סערה בדיון על הקמת יישוב חרדי ליד באר שבע: ''אין הגיון''

היישוב תילה מתוכנן לקום ליד באר שבע ולהיות ''מיתר ולהבים של החרדים'', עם אוכלוסייה של 50,000 תושבים. ראשי הרשויות בנגב מתנגדים וגם המצדדים סוברים שיש ללוות את ההקמה בהקלות ניכרות במס לאזור
send whatsapp messsage send FB messsage
עיר חדשה במדבר? (הדמיית AI - DALL E / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

הפסקה בדיונים על הקמת היישוב החרדי תילה, בסמוך לבאר שבע. ביישוב מתוכננים להתגורר כ-50,000 איש בבניה רוויה. הקמתו של היישוב עוררה ביקורת מצד כל ראשי הרשויות בנגב, איזור שמשווע לתעסוקה, לשירותים בקמה הולמת ולהקלות במס, כדי להעניק סוג של שובר שיוויון לתעשייה המקומית.

ביום שלישי האחרון התקיים דיון פתוח על הקמת היישוב במועצה הארצית לתכנון ובנייה. הדיון הופסק אחרי שראשי הרשויות שהשתתפו בדיון השמיעו דברי ביקורת והתנגדות חריפים. טל אל על, שייצג את העיר באר שבע, הציע לבטל את היוזמה להקים את היישוב, אך הצעתו נדחתה והוחלט לקיים דיון נוסף בעוד חודשיים.


דנילוביץ' בדיון: ''אין פה שום תכנון אסטרטגי. כלום. מה אנחנו עושים? יוצרים קניבליזם בתוך הנגב? האם המדינה באה ויושבת איתנו בתכנון אסטרטגי? תראו מה קורה עם התחבורה הציבורית, עם בית החולים הנוסף שהיה אמור לקום בבאר שבע. האם אנחנו שמים לב לפערים שהולכים ומעמיקים מול גוש דן?''הממשלה הקודמת החליטה, באפריל 2022, על הקמת היישוב תילה, במטרה, לדבריה, לקדם את הפריפריה. למועצה הארצית לתכנון ובניה הוגש תזכיר בו נכתב כי "הקמת יישוב חדש בנגב מהווה הזדמנות למשיכת אוכלוסייה מגוונת ויצירת מסה קריטית של אוכלוסייה במרחב המדובר. זאת תוך סיוע לפריסה טובה יותר של האוכלוסייה בישראל, סיוע במצוקת הדיור הלאומית וחיזוק הפריפריה הגיאוגרפית בנגב". 

אלא שמהלך הדיונים, נודע שהקמת היישוב היא לפתור את מצוקת הדיור הגדולה במגזר החרדי: בבני ברק ובירושלים הצפיפות גדולה מאוד. 

רחוב שלמה המלך בבני ברק, אחד האיזורים הצפופים בישראל (צילום: גוגל מפות)​​​​​​​

במהלך הישיבה הושמעו דעות מנוגדות:

עודד פלוס, יו"ר הוועדה המחוזית דרום, אמר כי אינו רואה בעיה עם הקמת יישובים חדשים נוספים: "אני חושב שהפתרון האמיתי הוא חיזוק של הדרום, כולל שינוי מנגנוני המס. אם האוצר רוצה להרתם למשימה של חיזוק הדרום הוא צריך להביא השקעות בהיקפים משמעותיים".  

"עד היום כל היישובים שקמו, גם היותר אטרקטיביים, כמו עומר, להבים ומיתר, משכו אליהם אוכלוסייה מערי הדרום. אולם, אוכלוסיה חרדית היא בהגדרה חדשה. אין בדרום ערים חרדיות שמהן יתקיים המעבר. גם בערים שיש להן יותר אוריינטציה חרדית, כמו אופקים ונתיבות, מדובר במספרים קטנים". 

