לא אומרים נואש: בבאר שבע עדיין פועלים להקמת שדה תעופה בינלאומי

שדה תעופה בינלאומי גדול בבאר שבע, שדה משלים בחיפה: ראשי מועצות מהצפון והדרום נפגשו בבאר שבע - ועדיין מקווים להתגבר על ההתנגדויות של מערכת הביטחון
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Image by Johannes Kirchherr from Pixabay

בדרום לא מתייאשים מהרעיון להקים שדה תעופה בינלאומי ליד באר שבע - שדה תעופה נבטים עליו מדברים למעלה מארבעים שנה. 20 ראשי רשויות מהצפון והדרום השתתפו במפגש שנערך בבאר שבע, במהלכו התקבלה החלטה להעמיק את שיתוף הפעולה בין הרשויות לקדם את החלטת ממשלה להקמתם של שני נמלי התעופה.


נושא הקמת שדה תעופה בינלאומי שני בבנטים בנגב נידון למעלה מארבעים השנה, שב ועולה בעיקר במערכות הבחירות ונגנז כשהמציעים מתעייפים, עד לסיבוב הבא. הרעיון  מבורך: שדה תעופה בינלאומי שני שיפחית את הלחץ על בן גוריון וישמש לתיירות ומטענים. נמל תעופה שכזה, מבטיחים המצדדים, יוסיף 10,000 מקומות עבודה לנגב ויקדם את העוגנים התיירותיים באיזור

על פי משתתפים באירוע, ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ, אמר: "הגיע הזמן לקבל החלטה בן גוריונית בנושא שיש לגביו הסכמה מקיר לקיר. כל בכירי משרד הביטחון היו בעבר אלופים בפיקוד דרום, מכירים את אתגרי הנגב וחייבים להיות שותפים לביסוס עתידו על סמך היכרותם את האזור".

ראש מועצת קריית טבעון, עידו גרינבלום אמר: "אל לנו לנוח על זרי דפנה, עד אשר תונח אבן הפינה להקמת שדה תעופה בין לאומי בנבטים והדרך לשם עוברת בהקמת שדה תעופה אזורי בחיפה. לתושבי העמק אין את הפריווילגיה של המרחבים הפתוחים שיש בדרום והמשמעות היא פגיעה אנושה באיכות חיינו, אם נאלץ לסבול רעש מטוסים ממריאים ונוחתים בסמיכות כזו שהם יהיו מעל ראשנו ממש, 24/7. בנוסף, חבריי ראשי הרשויות בדרום תומכים ואף נלחמים על הקמת שדה בנבטים, שכן עבורם מדובר במענה מיטבי שישרת את האינטרסים של תושבי הנגב ואנו נמשיך לתמוך במאבקם הצודק".

​​​​​​​כפי שחשפנו בלעדית בחדשות באר שבע והנגב, לפני 3 וחצי שנים, עיקר ההתנגדות להקמת שדה תעופה בינלאומי סמוך לבאר שבע מגיעה ממערכת הביטחון. 

מעריב, 10/06/1986 - לפני 37 שנה כבר דיברו על הקמת שדה תעופה - והכל עומד במקום​​​​​​​

מפקד חיל האוויר דאז, האלוף עמיקם נורקין, הביע  תמיכה בהקמת שדה התעופה הבינלאומי הבא של ישראל בעמק יזרעאל. בביקור בנצרת עילית, הלא היא נוף הגליל, במהלכו נפגש עם ראשי היישוב ותלמידי בתי ספר, אמר לנוכחים במקום כי הקמת שדה תעופה בעמק תוביל לפיתוח כלכלי של האזור ולהפיכתו למבוקש. זו הייתה ההתבטאות הפומבית הראשונה של נורקין בנושא. ההערכה היא, שגם אם תתקבל הכרעה, יחלפו כ-15 שנה עד להקמתו של הפרויקט, בין תכנון, אישורים סטטוטוריים, התנגדויות ובניה. 

ישנו היבט נוסף, מבצעי, הקשור לחיל האוויר בנגב. 

נושא הקמת שדה תעופה בינלאומי שני בבנטים בנגב נידון למעלה מארבעים השנה, שב ועולה בעיקר במערכות הבחירות ונגנזת כשהמציעים מתעייפים, עד לסיבוב הבא. הרעיון  מבורך: שדה תעופה בינלאומי שני שיפחית את הלחץ על בן גוריון וישמש לתיירות ומטענים. נמל תעופה שכזה, מבטיחים המצדדים, יוסיף 10,000 מקומות עבודה לנגב ויקדם את העוגנים התיירותיים באיזור. 

מול ראשי הרשויות והלוביסטים, עומדים אנשי חיל האוויר, שמתנגד להקמת שדה תעופה אזרחי מטעמים מבצעיים וכי הקמתו תדרוש למצוא מקום אחר לבית הספר לטיסה.

יש גם היבט כלכלי: בימים כתיקונם, טיסה מתל אביב לאילת עולה כ-370 שקלים ועוד כ-100 עד 150 שקלים למונית שתקח את התיירים מנמל התעופה רמון, הממוקם כ-20 ק''מ מאילת, עד לעיר הדרומית. בכסף הזה, חברות החסך מציעות דילים מפתים הרבה יותר לחו''ל. תיירים לא רוצים לנסוע עוד שעה וחצי עד שיגיעו ליעד. 

עם זאת, צריך לקחת בחשבון כי נמל התעופה בן גוריון צועד לקראת מיצוי הקיבולת שלו. מעבר לנבטים בנגב ורמת דוד בצפון, נשקלו שתי חלופות נוספות: האחת, בעלת סיכוי נמוך, של הקמת מנחת בים, מול חופי אשדוד או הרצליה, מהלך יקר, עם הקמתו של אי מלאכותי. השניה, הקמתו של שדה תעופה בערבה, שיצריך לוגיסטיקה יקרה של הסעת נוסעים אליו וממנו.

קראו עוד:

שדה תעופה בנבטים? מפקד חיל האוויר מתנגד - וגם לא ייקרה לפני 2035 ...
גם אחרי 45 שנה, אין תשובה למה שדה התעופה בנבטים לא קם
גם אחרי 40 שנה, צה''ל מתנגד להקמת שדה תעופה אזרחי בנבטים​​​​​​​
​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C

​​​​


​​​​​​​