יממה מתוחה לקראת הלוויית הצעיר מחורה שנורה בירושלים

משפחתו של מוחמד אלעסיבי, סטודנט לרפואה מחורה שנורה הערב בירושלים, דורשת לחקור את התקרית ולראות הוכחות ממצלמות האבטחה. במערכת הביטחון חשש שהאירוע יצית גל אלימות
send whatsapp messsage send FB messsage
יממה מתוחה לקראת הלוויית הצעיר מחורה שנורה בירושלים ד''ר מוחמד אלעסיבי, שנורה הלילה. תיעוד מצלמת אבטחה בו הוא נראה (צילומי רשתות)

שביתת מסחר ביישובים הבדואים בנגב והודעת גינוי חריפה של וועדת המעקב של החברה הערבית - בעקבות התקרית בה נורה למוות מוחמד אלעסיבי, בן 26, תושב חורה, מעט אחרי חצות, בשער השלשלת בירושלים.  לטענת המשטרה, אלעסיבי, סטודנט לרפואה, שהיה בחופשה בארץ, חטף נשק מאחד השוטרים וירה לעבר כוח המשטרה שתי יריות. כוח המשטרה חש סכנה וירה לעברו. הוא מת מפצעיו. 

מבדיקת המשטרה עולה כי השוטרים לא הפעילו את מצלמות הגוף ולטענת המשטרה, התקרית אירעה ב''שטח מת'' שלא מכוסה על ידי מצלמות האבטחה. לטענתם, יש דימיון בין האירוע לירי ביעקוב אבולקיען ביישוב אום אל חיראן, בו המשטרה נאלצה להתנצל ולהודות שירתה באדם חף משפע. 


משפחתו של הצעיר דורשת לראות את תיעוד האירוע, המשטרה טוענת כי הוא התרחש ב''שטח מת'', שאינו מכונה על ידי מצלמות אבטחה. הבוקר התכנסה לדיון חירום ביישוב חורה המעקב העליונה של הציבור הערבי, בראשות מוחמד בראכה. בדיון הוחלט להכריז על שני ימי אבל ביישוב חורה ולהשבית את הפעילות ביישובים הבדואים. עשרות אלפים צפויים להשתתף בהלוויית הצעיר, אשר טרם הוכרז מועדה

וידאו: תיעוד האירוע - אנשים בתוך חצר שומעים את קולות הירי, הצעיר הולך במתחם (מצלמות אבטחה)


משפחתו של הצעיר דורשת לראות את תיעוד האירוע, המשטרה טוענת כי הוא התרחש ב''שטח מת'', שאינו מכונה על ידי מצלמות אבטחה. הבוקר התכנסה לדיון חירום ביישוב חורה המעקב העליונה של הציבור הערבי, בראשות מוחמד בראכה. בדיון הוחלט להכריז על שני ימי אבל ביישוב חורה ולהשבית את הפעילות ביישובים הבדואים. עשרות אלפים צפויים להשתתף בהלוויית הצעיר, אשר טרם הוכרז מועדה.

וועדת המעקב פרסמה הודעה בה נאמר בין היתר: ''ועדת המעקב לענייני החברה הערבית מוקיעה ומגנה את ההתנקשות בד"ר מוחמד חאלד אל-עסיבי (בן 26),  שהיה בחודשים האחרונים לסיום לימודי רפואה. הוא נרצח על ידי משטרת הכיבוש בדרכו לקיים תפילות במסגד אל-אקצא. הפשע הנתעב הזה מבוצע במיוחד בחודש הרמדאן הקדוש, והוא נוסף לפשעים המתמשכים נגד עמנו בירושלים, בנגב ובשאר הארץ''.

וידאו: ישיבת החירום של וועדת המעקב, שנערך ביישוב חורה (צילום: נאואף נבארי)


משפחת מוחמד אלעסיבי, מחורה, שנורה בידי שוטר בעיר העתיקה בירושלים פנתה באמצעות ח"כ יוסף אלעטואנה למרכז מוסאוא לסייע לה מול קמפיין הדס אינפורמציה שעושה המשטרה לבנם שנורה בכניסה למסגד אלקצא.

