20,000 תלמידים בנגב מושבתים: ''אין מיגון, חשמל, מים או שירותים''

במועצת אל קסום בנגב חסר מיגון בבתי הספר ויש רק תא שירותים אחד ל-400 תלמידים. אין אפשרות ללמידה מרחוק, כי באיזור אין גם תשתיות אינטרנט
send whatsapp messsage send FB messsage
תלמידות באל קסום (צילום: מועצת אל קסום)

החל מהבוקר, ראשון,  20 אלף תלמידי ועובדי מערכות החינוך במועצת אל קסום מושבתים עד להודעה חדשה. ראש מועצת אל קסום: "דפקתי על כל דלת אפשרית, הרמתי ידיים. משרד החינוך לא סופר אותנו".
 


כל בית ספר חמישי- ללא מיגון, דבר שמחריף את הסכנה עבור התלמידים ועובדי ההוראה לאור נפילת כשלושים טילים בשטחי המועצה. תנאים סניטריים איומים- רוב בתי הספר לא מחוברים למערכת ביוב אלא משתמשים בשירותים ניידים בני עשרות שנים. בבי"ס "אלבאט" למשל, מדובר על תא שירותים אחד בלבד לשימוש 400 תלמידים ומורים משני המינים כאשר התקן עומד על תא שירותים ל-75 בני אדם. חוסר בעשרות כיתות לימוד שיוצר צפיפות חמורה, אין אפשרות ללימוד מרחוק בשל היעדר תשתיות אינטרנט, אין מעבדות וצרכים קריטיים נוספים
  

בשל חוסר במיגון, היעדר אספקת מים וחשמל סדירה ותנאים סניטריים מזעזעים מכריזה המועצה האזורית אל קאסום על שביתה כללית במוסדות החינוך בשטחה מיום א' הקרוב 3.12.23 עד להודעה חדשה. הבעיות לא צצו ביום אחד אלא הצטברו והובאו בפני משרד החינוך בשנים האחרונות האחרונים שוב ושוב אבל גם כאשר המצב מחריף בזמן המלחמה- אין תקצוב לתנאים מינימליים לכ-20,000 תלמידים, מורים ועובדי הוראה. 

מסמך שהוציא לאחרונה מכון המחקר והמידע של הכנסת מפרט את היקף וחומרת המצב, בהם: כל בי"ס חמישי- ללא מיגון, דבר שמחריף את הסכנה עבור התלמידים ועובדי ההוראה לאור נפילת כשלושים טילים בשטחי המועצה. תנאים סניטריים איומים- רוב בתי הספר לא מחוברים למערכת ביוב אלא משתמשים בשירותים ניידים בני עשרות שנים. בבי"ס "אלבאט" למשל, מדובר על תא שירותים אחד בלבד לשימוש 400 תלמידים ומורים משני המינים כאשר התקן עומד על תא שירותים ל-75 בני אדם. חוסר בעשרות כיתות לימוד שיוצר צפיפות חמורה, אין אפשרות ללימוד מרחוק בשל היעדר תשתיות אינטרנט, אין מעבדות וצרכים קריטיים נוספים.  

מבחינה כלכלית הדבר משתקף היטב גם במספרים: במועצה טוענים כי ההקצבה של משרד החינוך לילדי הפזורה הבדואית מסתכמים בכ-92 שקלים לילד לחודש (כ-1104 ש״ח בשנה) לעומת פי שניים ושלושה לילד במרכז הארץ. תקציב הבינוי במגזר הבדואי כולו מגיע לכמיליארד וחצי שקלים אבל אין אפשרות לנצלו בשל תנאים בלתי סבירים שמציב המשרד ותכנון תקציבי שלא תואם את המצב בשטח. להערכת המועצה אחוזי הנשירה עד כיתה י"ב עומדים על למעלה מ-50%, לפי דו"ח מבקר המדינה משנת 2021 אחוז נשירת התלמידים הגלויה במועצה עומד 33%, אך למרות זאת- לא נעשה דבר לשנות את המציאות בשטח. 

דיון בוועדת החינוך של הכנסת

הבוקר, ראשון, יתקיים דיון שולחן עגול בוועדת החינוך של הכנסת לאחר סיור שקיימו לאחרונה חברות וחברי הועדה בראשות ח"כ יוסף טייב, אבל השביתה הינה צעד אחרון של חוסר ברירה אל מול התנהלות בעייתית של משרד החינוך שלטענת ראש המועצה סאלמה אל אטרש, עוצר כ-100 מיליון ₪ כספי חינוך של המועצה. כלל תלמידות ותלמידי מ.א אל קאסום יצטרפו לכ-70 תלמידי החינוך המיוחד ביישובי המועצה שכלל לא פתחו את שנת הלימודים בשל בעיית הסעות. בנוסף, מעל אלף ילדים לא מגיעים לבתי ספר מידי שנה בגלל בעיות של הסעות- אינם עומדים בקריטריונים של משרד החינוך להסעות ולכן ההורים מעדיפים להשאירם בבית ולא לתת להם ללכת ברגל בתוואי דרך מסוכן ובעייתי גם בקיץ ולא רק בחורפים כשהדברים הופכים למלכודת בוץ ושיטפונות.

"באירוע טרגי בו נרצחו ארבעה תלמידים בני משפחה אחת מפגיעת טיל ישירה באזור ללא מיגון הזמנו את שר החינוך וקיווינו שיבוא להביע הזדהות, ולו מועטה, עם כאב הקהילה הבדואית בנגב", מספר ראש המועצה סאלמה אל אטרש, "אך עדיין אנחנו זוכים להתעלמות גורפת מצרכי וכאבי התלמידים והחברה הבדואית שמעמיקים את המשבר הפדגוגי בשטח".