למ''ס: באר שבע מובילה באחוז הנשים בתפקידים ציבוריים - מה קורה בחיים עצמם?

אחוז גבוה של השמנת ילדים, תוחלת חיים נמוכה ואי שביעות רצון מעומס העבודה: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת הבוקר, שלישי, את מדדי איכות חיים בערים הגדולות, 2022. צללנו לתוך הנתונים
send whatsapp messsage send FB messsage
למ''ס: באר שבע מובילה באחוז הנשים בתפקידים ציבוריים - מה קורה בחיים עצמם? באר שבע (צילום: דני בלר)

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת הבוקר, שלישי, את מדדי איכות חיים בערים הגדולות, 2022. עורכי הדוח מדגישים כי ‘’באר שבע עלתה ב-2022 לקבוצת הערים עם ציון כולל בינוני במדדי איכות חיים והיא מובילה באחוז הנמוך ביותר של חוסר שביעות רצון ממשך ההגעה לעבודה, באחוז הגבוה ביותר של דיור בר-השגה, ובאחוז הנשים בתפקידי ניהול במגזר הציבורי''. 

צללנו לתוך הנתונים והינה הם לפניכם:

נתחיל מהחיים עצמם:  

בבאר שבע נפטרים בגיל צעיר יותר
אחד הנתונים המדאיגים בדוח הוא ההבדל בין תוחלת החיים במרכז המבוסס, לבין הפרפריה. בין הערים הגדולות (100,000 תושבים ומעלה), באר שבע במקום -15, מתוך 18 ערים, כאשר תוחלת החיים מתחת לממוצע הארצי (כמעט 81 שנים לגברים, כמעט 85 לנשים). בכפר סבא הכי מעריכים חיים, הרבה מעל הגיל הממוצע. בבאר שבע תהיו ברי מזל אם תגיעו לגיל 80.

הדוח אמנם אינו מציין את הסיבה להפרשים הגדולים בתוחלת החיים, אך לפני מספר שנים משרד הבריאות פרסם דוחות על אורח חיים לא בריא (עישון, שתיית אלכוהול, הרגלי אכילה לקויים) ועל נגישות לרפואה איכותית, שמסבירים את הסיבות להפרשים בין מרכז ופריפריה. 

אחוז גבוה של ילדים שמנים
ילד שמן יגדל להיות מבוגר שמן, עם כל ההשלכות הבריאותיות מכך, בהן סכרת, סיכון להתקפי לב ושבץ ואיכות חיים נמוכה יותר. גם כאן, הסיבות לעודף המשקל קשורות ברמת חיים ובהרגלי חיים. 

על פי הדוח, באר שבע ממוקמת שלישית (אצל ילדים בכיתות ז') וברביעית (אצל ילדים בכיתות א') מבין 18 הערים הגדולות, כשהיקף הילדים השמנים גבוה בצורה ניכרת מהממוצע הארצי: 36 אחוזים בכיתות ז'. בכיתות א' האחוז נמוך יותר ועומד על 26%. 

לא מרוצים ממצבם הכלכלי
מבין הערים הגדולות, באר שבע ממוקמת שמינית במידת שביעות הרצון מהמצב הכלכלי - אך הנתון הזה עומד בממוצע הארצי: 63 אחוזים. הכי מרוצים בארץ הם תושבי כפר סבא - וכנראה זה תורם לאורך החיים שלהם.

היכולת להשפיע על החלטות הממשלה
המדד הזה הוא אחד המרתקים בדוח: מבין 13 ערים גדולות, תושבי אשקלון סבורים שהם יכולים להשפיע במידה הרבה ביותר על החלטות הממשלה. בראיה מחוזית, תושבי יהודה ושומרון רואים עצמם המשפיעים ביותר. בתחתית הטבלה, תושבי תל אביב, שסבורים שאין להם יכולת להשפיע על הממשלה המכהנת. הבאר שבעים מיקמו עצמם במקום ה-8 בטבלה. 

 

מדד איכות החיים של באר שבע בתחומים שונים (בכחול) מול הממוצע הארצי (קו אדום)הבאר שבעים מאמינים פחות במערכת המשפט
זהו עוד נתון מעניין בדוח: רק 45.1 % מהבאר שבעים, מה שממקם אותם במקום ה-9 מבין 18 ערים גדולות בישראל. החיפאים מביעים את האמון הגבוה ביותר במערכת המשפטתושבי בני ברק את האמון הנמוך ביותר.

עובדים יותר מדי שעות
הבאר שבעים סבורים כי לא קיים איזון בין שעות העבודה שלהם, לבין שעות הפנאי.  הבאר שבעים ממקמים עצמם במקום ה-14 מבין 18 ערים גדולות. הכי מרוצים, שוב, הם תושבי כפר סבא, הרבה מעל הממוצע. 

בבאר שבע אחוז אקדמאים גבוה מהממוצע הארצי
יש לציין שבבאר שבע אחוז בעלי ההשכלה העל התיכונית גבוה מהממוצע הארצי: 57%. הכי משכילים בישראל הם תושבי כפר סבא, הרבה מעל הממוצע. את הנתון הטוב של באר שבע יש לזקוף למאמצים גדולים של המכללות באיזור להנגיש את הלימודים לכמה שיותר באר שבעים, על ידי מלגות וליווי מקצועי. בוגרי מכללות, במקצועות טכניים והנדסיים משתלבים, עוד לפני תום הלימודים, בתעסוקה איכותית.

ביטחון אישי בבאר שבע: מקום טוב באמצע
אחרי מאמצים גדולים של כוחות הביטחון והרשות המקומית, הבאר שבעים מדווחים בדוח כי מבין שמונה ערים גדולות, הם באמצע. התחושה, מהנתונים בדוח היא כי מצב הרוח התחלך מ''עיר לא בטוחה'', לעיר ששוב אפשר לצאת בה בשעות הערב מבלי להרגיש מאויימים.

הנתון משתקף בנתונים השונים, בהם הסיכוי להיפגע מעבירות אלימות וא מבריונות כביש, בהם באר שבע ממוקמת במרכז הטבלה, כאשר המקום האלים ביותר הוא מחוז יהודה ושומרון.