לגור בעיר, להרגיש את ריחות הכפר: מכת הסירחון של שכונת כלניות

תושבי שכונת הוילות החדשה בבאר שבע השקיעו ממיטב כספם לבנות בתים יפים וליהנות מאיכות חיים. ''הסירחון בלתי נסבל, בערב מקבלים את מכת הריח''. המקור: חוות צאן, שממתינים שנים לפינויה
send whatsapp messsage send FB messsage
דיר כבשים, סמוך לשכונת כלניות

‘’הסירחון בשכונת כלניות בלתי נסבל. זה ריח חריף של שתן וצואה של בעלי חיים, שחודר לנחיריים. הריח מאוד תלוי ברוחות ובזרמי האוויר, לפעמים מסריח בבית אחד ומרחק רחוב ממנו, אין ריח'', מספר לחדשות באר שבע והנגב חבר בוועד שכונת כלניות. אכן, סיור בשכונה מגלה ריח חריף, של דירים. בדיקה מעלה כי בקרבת מקום ממוקמת חוות בודדים, בה מגדלים צאן. בין ועד כלניות, עיריית באר שבע ובעל החווה היו חילופי דברים, אך המטרד, נכון להיום, עדיין קיים. 

בוועד השכונה אומרים כי עוד בחודש יולי 2021, נתבשרו על ידי הלשכה המשפטית בעיריית באר שבע כי  בטווח של שנה וחצי מאז בעלי החיים, ‘’אשר מגודלים ללא רישיון עסק וללא עמידה בסטנדרטים של משרד הבריאות'', יפונו ומפגע הריח יוסר .
 

דיר בחווה, סמוך לשכונת כלניות


אלא שמטרד הריח עודנו כאן ומדי ערב מבשם את הבתים היפים של השכונה החדשה. הסיבה: תושבי השכונה התבשרו כי  לאחר המתנה של שנה וחצי, בחודש מרץ 2023 החיות לא יפונו עקב פניית בעלי החווה לבית
המשפט בבקשה לדחות את הפינוי בחצי שנה נוספת, בטענה שעדיין לא הספיקו למכור את כל בעלי החיים הנמצאים בשטחם. השכנים ערערו, אך בית המשפט קיבל את עמדת בעלי החווה .
 

חוות בודדים בלב שכונת מגורים בבאר שבע

‘’אנשים קנו פה בתים במיטב כספם, כי רצו לעבור למקום עם איכות חיים, אבל קיבלנו פה ההיפך'', אומר אחד השכנים. ‘’הריחות פה נמשכים ומתעצמים דווקא בשעות הערב, כשהחום יורד ואנחנו רוצים לשבת בגינות, חוטפים מכת ריח. ככה זה מספר שנים וזה ריח חזק''.

לא רק החווה גורמת למטרדי ריח. לעיתים, את ריח השתן והצואה מחליף ריח של אשפה: ‘’זה כאילו אתה מריח פח אשפה מלא שעמד בשמש. ריח של זבל, ריח דוחה. חוטפים ריח מכל הכיוונים ואין פתרון'', מספר דייר בשכונה. 

לא רק ריח, רק פיתוח השכונה נפגע:  סלילת כביש הגישה שאמור להיפתח מכוון אופקים לתוך השכונה מתעכב, כי החווה פלשה לתוואי המתוכנן של הכביש. 

‘’אני לא רוצה שיישמע כאילו אנחנו אישית נגד בעל החווה'', אומר יו''ר וועד השכונה. ‘’זה נושא מורכב, יש את נושא פינוי בעלי החיים, אבל חייבים לפתור את הבעיה לטובת תושבי השכונה''.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: ‘’יש צו סגירה לחווה שייכנס לתוקפו בתחילת אוקטובר השנה''.