סערה בקמפוס: ''אנחנו במלחמה, תדחו את פתיחת שנת הלימודים בבן גוריון''

סטודנטים דורשים: ''לא ייתכן שנרשה זאת שחברינו יילחמו עבורנו ימים כלילות במשך חודשים ארוכים בקו האש בשטחי מדינת ישראל ומחוצה לה ויסכנו את חייהם נשוב לשגרה מלאה''
send whatsapp messsage send FB messsage
צילומים: דובר צה''ל, צילום מסך מהעצומה

סערה בבן גוריון: פתיחת שנת הלימודים האקדמית נדחתה בשל מתפקת, אך לאחרונה החליטו באונברסיטת בן גוריון כי שנת הלימודים תתחדש ב-31 בדצמבר, זאת כאשר אלפי סטודנטים מגוייסים למילואים ואינם יודעים מתי ישתחררו, בשל המשך הלחימה וסיכוי שתתרחב לזירות נוספות. עצומה, שעלתה היום, ראשון, לאוויר, קוראת לדחות את פתיחת שנת הלימודים ולהתחשב בסטודנטים שגויסו למילואים בצוי 8. גם מרצים ומתרגלים גוייסו והם חוששים לעתידם המקצועי. ‘’זה לא הזמן לחזור לשגרה'', אומרים סטודנטים.
 


לא מתקבל על הדעת שמשרתי המילואים שמונים אחוז לא מבוטל מקהילת הסטודנטים והמרצים באוניברסיטה, יאלצו לדאוג לעתידם האקדמאי והכלכלי באמצע מלחמת קיום, בעוד הם מקריבים את נפשם וגופם עבורנו ועבור המשך הקיום של מדינת ישראל לדורות
 
‘’לא ייתכן שנרשה זאת שחברינו, בני זוגנו, אחינו ואחיותינו יילחמו עבורנו ימים כלילות במשך חודשים ארוכים בקו האש בשטחי מדינת ישראל ומחוצה לה ויסכנו את חייהם מול אויב אכזר יום אחר יום ואנו נשוב לשגרה מלאה'', כותבים יוזמי העצומה. ‘’לא מדובר בשגרה מלאה ואל נא נשלה את עצמנו ונעמיד פנים שהחיים ממשיכים כהרגלם, החיים שלנו נקטעו ב 7/10/23 ואנו מוכרחים להיות מאוחדים כעם לפני הכל ולדחות את פתיחת שנת הלימודים לפחות למשך שבועיים נוספים על פי בקשת הצבא, עד לשובם בבריאות שלמה של כל משרתי המילואים, מפני שהמתווה הנוכחי לא מספק מענה פרקטי''.

זאת ועוד: ‘’המתקפה האיומה שחווינו בבוקר השבת השחורה פגעה בכל אחד מאיתנו בצורה כזו או אחרת, יש לזכור שהאוניברסיטה מכילה סטודנטים מכל קצוות הארץ, החל מיישובי עוטף עזה ועד היישובים הסמוכים לגבול הצפון. רבים נאלצו לעזוב את בתיהם ולצערנו הרב לחלקם כבר אין לאן לחזור, אחרים התמודדו עם הנורא מכל ואיבדו בני משפחה וחברים שנרצחו או נחטפו, ללא מעטים אין פניות רגשית לחזור כעת ללימודים מהסיבה הפשוטה שבני זוגם מגויסים למילואים ועדיין לא חזרו הביתה או לחילופין נפצעו במלחמה והטיפול בהם עובר לראש סדר העדיפויות''.

מארגני העצומה כותבים כי ‘’אוניברסיטת בן גוריון היא היחידה בנגב- חזית הלחימה, והיא קרויה על שמו של דוד בן גוריון שאמר "בנגב ייבחן העם בישראל" על כן היא מחויבת להראות סולידריות ולשים בראש מעייניה את ערכיה ואת אהבת הארץ הזאת. לא מתקבל על הדעת שמשרתי המילואים שמונים אחוז לא מבוטל מקהילת הסטודנטים והמרצים באוניברסיטה, יאלצו לדאוג לעתידם האקדמאי והכלכלי באמצע מלחמת קיום, בעוד הם מקריבים את נפשם וגופם עבורנו ועבור המשך הקיום של מדינת ישראל לדורות''.

ועד ראשי אהאוניברסיטאות מסר בתגובה: ‘’בעבודה משותפת של ועד ראשי האוניברסיטאות (ור״ה) וועד ראשי המכללות המתוקצבות  (ור״מ) - גובש מתווה מעודכן ומותאם לפתיחת שנת הלימודים האקדמית בצל המלחמה ושירות המילואים הנרחב''. 
‘’עיקר המתווה הינו פתיחת שנת הלימודים בשתי פעימות: 
במסגרת הפעימה הראשונה תיפתח שנת הלימודים ב- 31.12.2023 ( היום ה- 24.12.23 בחלק מהמוסדות). 
מספר שבועות לאחר מכן, תיפתח שנת הלימודים בפעימה שנייה, במסגרתה ייערך במוסדות "שבוע חזרה לכשירות אקדמית", עבור משרתי המילואים והקבע. בשבוע זה ירוכז מאמץ של משאבי מוסדות הלימוד, על מנת להביא את המשרתים שיצטרפו לנקודת פתיחה שוויונית. בחלק מהמוסדות תתקיים בשבוע זה הפוגה במהלך הלימודים הרגיל. מועד הפעימה השנייה ייקבע בתיאום עם צה"ל, בכפוף להערכת המצב המבצעית ולצרכי המלחמה.

בהמשך, תתנהל שנת הלימודים בהתאם למתווים המפורטים שפרסמו המוסדות. 

מתווה זה מוסיף על כלל ההתאמות וההסכמות הקודמות אליהם הגיעו כלל הגופים, בדבר התאמות לסטודנטים משרתי המילואים והקבע. 
ראשי האוניברסיטאות המחקר והמכללות המתוקצבות שבים וחוזרים על התחייבותם לעשות ככל שביכולתם כדי לוודא שאף סטודנט לא יישאר מאחור!
בחלק ממוסדות הלימוד תאריך הפתיחה הינו שונה ונבנו מתווים פרטניים. 

פרטים מדוייקים יימסרו לסטודנטים ולסטודנטיות בכל אחד מהמוסדות.