''בעלי חיים? זה בסדר שחברת כנסת אחת מתוך 120 תדאג לנושא''

בראיון מיוחד לחדשות באר שבע והנגב, חברת הכנסת יסמין פרידמן מדברת על התקציב, על מצבה של באר שבע ועל חוק קרן הארנונה שיפגע דווקא בערים המוחלשות
send whatsapp messsage send FB messsage
ח''כ יסמין פרידמן (צילום: אלעד גוטמן)

ביום שלישי השבוע, תחילת הדיונים על תקציב המדינה,ללא ספק יומיים עמוסים ולחוצים של השרים וחברי הכנסת ,סיימה ח"כ יסמין פרידמן לתת את נאומה במליאה והתפנתה להשיב לשאלות כתבנו הפוליטי.


על חוק קרן הארנונה:
"אוי ואבוי. זהו חוק שנולד בחטא גרוע, שייפגע לא רק בבאר שבע ,הוא ייפגע בעיקר בערים חלשות בטווח הארוך. בוא תסביר לי למה רוביק, שהוא ראש עיר מצוין שהביא היי טק לנגב ובנה מרכזים מסחריים צריך עכשיו לשלם על זה מחיר"כמה זמן חלף מאז כניסתך  לכנסת?
"בשבוע הבא ימלאו שנתיים".

איך ההסתגלות?
"ההתחלה הייתה לא פשוטה שקשה לדמיין אותה. אתה צריך להכיר את כל החוקים של הכנסת והפרוצדורות, מה זה שאילתא,  מה הכללים בתוך הבניין, מה הכללים בתוך המליאה, למה דברים לא עוברים למרות שהם חשובים, איך מתנהלות הוועדות. זה כמה   חודשים שאתה חייב להשקיע בלמידה.

''עשיתי זאת  בחדווה רבה, ברצון ובמהירות. היום אני חושבת שהשתפרתי מאוד. למדתי המון דברים וגם את החלק הפוליטי כמו: למה דברים לא עוברים למרות שהם חשובים מאוד. אף פעם לא הגדרתי את עצמי כפוליטיקאית, אלא כפעילה חברתית אבל בכנסת אתה חייב ללמוד גם את ההיבט הפוליטי "

טוב, זה היה מאוד ברור וצפוי שהכרטיס הפרלמנטרי שלך המרכזי יהיו נושא בעלי החיים. באיזה שהוא מקום לא התאכזבת ?
" כן,  בוודאי. דברים לוקחים זמן. הצעת חוק מתחילתה ועד סופה לוקחת שנה לפחות, וזה הצעת חוק שיש עליה לרוב הסכמה. כל הצעות החוק שקשורים לבעלי החיים מסובכות ואין עליהם הסכמות, במיוחד מי שעוצר את כל החקיקות האלה הוא משרד החקלאות ששם יש ניגוד עניינים מובנה. מצד אחד משרד החקלאות צריך להגן על החקלאים ויש להם מחלקה של צער בעלי חיים שאמורה להגן על בעלי החיים, עזוב את הביקורת הקשה מאוד שיש לי על מחלקה זו, זה לא רק בממשלה הזאת גם בממשלות הקודמות.

כל יוזמה כל חקיקה כל רצון לקבל דברים, נתקל בחומה בצורה. זאת אומרת שכל חקיקה שאני מביאה צריך לעבוד עליה כל כך קשה בכדי להעביר אותה גם ששר החקלאות היה בממשלה שלנו וגם ממנו לא הייתי מרוצה ".

האם לא חשבת לעשות תפנית מנושא זה  "בעלי חיים" ולאמץ  נושא אחר בצמוד נושא  סקסי יותר בעיני הציבור?
"כנראה שאתה צודק. אבל אני לא באתי לפה בשביל  להיות פופולרית ולא באמת מעניין אותי. אני באתי לפה  בכדי לדאוג  קודם כל לבעלי החיים ואני לא מתביישת לומר את זה עם כל הביקורת שאני חוטפת, עם כל העקיצות הנוראיות ועכשיו עוד פעם הסיפור עם 12 מיליון השקלים לחתולים עלה לכותרות, אני לא מתביישת להגיד את זה, אני חושבת שזה בסדר שחברת כנסת אחת מתוך 120 תדאג לנושא זה.

