עוטף עזה החדש? הקמת היישוב חנון, ליד נתיבות, עולה לדיון בזמן מלחמה

למרות שראש עיריית נתיבות ביקש לדחות את הדיון מאחר והאיזור שרוי במלחמה, מחר, שלישי, יובא הנושא לדיון בוועדת התכנון לנושאים עקרוניים
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Image by Rico S. from Pixabay

בעיצומה של המלחמה, אחרי מתקפת הטרור הרצחנית על הנגב, הקמתו של היישוב השנוי במחלוקת חנון יידון מחר, שלישי, בוועדת התכנון לנושאים עקרוניים. ראש עיריית נתיבות ביקש לדחות את הדיון, מאחר והוא עסוק בטיפול בענייני העיר, שמטווחת ברקטות חמאס-דאע''ש, כאשר רק אתמול, ראשון, נפצע תושב כבן 60 באורח קשה מנפילת רקטה בעיר. בנתיבות הובע חשש כי יימשוך מהעיר את האוכלוסייה החזקה ויגרום להתחזקות הרוב החרדי. נתיבות נהנית מהנחות במס במסגרת חוקי הנגב, וכמו אופקים, מושכת אליה תושבים, גם באר שבע, אשר אינה נהנית מהנחות במס הכנסה.

הדיון המחודש ביישוב, דווקא בזמן מלחמה, מגיע על רקע הכוונה שחנון יאפשר לתושבים ביישובים הסמוכים לגבול רצועת עזה לחזור לאזור ולהתגורר בריחוק מהגבול. מינהל התכנון סירב לבקשתה של עיריית נתיבות לדחות את בדיון בגלל המלחמה והוא ייערך בוועדת התכנון לנושאים עקרוניים (ולנת"ע). 

חנון מתוכנן להיות יישוב קהילתי  בשטח המועצה האזורית שדות נגב, בין קיבוץ סעד ומושב תקומה על שדות חקלאיים של המועצה האזורית שדות נגב, מספר קילומטרים צפונית־מערבית לעיר נתיבות, על כביש 25. 

תכנון הקמת היישוב אושרה בהחלטת ממשלת ישראל ה-35 ב-8 בנובמבר 2020.[2] בטקס אבן הפינה להקמת היישוב השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש המועצה תמיר עידאן ועוד מספר שרי ממשלה.

בנובמבר 2021 התקבלה המלצת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז דרום, וב־4 בינואר 2022 אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה את הקמת היישוב פעם נוספת בתמיכתה של שרת הפנים איילת שקד. בסוף ינואר ובפברואר עלתה התנגדות מצד אגף תקציבים במשרד האוצר בעקבות חשש שתוכנית זו תביא להחלשת נתיבות מבחינה כלכלית. ביולי קבעה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה שהשרה לא תוכל להביא את אישור ההקמה לממשלת המעבר בתקופת הבחירות. כשבוע לאחר מכן תושבי המועצה האזורית מחו על מניעת האישור להקמת היישוב.

ב־5 בפברואר 2023, לאחר הקמת הממשלה ה־37, לאחר ירי רקטות, ופיגוע הירי בנווה יעקב, ניתנה החלטת ממשלה נוספת לפיה בהמשך לאישור המועצה הארצית, קידום התכנון יתבצע באחריות משרד הבינוי והשיכון.

בנתיבות חוששים מתקדים ערי הלווין

עיקר החשש בנתיבות, כאמור, הוא מבריחת אולכוסיה חזקה מהעיר, כפי שקרה לפני למעלה מארבעים שנה בבאר שבע, עם הקמתם של יישובי הלוויין להבים ומיתר, שאבן הפינה שלו הונחה   בנוכחות השר אריאל שרון ב-7 באוקטובר 1980.

לכנס המועמדים הראשון של מיתר, שהתקיים באצטדיון באר שבע, הגיעו 3,000 משפחות אשר שילמו דמי כניסה. אף על פי שאליהו נאווי, ראש עיריית באר שבע דאז, לא עודד יציאה נוספת מבאר שבע ליישוב לוויין נוסף, מצאו משפחות רבות מבאר שבע את היישוב החדש כמתאים עבורן. המועמדים להתיישבות רואיינו על ידי ועדת החברים שפעלה בכפוף לתקנון האגודה, שקבעה מספר קריטריונים לקבלה, ביניהם היות המועמד יוצא-צבא. רוב חבריה הראשונים היו עובדי התעשייה האווירית, עובדי קמ"ג, עובדי מפעלי ים המלח והתעשיות הכימיות, וכן קבוצה דתית ששקלה הקמת יישוב דתי והחליטה להצטרף למיתר. בנתיבות חוששים מתקדים דומה ומהעובדה שמפוני עוטף עזה יעדיפו יישוב קהילתי חדש - ולא את נתיבות.