''מבדיקה ראשונית שעשה מרכז מוסאוא עולה כי השוטר היורה וחבריו תודרכו משפטית טרם מסרו גרסה ראשונית לחוקרים של המחלקה לחקירות שוטרים. מידע על האירוע הועבר מטעם המשטרה למח"ש ירושלים באיחור והזירה לא נסגרה כנדרש בחקירה פלילית. עדויות מתואמות של השוטרים, שנחשבות לחומר חקירה, פורסמו בידי דובר המשטרה. הזיהוי הפלילי שאמור לאסוף תרמילים וממצאים בזירה שייך למשטרה''.
​​​​​​​
המשטרה, מצידה, מפרסמת היום את עדויות השוטרים:

שוטר מרחב דוד מ׳ שנאבק עם המחבל לאחר שחטף את נשקו, אמר: ״אתמול, בזמן שפעלתי יחד עם שוטר נוסף ולוחמות מג"ב שהיו באזור מבוא שער השלשלת, בדקתי את החשוד, שאלתי אותו מהיכן הוא וביקשתי שיצא מהמקום כי זו הייתה שעה שהאזור סגור. הוא התווכח וליוותי אותו ליציאה. בשלב מסויים, המחבל הסתובב אלי, חטף לי את כלי הנשק שהיה מאובטח והצליח להוציא אותו מהנרתיק וירה מספר כדורים לעבר הלוחמות. הצלחתי בשניות להשתלט עליו להוציא את כלי הנשק מידיו וניטרלתי אותו יחד עם השוטר הנוסף שהיה איתי. הייתי בטוח שהוא מתכוון לירות בכל השוטרים שפעלו במקום כי הוא כיוון לעבר הלוחמות וירה לעברן אבל למזלנו הוא לא פגע באף אחד".

וידאו: תיעוד הזירה (משטרת ישראל, סרטוני רשת)

שוטר נוסף של מרחב דוד י׳, שפעל יחד עם השוטר במקום סיפר: "בעוד האזור כבר היה סגור, ביקשנו מהחשוד לצאת מהמקום ובאיזשהו שלב הוא שלף את כלי הנשק מהנרתיק של השותף שלי וביצע מספר יריות לכיוון לוחמות מג"ב. השותף שלי הצליח להשתלט עליו ומנע ממנו לכוון את כלי הנשק לעבר השוטרות. ניסיתי להוציא מידו את כלי הנשק של השותף שלי ואז שלפתי את כלי הנשק שלי וביצעתי ירי לעברו עד לנטרולו. הרגשתי סכנה ממשית לחיים של כולנו, אם לא הייתי חותר למגע ויורה בו ומנטרל אותו, הוא היה יורה בי, בשותף שלי ובלוחמות מג"ב".

לוחמת מג״ב שתגברה במקום ל׳, שיחזרה:
''אני והלוחמת הנוספת שהייתה איתי, ראינו את השוטרים בודקים את החשוד. בשלב מסויים ראיתי שהמפגע דחף את השוטר ואז ראיתי שהוא מחזיק בכלי נשק, השוטרים ניסו להוריד לו את כלי הנשק מהיד כשבזמן הזה, המפגע כיוון לעבר הראש שלי את כלי הנשק והסתכלתי ממש לתוך האקדח שהיה מכוון לראשי. בשלב הזה, הצלחתי לזוז לעבר עמוד בטון שהיה במקום יחד עם הלוחמת הנוספת והוא ביצע ירי שלא פגע בנו. דרכתי את כלי הנשק שהיה ברשותי ובאותו הרגע השוטרים הצליחו לנטרל את המפגע וצעקו 'חדל'. באותו הרגע, חשתי סכנה מוחשית לחיי. זו הייתה המשמרת הראשונה שלי במקום. באותו הרגע לא ממש עיכלתי שהיה מכוון אקדח לראשי ושהשוטרים הכחולים הצליחו להשתלט על המפגע ולהזיז לו את היד על מנת שלא יפגע בי".

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן ציין לאחר הפיגוע: ''אני מגבה את השוטרים והלוחמות שלנו, שפעלו כפי שמצופה מהם במצב של סכנת חיים. חטיפת נשק משוטר וביצוע ירי לעבר שוטרים, לצד כל הממצאים והעדויות שבידנו עד כאן, מעלים כי נשקפה סכנה ממשית ומיידית לחייהם, ותגובתם המהירה היא שמנעה מצב של שוטר פצוע או הרוג חלילה. החקירה נמשכת ואנו נמשיך להגיב בנחישות לכל איום על חיי שוטרים או אזרחים''.​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C