בן 18 נדקר למוות בלקיה: ''להכריז על מצב חירום''

ראשי רשויות נאלצים להסתובב עם אבטחה צמודה, תושבים נקלעים לתקריות ירי, עשרות אלפי כלי נשק בלתי חוקיים בנגב: בחברה הערבית רצח רודף רצח - ולאיש אין ממש פתרון לאובדן השליטה
send whatsapp messsage send FB messsage
בן 18 נדקר למוות בלקיה: ''להכריז על מצב חירום'' זירת הרצח (צילום: משטרת ישראל)

הנרצח ה-159 בחברה הערבית מתחילת השנה: בן 18, תושב הכפר הפלסטיני יטא, נרצח לפנות ביישוב לקיה. אביו הביא אותו לתחנת העיירות כשהוא סובל מפצעי דקירה, הוא הובהל לסורוקה, שם נקבע מותו. אישי ציבור ערבים בנגב קוראים להכריז על מצב חירום.
 


״אזרחי המדינה הערבים לא מרגישים בבטחון  לא בבתים שלהם ולא בישובים.  התחושה היא שאנחנו נמצאים בעיצומה של מלחמת אזרחים ממש״
 משטרת ישראל פתחה בחקירת חשד לרצח, שאירע היום, רביעי לפנות בוקר, ובמהלכו הובא אדם, על ידי אביו, מהיישוב לקיה לפתח הכניסה של תחנת העיירות כשהוא סובל מפצע דקירה. שוטרי התחנה החלו מיד בפעולות הצלה, הזעיקו כוחות רפואה ועד להגעתם ביצעו בו החייאה שלאחריה פונה על ידי צוות מד"א אל מרכז הרפואי סורקה במצב אנוש, שם נקבע מותו. עם קבלת הדיווח אודות האירוע, כוחות משטרת תחנת העיירות וזיהוי פלילי הגיעו לזירת האירוע וכוחות משטרה נוספים פתחו בסריקות, איסוף ממצאים בזירה ופעולות לאיתור חשודים ומעורבים באירוע.

מחקירה עולה כי הקורבן, בן 18, תושב כפר יטא שבשטחים, שהה בארץ שלא כדין, ועל פי החשד הראשוני הרקע לאירוע הינו פלילי. מפקד מחוז הדרום, ניצב אמיר כהן, קיים הערכת מצב בתחנת העיירות של מרחב הנגב ובסיומה הנחה להשקיע את כל המאמצים הנדרשים לאיתור חשודים המעורבים בביצוע המעשה, והחליט הטיל את החקירה על תחנת העיירות.

ראש מועצת אל קאסום סלאמה אל אטראש : ‘’להכריז מיידית על מצב חירום''

״על ההנהגה הערבית להכריז על מצב חירום כללי על כל המשתמע מכך״, כך אמר  ראש מועצת אל קסום סלאמה אל אטראש.  אל אטראש אמר את הדברים בכינוס החירום של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל ופורום ראשי הרשויות הערביות, שהתקיים אתמול  בטירה בעקבות רציחתו של  מנכ״ל העירייה. 

לדברי סלאמה אל אטראש שהיה בעבר אישיות מאובטחת ומאוימת בעצמו — אי אפשר עוד להתעלם מהמציאות הקשה והמדממת, שבה אזרחי המדינה הערבים מאבדים את יקיריהם מידי יום. 
״אזרחי המדינה הערבים לא מרגישים בבטחון  לא בבתים שלהם ולא בישובים.  התחושה היא שאנחנו נמצאים בעיצומה של מלחמת אזרחים ממש״, קבע סלאמה.

הוא הוסיף : ״במקום להסתער על התופעה המסוכנת ולהלחם בה, בציבוריות הישראלית מאשימים אותנו במצב, כאילו אנחנו יכולים להחליף את המשטרה. לכן לדעתי הגיע הזמן להכריז על מצב חירום בחברה הערבית ולפעול בהתאם עד להגעה לשינוי דרמטי במצב.  עד שממגרים את האלימות ומחזירים את הבטחון האישי לכל אזרח ערבי במדינה.״