתות את תושבי שדרות והעוטף לחזור הביתה תמורת תשלום, אבל גם הירי וגם ניסיונות החדירה נמשכים
send whatsapp messsage send FB messsage
ניר עוז. צילום: מישל אמזלג - לע''מ

בתי המלון לוחצים והמפונים עלולים למצוא עצמם ברחוב אם לא ייענו למתווה החזרה לעוטף עזה, אשר מדבר על תמריץ כספי תמורת שובם לחבל ארץ שנפגע קשה במתפקת הטרור - וחלקים גדולים ממנו טרם שוקמו. המלחמה עדיין נמשכת ובמערכת הצבאית מדברים על לחימה  שתימשך עד 2025.

על פי ההצעה, מפונים שיחזרו ליישובי העוטף ולשדרות, יקבלו תשלום של כ-200 עד 300 שקלים למבוגר. המענקים ייתנתו עד ה-1 ביולי, אז ייפסקו לגמרי. רק השבוע פורסם כי מחבלים ניסו לחדור את הגבול לישראל, מכיוון הרצועה, וחוסלו אחרי שנתקעו בבוץ. גם אחרי כניסת צה''ל, חמאס מנסה להוציא עדיין להוציא פיגועים בשטח ישראל. ירי רקטות ליישובי העוטף נמשך ומשיחות עם תושבים עולה, כי מנסים להבהיר להם כי הירי לא ייפסק לגמרי, אך היישובים בטוחים דיים לחזרה אליהם, עם ‘’טיפטוף'' רקטות.
 


‘’לא נפגש עם אף אחד על המשך הדיון במתווה עד שראש הממשלה, שר הביטחון וקבינט המלחמה יתחייבו באופן רשמי לציבור - שבטוח לחזור הביתה!''
 חלק מיישובי העוטף נחרבו וטרם שוקמו. אמנם חלק מהבתים לא נפגעו, אבל סימני הקרב ובמיוחד, סימני הטבח של השבת השחורה ניכרים בכל מקום. ‘’אנשים חוו טראומה נוראית, יש לנו חברים שנרצחו ונחטפו, הלחימה נמשכת… על איזה חזרה מדברים בדיוק?'', אומר לנו חלקאי שפונה מאחד הקיבוצים סמוכי גדר. ‘’אנחנו לא חושבים על המחר, חושבים איך להתמודד עם הטראומה היום. יש בתוכנו מי שלא מסוגלים נפשית לחזור לקיבוצים שהועלו באש. בטח לא תמורת כסף. קודם שיהיה ביטחון. לא מוכנים לחזור למציאות הקודמת''.

את מתווה החזרה, לכלל התושבים בטווח שבין 0 ק"מ ל-7 ק"מ מרצועת עזה, גיבש מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי יחד עם ראש מינהלת תקומה משה אדרי ואנשי משרד האוצר.

 

ההרס אחרי הטבח בבארי (צילום: מארק ניימן - לע''מ)על פי המתווה,  ב-1 במרץ יחזרו ל"חבל תקומה" (שמו החדש והמכובס שניתן לעוטף עזה) מי שיכולים לחזור - דהיינו, מי שביתם לא נחרב. מי שיחזור יקבל מענק כספי שיוספק ב-1 ביולי, כאשר סכום התשלום יופחת מדי חודש. 

כמו כן, מדובר על חזרה לבתי הספר, אחרי שפיקוד העורף ביצע הערכת מצב. מיותר לציין שאחרי אירועי ה-7.10 ישנו חוסר אמון מוחלט בין רוב התושבים לבין הצהרות גורמי הביטחון והממשלה. 

 

ראש עיריית שדרות ישן על ספה במשרד ראש הממשלה - ולא זז משם עד שלא ייפגש איתו (צילום: מהדף הציבורי של דוידי)‘’לא נפגש עם אף אחד על המשך הדיון במתווה עד שראש הממשלה, שר הביטחון וקבינט המלחמה יתחייבו באופן רשמי לציבור - שבטוח לחזור הביתה! את הלילה העברתי בלשכת רה"מ יחד עם חבריי ראשי הרשויות בעוטף כיוון שלא נענו לדרישותינו שראש הממשלה ייפגש איתנו במיידית ולשמוע ממנו את הדברים הצהרה ברורה לתושבים שבטוח לחזור לאזור.
לא נהיה עוד קו ההגנה של ישראל - לאחר ההפקרה, הטבח והשכול הכבד. זוהי הזכות של כל אזרח במדינה - ביטחון'', אומר הבוקר ראש עיריית שדרות, אלון דוידי. 

 

ההרס אחרי מתקפת הטרור בשדרות (צילום: קובי גדעון  - לע''מ)דוידי גם מאותת לרשימת היצונות הדתית כי אם יערכו בחירות, קולם של תושבי הדרום לא בכיס שלהם: יחש דיבורים על כך שדוידי וניר אורבך עשויים להקים מפלגת ציונות דתית חדשה, כזו שלא תהיה מחוייבת לנתניהו. 

נושאים רבים, הקשורים לטיפול במפונים, מדרום ומצפון, כ-330,000 איש, נותרו פתוחים: אם בחינוך - מורים מפונים בבית מלון וכיתה שמוחזרת ליישוב, סטודנטים במילואים, עסקים שנפגעו כלכלית ועוד.