עדויות: ''נוער עבריין מטיל אימה על תושבי שכונת רמות''

''הוא התקדם לעברי עם יד בתוך הכיס ואמר לי: 'אני יודע איפה אתה גר''', מספר תושב השכונה שניסה להגן על בתו מפני זורקי אבנים. ''לבשו שחור, היו שיכורים, עישנו - חבורה של בני כ-13''
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: COTTONBRO / PEXELS

נוער מנותק, שעל פי הנראה גם אינו תושב השכונה, מטיל אימה על תושבי שכונת רמות - כך עולה מעדויות שהגיעו ל''חדשות באר שבע והנגב''. מדובר במספר מוקדים בתוך השכונה, אך בדפוס פעולה זהה:  נערים בגילאי 12-16, שפוגעים ברכוש, שותים אלכוהול, מעשנים, מסתובבים בחבורות, מאיימים, גם בשימוש בנשק קר. מקרים דומים דווחו רק לאחרונה בשכונה ה' ובשכונה י''א. 

‘’שלשום, שלישי, בשעות הערב המאוחרות, בשכונת רמות החדשה, אזור הרכס, באזור רגוע ושקט יחסית מסתובבים להם לא מעט בני נוער עד השעות הקטנות של הלילה. הרוב המוחלט בסדר, ולא עושים בעיות. חזרתי אמש בשעה מאוחרת בלילה לכיוון הבית וראיתי קבוצה של חמישה נערים בגילאי ה 13-14 לכל היותר לבושים שחורים, כובעים שחורים על הראש מעשנים סיגריות ונראים שיכורים לגמרי'', מספר דייר, המתגורר בסמוך.
 


 ‘’זה מפחיד.  זה נוער שלא מפחד מכלום ויכול לשלוף סכין ולדקור. אנחנו רוצים לחיות בשכונה שקטה, ראוי שמי שאחראי בבאר שבע לע הביטחון ועל הטיפול בנוער מנותק יהיה מודע למצב. לרוב זה בני נוער משכונות אחרות, אבל הבעיה מתחילה כשהם גוררים את בני הנוער שלנו למעשים האלה''
 

‘’במהלך ההליכה מהרכב לכיוון הבית, אני מבחין בשני נערים, מתוך הקבוצה של החמישה, שמקללים והולכים בצורה מאיימת לעבר קבוצה קטנה של בנות (שלוש בנות - אחת מהן שכנה של ההורים שלי משפחה טובה מאוד) מקללים אותן, ירקו עליהן, רצים אחריהן בכביש והדובדבן שבקצפת - הרימו אבנים והחליטו לזרוק על אחת הבנות, ובנס האבן פספסה את הראש של אחת הבנות וכאן החלטתי להתערב''.

 

אחת מזירות התקרית בשכונת רמות (צילום: גוגל מפות)‘’ביקשתי מאותם נערים לעזוב את הבנות ובמקביל הזמנתי להם משטרה, אחד הנערים ששמע שאני מתקשר למשטרה ולמוקד העירוני התקדם לעברי בהליכה מאיימת, ואמר לי ״הכל טוב אני יודע איפה אתה גר״, אומר תושב השכונה לחדשות באר שבע והנגב.

דיירים אחרים, באיזור אחר של שכונת רמות, מדווחים על הטרדות, איומים, פגיעה ברכוש, חגיגות של שתיה ועישון עד השעות הקטנות של הלילה. ‘’זה מפחיד.  זה נוער שלא מפחד מכלום ויכול לשלוף סכין ולדקור. אנחנו רוצים לחיות בשכונה שקטה, ראוי שמי שאחראי בבאר שבע לע הביטחון ועל הטיפול בנוער מנותק יהיה מודע למצב. לרוב זה בני נוער משכונות אחרות, אבל הבעיה מתחילה כשהם גוררים את בני הנוער שלנו למעשים האלה''. 

 

סיור לילי בשכונות העיר (צילום: דני בלר)הנוער המנותק בבאר שבע הופך טרף קל לגורמי פשיעה

דיירים בשכונת רמות, אך גם בשכונות אחרות בעיר, מספרים שגורמים עברייניים רואים בנוער המנותק טרף קל, לעיתים משתמשים בהם לביצוע פשעים. ‘’לפעמים עוצר מתחת לבית רכב ארבע על ארבע, עם מוזיקה בקולי קולות ובסים רועמים. הם באים לחפש בנות'', מספרת תושבת שכונה ה'. ‘’הבנות הכי מוחלשות נגררות אחריהם, הם קונים אותן בחפיסת סיגריות, ברדבול, מבטיחים להן שיעבירו אותן סלקציה במועדון גדול. לפעמים הבנות הולכות מכות מי תעלה איתם. זה עצוב. היו בנות שנכנסו להריון והאבא ברח''.

‘’אף אחד לא  רוצה לדבר על זה, זה מוריד את הערך של הדירות, כאילו שזה מה שחשוב. זה לא רק בשכונה ה', זה קורה בכל שכונה בעיר, אבל בעיקר איפה שיש אוכלוסיות לא מבוססות''.

למשטרה אין הרבה מה לעשות, מספרים דיירים. מגיעה ניידת, מתאשלים את הנערים, מגיע סיור עירוני, הנערים בורחים. ככה, כל הזמן. החשש של ההורים, הוא שבסוף ילדים נורמטיביטים יחברו אליהם ויסתבכו: ‘’שימו לב עם מי הילדים שלכם מסתובבים, שימו לב לסביבה שלהם, אל תתנו להם להסתובב חסרי מעש עד השעות הקטנות של הלילה.תשאלו ותכירו את החברים שלהם - זה ממש ממש חשוב! בגילאים שלהם בכלל לא היה עולה בדעתי להוציא משפט כזה למי שיותר גדול ממני בכמה שנים.חבל שאין כמו בעבר סיירת הורים, שעוברת בין מוקדי הבילוי, פארקים ובודקת שהכל בסדר עם אותם ילדים/נערים'', אומר תושב השכונה.