בוועדת הכנסת (צילום: אלעד גוטמן)

אתה יודע כמה חברי כנסת מסתובבים פה במסדרונות ובחיים לא תדע מה הנושא שלהם ואם יש להם בכלל נושא לקדם, שהם קופצים מדבר לדבר בלי להתמקד בכלום. אבל כשרואים אותי במסדרונות הכנסת - מה הדבר הראשון שעולה להם בראש - בעלי חיים . זה שאני עוסקת בבעלי חיים לא עוצר אותי מלעסוק בנושאים נוספים. מה לעשות אני אישה ויכולה לעשות כמה דברים במקביל ''.

''אז כמו שאתה יודע ואתה מכיר אותי משם תמיד עסקתי בדיור הציבורי ואני ממשיכה לעסוק בזה בכל יום.  במשך השנים פה אתה נתקל בהמון דברים חדשים שמאוד מעניינים אותך ואתה רוצה לשנות אותם, אני חייבת לומר שכל הנושאים שאני עוסקת בהם הם לא פופוליסטים אבל זה לא מעניין אותי: ילדי אומנה זה לא פופוליסטי, נשים בזנות זה לא פופוליסטי ועדיין אני עוסקת בזה היום.

אחד הנושאים  שאני מאוד רוצה להתמקצע בהם ואני חושבת לקחת את זה בצעד קדימה הוא "בזבוז המזון ", המזון שנזרק, שאנחנו אחת המדינות שזורקות הכי הרבה ומייצרות הכי הרבה אשפה .זו השקעה באמת לא גדולה שגם תציל חמישים אחוז מהמזון שנזרק ותאכיל אנשים רעבים, מיליארד שקלים יכולים לפתור את נושא הביטחון התזונתי  במדינת ישראל".


''אני באתי לפה  בכדי לדאוג  קודם כל לבעלי החיים ואני לא מתביישת לומר את זה עם כל הביקורת שאני חוטפת, עם כל העקיצות הנוראיות ועכשיו עוד פעם הסיפור עם 12 מיליון השקלים לחתולים עלה לכותרות, אני לא מתביישת להגיד את זה, אני חושבת שזה בסדר שחברת כנסת אחת מתוך 120 תדאג לנושא זה''


ח"כ מאיר כהן, איש דימונה, בנאומו השבוע על התקציב  ציין כי מזכירים הרבה את הנגב והגליל וזה בסדר אבל לא מתמקדים בעיר באר שבע, שהיא עיר מטרופולין שעד היום לא הוכרזה כעיר בעדיפות לאומית.
"אני כן יכולה לומר לך מה אני יודעת ואני כן יכולה לומר לך שבממשלה הקודמת קיימנו פגישה ארוכה ומסודרת, שהשתתפו בה יאיר לפיד ,מאיר כהן יחד עם רוביק דנילוביץ ובכירי העירייה, שבסופו של דבר נאמר בה  שבתקציב 2023-24 זה יקרה, שבאר שבע תקבל עדיפות גדולה. אבל לצערי לא הגענו לשם. וממה שאני רואה היום בתקציב לא מופיע מאומה על באר שבע, כלום, ולא רק זה גם התקציב של משרד נגב גליל קוצץ בצורה נוראית.

הנגב הוא העתיד של מדינת ישראל ואף אחד לא מבין את זה. כל הנושא של מעבר צה"ל דרומה, מי עוזר לכל ראשי הערים לקלוט את משפחות אנשי הקבע? למה שהם ירצו בכלל לרדת לנגב. למה? תראה את המצב הביטחוני זה פשוט קטסרופה וזה מה שמטריד אותי. אני לא רואה תוספת לא בנושא הבריאות, המשילות ,לא הכלכלה, לא רואה החלטת ממשלה בנושא שדה התעופה נבטים שיכול להיות מנוע צמיחה אדיר לא רואה הכוונה בנושא התיישבות בדואים בנגב אני לא רואה כלום."

