פארק בבאר שבע לזכרו של מייסד תנועת ''הפנתרים השחורים''

צדק היסטורי: 13 שנה אחרי שוועדת השמות החליטה להנציח את זכרו, נחנך בבאר שבע פארק ע''ש ויקטור אלוש, לוחם ופעיל חברתי
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: חנוכת הפארק (צילום: עיריית באר שבע)

13 שנה אחרי שוועדת השמות החליטה להנציח את זכרו של מייסד תנועת הפנתרים השחורים, ויקטור אלוש, נחנך פארק על שמו בשכונה ד' בבאר שבע.  בטקס החגיגי שנערך לאחרונה השתתפו ראש עיריית באר שבע וסגניו, חברי מועצת העיר, בני משפחת אלוש ואישי ציבור נוספים


ויקטור אלוש ז"ל, ממייסדי תנועת הפנתרים השחורים, נפטר בשנת 2007 ונטמן בבאר שבע. אלוש היה מנהיג חברתי, אשר בין היתר, בזכות פועלו, נסגרה מעברת באר שבע ודייריה הועברו לבתי קבע וכן, ייסד את ''תוכנית הבוגרים'' באוניברסיטת בן גוריון.כפי שפורסם בחדשות באר שבע והנגב, וועדת השמות בעיריית באר שבע אישרה ב-9 במרץ, 2010, לקרוא רחוב על שמו של ויקטור אלוש ז''ל, אולם משך למעלה מעשור לא נמצא רחוב מתאים להנציח את שמו על הפעיל החברתי ואחד מבניה האהובים של באר שבע.

ויקטור אלוש ז"ל, ממייסדי תנועת הפנתרים השחורים, נפטר בשנת 2007 ונטמן בבאר שבע. אלוש היה מנהיג חברתי, אשר בין היתר, בזכות פועלו, נסגרה מעברת באר שבע ודייריה הועברו לבתי קבע וכן, ייסד את ''תוכנית הבוגרים'' באוניברסיטת בן גוריון.

ויקטור אלוש ורעייתו דבורה זכרונם לברכה. כך זוכרים אותו באהבה בבאר שבע (צילום: אלבום משפחתי / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

 ''מנהיג חברתי נועז ויצירתי. הוא פעל כמוסד של אדם אחד בתקופות הקשות ביותר של מדינת ישראל'', נכתב בנימוקי הוועדה. ויקטור אלוש עלה מטוניס לישראל בגפו, במסגרת עליית הנוער, מיד עם קום המדינה. הוא היה חייל קרבי בחטיבת גולני וכחייל בסדיר היה אב לשני ילדים. הוא עבר את השואה בטוניס, אך הוכר כניצול שואה רק אחרי מותו. הוא עבר על בשרו את המסלול הציוני בקיבוץ, במושב, בספר בעיר הגדולה כולל מלחמות העצמאות, סיני ששת הימים ועד מלחמת יום הכיפורים.

וידאו: ויקטור אלוש ז"ל, פנתר שחור ולוחם חברתי, נושא דברים בערב תשעה באב 1997 באתר האבנים הציבעוניות בשכונת הקטמונים. צילום: צביקה ווקראט , עריכה: ראובן הרמתי , הפקה:שלמה וזאנה

בתחילת שנות השבעים הוא היה המנהיג הדרומי של תנועת הפנתרים השחורים, כשלזכותו ניסיון רב כפעיל חברתי למען העולים של שנות השישים והשבעים.

''אני השתתפתי בהפגנות הפנתרים כילד בן 12. ההורים שלי נעצרו בהפגנה ושהו במעצר במגרש הרוסים. אבא שלי היה המנהיג הדרומי של הפנתרים. בשנת 1971 הוא היה קבלן מטבח בערבה, כאשר הוא שמע כי צעירים ממוסררה מרימים את דגל המאבק'', סיפר בראיון שנתן לפני שנתיים בנו יהודה לחדשות באר שבע והנגב.

וידאו: קטע מהסרט ''הפנתרים השחורים'' / סמי שלום שטרית ואלי חמו


''אבא עזב את הכל והצטרף לפנתרים השחורים. אומנם המחאה פרצה בשכונת מוסררה בירושלים אבל בבאר שבע והנגב היה המחנה הגדול ביותר של הפנתרים השחורים. ועידת הפנתרים השחורים הראשונה התקיימה בקולנוע גילת בבאר שבע. באר שבע הביאה את התוצאה הגבוה ביותר בבחירות להסתדרות ולכנסת של מפלגת הפנתרים''.

ויקטור אלוש ראה בהשכלה ערך מקודש  וביתו היה לשכת רווחה והוא עובד סוציאלי בלתי רישמי. במקביל, הוא היה פעיל נועז למען השלום. לבני הזוג אלוש 15 ילדים: 9 בנים ו-6 בנות. רעייתו דבורה, ''האימא של באר שבע'', הלכה לעולמה בינואר 2019.​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C