היא - שורדת שואה בת 88. בנה נרצח, 7 מבני משפחתה חטופים בעזה

רות הרן שורדת שואה בת 88, איבדה את בנה הבכור במתקפת הטרור על בארי. 7 מבני משפחתה חטופים בידי חמאס דעא''ש. חברתה מזה עשרות שנים, עו''ד מינה קלמן חדד: ''היא אישה מדהימה, שמבקשת - 'החזירו את משפחתי'''
send whatsapp messsage send FB messsage
רות הרן (מימין) עם מינה קלמן חדד (צילום סלולרי)

רות הרן בת 88, בעברה תושבת עומר, כיום דיירת ‘בית יונה’ בבאר שבע, שורדת שואה, אינה יודעת מנוח בימים אלה: בנה הבכור אבשלום, נרצח במתקפת הטרור על קיבוץ בארי. שבעה מבני משפחתה נחטפו לעזה. ‘’אני זועקת לשמים: תשיבו את נכדי, ניניי, בתי וכלתי . תשיבו את החטופים הביתה'', אמרה. ‘’אני מכירה את רות היקרה כמעט 40 שנה'', מספרת חברתה, עו''ד מינה קלמן חדד, חברה במועצת העיר באר שבע ומי שנרתמת תמיד למען הקהילה. ‘’רות היא מלח הארץ, אישה גיבורה בת 88 אשר לחמה בכל מלחמות ישראל, שורדת שואה ממחנה ברומניה, בנתה את הארץ ואת מערכת החינוך, לא מתלהמת, מספרת את סיפורה בעצב. מבקשת שארגון חמאס דאע''ש ישחרר את בני משפחתה''.

 

משמרת להשבת החטופים בבאר שבע (צילום: מקסים פבזנר)

‘’רות עברה לפני שנתיים להתגורר ליד בנה בכורה, אבשלום הרן, אשר נרצח בהתקפת המחבלים על בארי.  אבשלום,  אבשי היקר שלה , היה בן 66. בוגר נח''ל, כלכלן מוכשר ומבריק, מנכ"ל משקי הקיבוצים ומנהל פרויקטים מוכשר. הוא חי 40 שנה בקיבוץ, אהוב ונערץ על חברי הקיבוץ''.

החטופים מבני משפחתה: שושן , אשתו של אבשלום, ד"ר להנדסה גנטית אשר תרמה מהידע שלה לאפריקה ולימדה איך לגדל עגבניות, פיתחה את נושא הזריעה באציופיה ובעולם, נחטפה על ידי  חמאס. עדי שוהם-בת 38, הנכדה הבכורה של סבתא רותי הרן חטופה עם בעלה טל  ושני ילדיהם: נווה בן 8 ויהל בת 3- הנינים של רותי. בתה, שרון אביגדורי, בת 52, הצעירה בין שלושת ילדיה היא גם בשבי החמאס. יחד עם הבן שלה, הנכד של רותי , נועם בן ה-12.

 

רות הרן עם מינה קלמן ובני משפחה (צילום פרטי)כיום יש בידי חמאס-דאע''ש בעזה 240 חטופים. מאחר ובניגוד לחוק הבינלאומי ארגון הטרור אינו מספק מידע אודות החטופים שבידיו, בהם תינוקות, ילדים וקשישים, מספר החטופים והנעדרים שבידיו ישראל אינו סופי. בחלק מהמקרים, משפחות החטופים קיבלו אות חיים מיקיריהן דרך רשתות חברתיות. משפחות החטופים והנעדרים שרויות בחוסר וודאות מוחלט, מנסות לקבל כל פיסת מידע. ‘’אני יודעת שרותי היקרה תעשה הכל להשיב את מנשפחתה הביתה'', אומרת מינה. ‘’חלק ממשפחתה אינה בארץ, אלא שבויה בעזה''. 

 

כל כיסא מסמל חטוף. מיצג בבאר שבע (צילום: מקסים פבזנר)מדי ערב עומדת בבאר שבע משמרת להשבת החטופים. יוזמה פרטית, שמספר משתתפיה הולך ועולה ככל שחולפים הימים. נכון להיום, אין פריצת דרך להשבת החטופים לישראל. אתצ החטופים מלוות עמותות. הממשלה לא כל כך נמצאת שם. כך גם המפונים מבתיהם, ואלה שאבדו את קורת הגג שלהם ואת פרנסתם. 240 חטופים, שכל אחד מהם הוא סיפור אישי קורע לב, עולם ומלואו. חוסר הידיעה קורע אותם. בין החטופים תינוקות, ילדים שנחטפו ללא הוריהם. קשישים הזקוקים לתרופות. עבור משפחות החטופים, כל יום שחולף הוא גורלי.