כמה חברות וחברים בבאר שבע יש למפלגת יש עתיד ומה את כחברת כנסת תושבת העיר עושה?
"בבחירות האחרונות הצביעו 12,000 איש בתוך באר שבע  אני עושה ימים פתוחים בעיר ומקבלת קהל  ופותרת בעיות. אין דיון שקשור לבאר שבע והנגב שאני לא שותפה ומגיעה אליו. דיונים בועדת בריאות, חברה בועדת נגב גליל . לדוגמה, בשבוע שעבר היו דיונים  על הדיור הציבורי, נושא התעסוקה.

''עשיתי לפני כמה ימים סיור בעוטף עזה ובעקבות זה פניתי לח"כ אלמוג כהן, (עוצמה יהודית)  וספרתי לו שבמועצה אזורית אשכול, שמונה 22 יישובים רוב היישובים לא ממוגנים ,מיגנו רק עד7 ק"מ ובמבצע האחרון מועצה זו חטפה מטחים רבים  של טילים".

בבום הגדול שהיה סביב "קרן הארנונה"  מה דעתך?
"אוי ואבוי זהו חוק שנולד בחטא גרוע, שייפגע לא רק בבאר שבע ,הוא ייפגע בעיקר בערים חלשות בטווח הארוך. בוא תסביר לי למה רוביק, שהוא ראש עיר מצוין שהביא היי טק לנגב ובנה מרכזים מסחריים צריך עכשיו לשלם על זה מחיר".

צילום: אלעד גוטמן​​​​​​​

האם לדעתך באר שבע ,יש לה פוטנציאל להיות העיר הרביעית  בישראל?
"חד משמעית כן".

מה דרוש?
"דרושה תעסוקה ושהממשלה תכריז על באר שבע, כעיר מטרופולין עם עדיפות לאומית ואז מתחילים ליישם את כל התוכניות בכל התחומים. ולכן, חייבים להתאחד כל חברי הכנסת מהנגב קואליציה ואופוזיציה" .

תני שמות...
''החכי"ם  יעקב מרגי ,אלמוג כהן,שלמה קרעי ,מאיר כהן ,מיכאל ביטון,  שלום דנינו ואנוכי''.

אתם נפגשים בכלל?
''לא''.

אז אולי אלה סתם ססמאות?
''אני עם ח"כ מיכאל ביטון מירוחם נפגשים כל הזמן באופן שוטף''.

לאחרונה הסקרים של יש עתיד, לא מחמיאים רואים זליגת קולות  לכוון ח"כ בני גנץ?
''לפחות זה בגוש. תראה, אנחנו מסתכלים על הסקרים בצורה אחרת, אם מצביעי הליכוד החליטו להצביע לבני גנץ ,שרוב המנדטים הגיעו משם ,זה עדיין לא סוף פסוק .יש עתיד יודעת לעבוד יש לה אלפי פעילים בשטח. אל תשכח שגם בבחירות האחרונות התחלנו עם 17 מנדטים".

מה באשר לפריימריס  ביש עתיד ,שמדברים על זה רבות ?
"תשמע, אני חלוקה בדעתי לגבי הפריימריס, איך שהם מתנהלים כיום בליכוד, זה לא מה שהייתי רוצה לראות ביש עתיד ,כמו קבלני קולות שאחר כך משתמשים גם בסחיטה כדי להשיג את מה שרוצים. אני לא רוצה להיות תלויה בקבלני קולות .שנית בו תגיד לי לדוגמה איך אני שאני מחשיבה את עצמי כאדם מהפריפריה אמורה כלכלית להתמודד בפרימריס שעולה מאות אלפי שקלים בחיים לא הייתי יכולה להיות חברת כנסת .אני הגעתי למה שהגעתי בזכות עבודה קשה לאורך שנים".

לסיום האם תרצי לומר משהו לתושבי באר שבע והנגב?
''בהחלט, נורא קשה לי הקרע והשסע בין העם ואני כתושבת העיר שהיא גאוותי קוראת בואו נהיה יותר עדינים יותר מכילים ונזכור באמת מה הם הדברים החשובים ויש לנו אינטרס משותף לקדם את הנגב.".