איום הבינה המלאכותית: מה היא תעולל לשוק העבודה בנגב?

''עובדים שיידעו בינה מלאכותית יחליפו את מי שלא יודעים בינה מלאכותית'', הזהיר בועידת המעסיקים בנגב יעקב רוזן, מנכ״ל חברת HRD, שמכשירה אלפי אנשי גיוס ומשאבי אנוש בישראל מדי שנה
send whatsapp messsage send FB messsage
יעקב רוזן נושא דברים בכנס (צילום: יח''צ)

נורת אזהרה: בעקבות כניסת הבינה המלאכותית,העולם עומד לאבד כ-300 מיליון משרות, בכל התחומים. בין היתר, עלולים לאבד את עבודתם אנשי מכירות, מוקדנים, מתכנתים, יוצרי תוכן, אמנים, מורים וזו רשימה חלקית מאוד. עבור המעסיקים, הכנסת בינה מלאכותית, עם כל הסכנות הכרוכות בכך, היא הזדמנות לחתוך בהוצאות. עבור העובדים, מדובר במתחרה חסר גבולות ויש הטוענים, חסר כל שיקול מוסרי. בנגב, שגם כך סובל מאחוזי אבטלה גבוהים ופערים בכל הקשור לחינוך, הבינה המלאכותית יכולה לשנות כללי משחק לרעתם של העובדים. 
 


על הארגונים החובה להכשיר את העובדים בכלים אלו. בשונה מבעבר, היכולת ללמוד דברים חדשים כבר כיום חשובה יותר מהידע והניסיון שצברנו. יתכן שמצב זה ייצר הזדמנות מיוחדת לג׳וניורים חסרי ניסיון אבל בעלי הבנה של בינה מלאכותית ויכולת ללמוד ולהתחדש
 ועידת המעסיקים בנושא בינה מלאכותית נערכה במרכז לאודר בבאר שבע,  בהשתתפות כ-200 מהמעסיקים המובילים באזור. בוועידה, בהובלתן המשותפת של מנהלת מרכז לאודר, קרן כהן ומנהלת מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, דנה שדה אופיר נשאו דברים: אברהם מימון, יו״ר מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, אורי כרמל, מנכ״ל עמותת ארץעיר המפעילה את מרכז לאודר, מיסודם של רונאלד לאודר ו-JNF ארה״ב ומיכל עוזיהו, מנהלת פיתוח JNF ארה״ב בישראל.  

הנואם המרכזי בוועידה היה  יעקב רוזן, מנכ״ל חברת HRD, שמכשירה אלפי אנשי גיוס ומשאבי אנוש בישראל מדי שנה: ״מהפכת הבינה המלאכותית לא נופלת ממהפכת האינטרנט או הטלפון החכם״, אמר רוזן, ״גולדמן סאקס העריכו שהעולם יאבד 300 מיליון מקומות עבודה. מהפכות בהיסטוריה כמו המצאת הקיטור השפיעו פעמים רבות על עובדי הצווארון הכחול, אבל השינוי שמביאה הבינה המלאכותית לא עוצר בצווארון הכחול״.  

״עובדים שיידעו בינה מלאכותית יחליפו את מי שלא יודעים בינה מלאכותית״, הוסיף רוזן, ״על הארגונים החובה להכשיר את העובדים בכלים אלו. בשונה מבעבר, היכולת ללמוד דברים חדשים כבר כיום חשובה יותר מהידע והניסיון שצברנו. יתכן שמצב זה ייצר הזדמנות מיוחדת לג׳וניורים חסרי ניסיון אבל בעלי הבנה של בינה מלאכותית ויכולת ללמוד ולהתחדש״.  

אברהם מימון, יו״ר מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, אמר: ״הבינה המלאכותית כבר מתחילה לשנות את האופן שבו מנוהלת רצפת הייצור במפעלים בדרום וכן חוללה מהפכה בגיוס עובדים. המידע שהועבר והידע ששיתפו באי הכנס זה עם זה, יסייעו לבכירי החברות בדרום להצעיד אותן קדימה״.