אושר: קנסות עתק על עסקים שיפגעו בצרכנים מוחלשים או קשישים

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית חוק שיטיל קנסות כבדים על עסק שיפגע בצרכן מוחלש או בקשיש. ''המבחן יהיה ביישום החוק'', אומרת ח''כ מירב כהן, יוזמת החקיקה
send whatsapp messsage send FB messsage
יו''ר וועדת הכלכלה, דוד ביטן (צילום: נועם מוסקוביץ' / דוברות הכנסת)

סוף לנוכלות: אחרי שבבאר שבע - ובערים אחרות בארץ - דווח על מעשי נוכלות כנגד צרכנים מוחלשים, עולים חדשים וזקנים, של מכירה אגרסיבית של מוצרים במחיר מופקע, שיווק שירותים ומוצרי אשראי ועוד, הכנסת מתערבת ומחוקקת. 

הקורבנות לא תמיד מבינים את ההשלכות של ההתחייבות עליה חתמו או שכלל לא היו זקוקים לשירות מסויים ששווק להם.  לא אחת הנוכלים מנצלים פערי תרבות ובמקרים אחרים נמכרים מוצרים במחיר מופקע או תוך פרסום מטעה. נפוצה מאוד היא שיטת ה''נמצאת זכאי להטבה מיוחדת'' בשיווק טלפוני וכן להצגת שווא כביכול מטעם חברת אשראי. למערכת חדשות באר שבע והנגב הגיע מידע על לא מעט מקרים כאלה, בחלקם החתימה על עסקה נמנעה ממש ברגע אחרון.


ועדת הכלכלה אישרה אתמול, שלישי, לקריאה שנייה ושלישית קנס של עד כ-69 אלף שקלים לעסקים שיפגעו בצרכנים קשישים או מוחלשים.

היוזמת ח"כ מירב כהן (יש עתיד): ''מדובר באוכלוסיות שנחשבות לטרף קל של עסקים שלא פועלים כשורה, המבחן יהיה ביישום'' היו"ר ביטן בירך גם הוא על אישור ההצעה; פגיעה כזו תחשב להפרת חוק הגנת הצרכן בנסיבות מחמירות – ותאפשר להטיל עיצום כספי של עד פי 1.5 מהקבוע בחוק.

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, אישרה  לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של ח"כ מירב כהן, וקבוצת חברי כנסת, לתקן את הסעיף העוסק בהפרה בנסיבות מחמירות בחוק הגנת הצרכן, אליה צורפה הצעה ממשלתית זהה, שנועה להגן על קשישים ומוחלשים.

כיום הפרה בנסיבות מחמירות נחשבת לכזו אם נגעה למספר רב במיוחד של צרכנים. כעת מבקשת ח"כ כהן והממשלה לתקן זאת, כך שגם הפרה שנעשתה כלפי אזרח ותיק או עולה חדש, או אדם במצב של חולשה שכלית, נפשית או גופנית, או כלי מי שלא שולט בשפה במידה מספקת לשם התקשרות בעסקה – תחשב להפרה בנסיבות מחמירות.

בנוסף נקבעה מדרגה חדשה חמורה במיוחד, של עיצום כספי במקרים של השפעה בלתי הוגנת, שיעמוד על כ-69 אלף שקלים לתאגיד וכ-38 אלף שקל ליחיד. במקרים אחרים הנוגעים לאותן אוכלוסיות העיצום יעמוד על פי 1.5 מהקבוע כיום בחוק – שהם כ-33 אלף שקל לתאגיד וכעשרת אלפים שקלים ליחיד. האכיפה תהייה בהתאם לנהלים שיפורסמו באתר האינטרנט של הרשות.

נציגת הלשכה המשפטית של הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד הכלכלה, עו"ד אילנה מזרחי, הסבירה כי הטלת העיצום המוגדל על הפרה בנסיבות מחמירות קיים כבר יום כשמדובר בהפרת חוק שנעשתה כלפי מספר רב של צרכנים. כעת הדבר יחול גם כלפי האוכלוסיות האמורות ורשימת העבירות בגינן ניתן יהיה להטיל את העיצום המוגדל הן הפרות שנמצאות בליבה המשמעותית של ההתקשרות בין צרכן לבין עוסק, העוסקות בהיבטים של הטעייה, הפעלת השפעה בלתי הוגנת וביטול עסקה ותוצאותיה. שר הכלכלה והתעשייה יוכל, באישור ועדת הכלכלה, לשנות את רשימת ההפרות בגינן ניתן יהיה להטיל את העיצום המוגדל.

היו"ר ביטן אמר כי התיקונים שנעשו הם משמעותיים, והודה לצוות הייעוץ המשפטי של הוועדה שסייע בפתרונות לבעיות שעלו בישיבה הקודמת שקיימה הוועדה בעניין. ח"כ מירב כהן הודתה גם היא ליו"ר ביטן, לצוות הוועדה ולנציגי הממשלה ואמרה כי מדובר בתיקון חשוב שהוא חלק מחבילת חוקים שחלקם כבר אושרו וחלקם עוד בדרך לאישור.

"זאת אמירה חשובה מאוד שתאפשר להגן על אוכלוסיות מוחלשות, זה יאותת לעסקים שהם צריכים לבדוק את עצמם. מכאן והלאה ההצלחה של המהלך טמונה ביישום, כדי לייצר הרתעה בשטח ומשק הוגן יותר", אמרה כהן. בדיון הקודם היא ציינה, כי מדובר באוכלוסיות שמסומנות מראש ע"י עסקים שלא פועלים כשורה כטרף קל.

בתום הדיון נדחו הסתייגויות שהגישה האופוזיציה וההצעה אושרה, כאמור, פה אחד בקולותיהם של היו"ר ביטן, ח"כ כהן וחברי הכנסת סימון מושיאשוילי, אברהם בצלאל ואליהו ברוכי.​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים
https://chat.whatsapp.com/BeAWEs24kfw2qYE4JKYhRW