כתב אישום נגד ''יבואני הנשק'' מתל שבע: הבריחו עשרות אקדחים מירדן

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע שני כתבי אישום כנגד וודיע אבו רקייק (45) עווד אבו רקייק (22) ומחמד אבו רקייק (24) מתל שבע זאת לאחר שהבריחו לארץ מירדן 30 אקדחים ותחמושת
send whatsapp messsage send FB messsage
כתב אישום נגד ''יבואני הנשק'' מתל שבע: הבריחו עשרות אקדחים מירדן אקדחים מוברחים (צילום: משטרת ישראל)

מכתבי האישום שהגישה עו"ד איילת קדוש עולה כי בתחילת החודש נפגשו הנאשמים בסמוך לביתם וקשרו קשר לייבא 30 אקדחים שיובאו מירדן. לאור האמור. סוכם כי מחמד ועווד יגיעו לנקודה בעומק השטח, בסמוך לגבול עם ירדן (על כביש 90) ויאספו משם אקדחים. 

לשם כך, מסר וודיע לשניים מכשיר טלפון "מבצעי", אליו שלח בין היתר את נקודת ההברחה וכן את פרטי ההתקשרות של איש הקשר הירדני. בסמוך לפגישה החלו מחמד ועווד בנסיעה לכיוון נקודת ההברחה. במהלך הנסיעה שוחחו השניים הן עם איש הקשר הירדני והן עם וודיע.
 


" ... מעשיהם של המשיבים מעידים על התארגנות עבריינית מדאיגה ביותר. כמעשה שבשגרה, המשיבים סוחרים בכלי נשק, חלקי נשק ותחמושת באופן אינטנסיבי ביותר. הנגישות, הזמינות והקלות הבלתי נתפסת של השגת אמל"ח והסחר בו תוך החלפת כספים בסכומים גבוהים ביותר מעידה על מסוכנות רבה''

 


בשלב מסוים, ירד מחמד מן הרכב ונכנס רגלית, לשטח לכיוון גדר הגבול עם ירדן, וזאת על מנת להביא את האקדחים המוברחים. בהכוונתו של וודיע, הגיע מחמד לנקודת ההברחה, אסף משם שק ובו האקדחים. לאחר התקשר לעווד והכווין אותו להגיע לנקודת הברחה על מנת לאסוף אותו ואת האקדחים. לאחר שהחלו השניים בנסיעה לכיוון צפון, הורה להם וודיע להגיע עם השק, בחזרה ליישוב תל שבע.מחמד ועווד המשיכו בנסיעה מהירה, עד אשר נעצרו על ידי בלשי יחידת מגן וכוחות משטרה נוספים. בתא המטען של רכבם נמצאו 30 אקדחים מסוג גלוק; 59 מחסניות; 28 אמצעי פלסטיק לטעינת כדורים; 8 תוספות לידית אחיזה ו-4 מברשות לניקוי אקדח. לנאשמים יוחסו עבירות של ייבוא נשק ונשיאה והובלה של נשק. התיק נחקר על ידי יחידת מג"ן של מרחב נגב, במשטרת ישראל.

מכרו נשק דרך הוואצאפ

כתב אישום נוסף, הוגש על ידי עו"ד רחלי אטיאס, לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כנגד אדם אבו מדיעם (19), סאבר אלטורי (21), חאמד אבו מועמר (26) ומחמד אבו מדיעם, מרהט וכנגד סלימאן אלעתאמין (20) מתל שבע בגין עבירות נשק. לאחר שבמהלך התקופה הרלוונטית לכתב האישום, קידמו הנאשמים עסקאות מכירת ורכישת כלי נשק, ותחמושת מסוגים שונים תוך כדי התכתבות בטלפונים ביישומון "WhatsApp", תמורת רווח כספי. בין היתר ניסו הנאשמים למכור כ 30 רימונים במחיר של כ 7,200 ₪, רובי M-16, אקדחים ותחמושת באלפי שקלים. בנוסף, תיעדו הנאשמים את כלי הנשק והתחמושת המוצעים למכירה או לקנייה, תוך שנקבו את המחיר הנדרש וכן בליווי תמונה רלוונטית.

בבקשת המעצר שהוגש במקביל ציינה עו"ד אטיאס כי:" ... מעשיהם של המשיבים מעידים על התארגנות עבריינית מדאיגה ביותר. כמעשה שבשגרה, המשיבים סוחרים בכלי נשק, חלקי נשק ותחמושת באופן אינטנסיבי ביותר. הנגישות, הזמינות והקלות הבלתי נתפסת של השגת אמל"ח והסחר בו תוך החלפת כספים בסכומים גבוהים ביותר מעידה על מסוכנות רבה.

... עצם העיון בהתכתבויות בכללותן ובאופן פרטני מלמדות על התחכום והקלות הבלתי נסבלת של השיטה העבריינית, וישנו חשש כבד כי מדובר רק בקצה הקרחון. ההתנהלות שנחשפה בטלפון של  משיב 1, מגלה כיצד הוצפו רחובות ישראל בכלל ורחובות הישובים במגזר הערבי בפרט, בכלי נשק בלתי חוקיים הגובים מחיר בלתי נסבל בחיי אדם, ובפגיעה חמורה בביטחון האישי של אזרחי ישראל. והכל בשל בצע כסף."

לנאשמים יוחסו עבירות של ניסיון לעסקה אחרת בנשק ולאבו מדיעם ולאבו מועמר יוחסה גם עבירה של החזקת נשק. התיק נחקר על ידי יחידת מגן של מרחב הנגב.