רוביק דנילוביץ', ראש העיר באר שבע: "חבל לי שאנשי המקצוע של מנהל התכנון, היו"ר והמתכנן, לא מודים בכך שכפו עליהם את הקמת היישוב. אני רוצה לומר את הדברים בפשטות. עד מתי המדינה תמשיך ללכת נגד הנגב? אנחנו בעד יישוב הנגב, אבל צריך לעשות את זה בתבונה, בשום שכל. אין פה שום תכנון אסטרטגי. כלום. מה אנחנו עושים? יוצרים קניבליזם בתוך הנגב? האם המדינה באה ויושבת איתנו בתכנון אסטרטגי? תראו מה קורה עם התחבורה הציבורית, עם בית החולים הנוסף שהיה אמור לקום בבאר שבע. האם אנחנו שמים לב לפערים שהולכים ומעמיקים מול גוש דן?".
 
עטא אבו מדיעם, ראש העיר רהט, אמר בדיון: "הנגב הוא החצר שהמדינה הזניחה תמיד. אם זה ליהודים ואם לבדואים. רהט היא עיר לתפארת, מתכון שהצליח, אחותה של ב"ש. הדבר החשוב הוא מרקם החיים שכבר מתפקד בינינו לבין היישוב להבים למועצה האזורית בני שמעון. הגענו לאן שהגענו, ופתאום רוצים לתת לנו מכה בפרצוף. אחרי 50 שנה אנחנו שואפים לפיתוח כלכלי ועצמאות. אנחנו לא רוצים להיות נטל על המדינה. אנחנו רוצים למנף את הנגב ולא להכניס עוד אנשים. כבר הודיעו על הקמת העיר החרדית כסיף בבקעת ערד. לא הגיוני להכניס לפה עוד 50 אלף תושבים עניים. אין לנו אפשרות כזאת. זה ינפץ לנו את כל החלומות". 

היישוב כסיף, מתוכנן לקום בבקעת ערד. הדמיה: מן שנער אדריכלים

ניסן בן חמו, ראש העיר ערד ויו"ר מועצת יישובי הנגב: "אני חושב שיש פה חוסר תכנון משווע. אני יליד הנגב, יליד ערד וראש העיר ערד מזה שמונה שנים. הבעיה היא שאף פעם לא מדברים איתנו, ראשי הרשויות, על מה הנגב צריך. כל מה שדובר על יישוב עירוני חדש שיחזק את המטרופולין- לא נכון. יישוב שיגדיל את היצע יחידות הדיור-לא נכון, כי יש בכל היישובים פה היצע יחידות דיור מספק. יכולת לסייע במשיכת אוכלוסיות- לא נכון. היישוב כסיף אושר כבר לפני 15 שנה, אך לא נעשה שם כלום. מערב קריית גת גם לא מומש. מה הרעיון לקחת עוד אדמה ולהקים בה יישוב חרדי? ואני מזכיר את הדוגמא של העיר חריש, שהיתה אמורה להיות עיר חרדית ונפתחה לכולם. אם זה יהיה יישוב מעורב הנזק יהיה בלתי הפיך. מאיפה יגיעו ההכנסות ליישוב החרדי החדש? מיישובי הסביבה? אתם מייצרים כאן פגיעה כלכלית לאזור. זה לא שמביאים לנגב עוד משאבים. מביאים אוכלוסיה מוחלשת ועכשיו צריך לתמוך בה". 

​​​​​​​

פרופ' פנינה פלאוט, המסלול לתכנון ערים ואזורים, הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון: "לאור ההצעה לעיר חרדית, לא ברור מה המטרה של התוכנית. החלופות שנבחנו נעשו עבור אוכלוסיה כללית. שאלת הערים הנפרדות לא קיבלה דיון מעמיק. אני חושבת שההצעה של רוביק דנילוביץ', לבחינת הקמת שכונות לחרדים בערים הקיימות בנגב היא חשובה ומן הראוי שננקוט בדרך הזאת". 

החברה להגנת הטבע מסרה תגובה מן קצר אחרי הדיון: "אין כל היגיון – לא תכנוני, לא כלכלי, לא חברתי, לא סביבתי, לא נופי ולא אקולוגי, בהקמת יישוב חדש בנגב, במיקום המוצע. מכל ההיבטים הללו, יש עדיפות ברורה וחד משמעית, לחיזוק ועיבוי יישובים קיימים ולא להקמת עוד ועוד יישובים חדשים. יישוב חדש, רק יפגע ביישובים הקיימים באותו המרחב, הזקוקים לחיזוק, ובטח שלא להחלשה".

​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C