ממחר, שלישי: שיבושים ו''הפתעות'' בנגב במסגרת ''יום ההתנגדות''

הגזרה מתחממת: הפגנות בשדרות רגר ובצמתים מרכזיים בנגב, בפארק ההיי טק, בתעשייה הביטחונית, בתחנות הרכבת. מנגד, תומכי הרפורמה מתכננים להגיע ל''ביקורי נימוסין'' בקיבוצים בנגב ולחסום את דרכם
send whatsapp messsage send FB messsage
המחאה בבאר שבע (צילום: שרית לייזרוביץ')

מארגני המחאה כנגד השינויים במערכת המשפט מתכננין לשבש את החיים גם בבאר שבע והנגב, בהפגנות מתוכננות וגם ב''הפתעות'' - אחר שהממשלה החליטה להתקדם עם החקיקה המשפטית וגם עם פירוק שוק התקשורת בישראל.  מארגני המחאה מבהירים כי היא תהיה סמגרת החוק, אבל ''הרבה פחות מנומסת''. 

מנגד, תומכי הפרומה מתכוננין להגיע לקיבוצים בנגב ל''ביקורי נימוסין'': למנוע מחברי הקיבוצים להיכנס או לצאת. קריאה ברוח זו יצאה הערב ברשתות חברתיות מקומיות. באשר לרשתות חברתיות, בקובצות הבאר שבעיות השיחה מאוד קשה כנגד משתתפי המחאה. 
​​​​​​​
סטיקרים שהופצו בבאר שבע  (צילום: קובי סהר)

החשש, שלפני חודשים ספורים היה נראה דימיוני, הוא של אובדן שליטה אזרחי, שיאלץ את הממשלה להכריז על מצב חירום. דברים ברוח זו, שלא לייחוס, נשמעים במערכת הביטחון.


אלה השיבושים המתוכננים בנגב: 

מהשעה 7:30 מחאות בכיכר פורה וככר בית קמה - מחאת ארגוני נשים.

בשעה 12:00 הפגנה בירוחם, בה אמור לבקר שר האוצר בצלאל סמוטריץ. 

בבאר שבע המחאה תתחיל בשעה 20:00, במרכז המורים ושדרות רגר ייסגרו בשל צעדה לכיוון התחנה המרכזית.

הפגנות נוספות בנגב:

צומת טללים בשעה 17:45. בית קמה בשעה 18:00, צומת מעון בשעה 18:30, בכניסה לערד, בשעה 19:30. 

ביום רביעי תיערך הפגנה בפארק ההיי טק בבאר שבע, מהשעה 12:00. 

שיבושים ייתכנו גם ברציפי הרכבת בבאר שבע, במקביל לשיבוש ברציפי הרכבת ברחבי הארץ.

אלה, כאמור, ההפגנות המוכרזות, אך ייתכנו גם הפתעות: כבישים שייסגרו ללא הודעה מוקדמת ומחאות ספונטניות בנקודות שונות בעיר. החשש הוא כי יתפתחו עימותים בין מפגינים מתנגדי הרפורמה, לבין תומכיה. המשטרה תהיה פרוסה מחר ועד לסוף השבוע בהיערכות שיא וכך גם במוצאי שבת, במחאות ברחבי הארץ. 

גם במערכת הבריאות ובתעשיות הביטחוניות שוקלים מה שמכנים המארגנים ''צעדים ארגוניים דרסטיים'', מעבודה במתכונת שבת ועד להשבתה כוללת. ההחלטה תיפול, ככל הנראה, במהלך היממה הקרובה. 

אל המחאה מצטרפת חזית נוספת: שר התקשורת שלמה קרעי נחוש לבצע רפורמה, שתפגע בערוצים הגדולים, תחייב את ערוץ הספורט למכור את תכניו לכל ספק, יבוטל הצורך ברישיון למפעיל חדשות, יפורקו הרשות השניה ומועצת הכבלים, זאת בנוסף לשינויים בגלי צה''ל וקולות הקוראים לסגירת התחנה. גם תאגיד השידור ייפגע באורח ניכר, אחרי שייאסר לשדר בו פרסומות, מה שייםגע בנתח גדול של ההכנסות וביאי לצמצום בעיקר של מחלקות החדשות.