שמנים ומעשנים יותר: דוח הבריאות המדאיג של באר שבע

הפערים בין מרכז ופריפריה בכל הנוגע לבריאות ותוחלת חיים מעוררים דאגה: דוח המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות, שהתפרסם הבוקר, מראה תמונה עגומה של הבדלים בן מרכז ודרום
send whatsapp messsage send FB messsage
עודף משקל. צילום המחשה: Image by Tumisu from Pixabay

מעשנים יותר, שמנים יותר, יותר בני נוער עם עודף משקל וסכרתיים יותר: דוח פערי הבריאות בישראל, שהתפרסם הבוקר, מביא נתונים מעוררי דאגה על הרגלי החיים של הבאר שבעים וחושף עד כמה בולטים ההבדלים בתחום הבריאות בין הפריפריה לבין המרכז וכמה המצב הכלכלי משפיע על הבריאות.


בקרב בני נוער שיעורי ההשמנה בבאר שבע גבוהים משמעותית מאלה בתל אביב: 12.5% בקרב נערות ו-14.6% בקרב נערים, לעומת כ-8% מבני הנוער בתל אביב. 


מדוח המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות  עולה כי שבשכבות החלשות מעשנים יותר, ישנם מקרים רבים יותר  של בסוכרת לא מאוזנת, מודעות יותר נמוכה לגורמי סיכון לתחלואת סרטן ופערים בתחום בריאות הנפש.

התוצאות אולי אינן מפתיעות. גם משרד הבריאות פרסם בעבר נתונים קשים על תחלואת הסכרת בבאר שבע ותחלואה בסרטן שמקורו בהרגלי חיים לקויים - בהם עישון ושתיית אלכוהול מופרזת. ''מקומם לראות שלט 'מבצע' על וודקה ומשקאות אנרגיה, אבל לא על ירקות ופירות'', אומרת סימי, אם לשלושה משכונה ט'. ''אם אנחנו בחוץ עם הילדים, אין הרבה חלופות בריאות לאכול ברחוב. הרוב זה פלאפל, בורקס, פיצה. אני נלחמת עם הילדים שיאכלו בריא, שייצאו לטיולי אופניים רגילים ובכלל, שייצאו מהבית. זאת מלחמה יומיומית. אחרי זה בקיץ מתביישים ללכת לבריכה כי להם בטן ולחלק מהחברים שלהם אין''. 

מגפת ההשמנה: פערים בין באר שבע לתל אביב

הנתונים בדוח מאשרים את מה שסימי אומרת: ככל שהמעמד הסוציו-אקונומי עולה, קטנים הסיכויים לסבול מעודף משקל.  באשכולות הנמוכים שיעור ההשמנה עומד על 35.8%. לעומתם, בגבוהים, שעירו ההשמנה עומד על 15.3%. בבאר שבע שיעורי ההשמנה בקרב האוכלוסיה גבוה: 31.2%, לעומת 13.6 % בתל אביב. 

גם בקרב בני נוער שיעורי ההשמנה בבאר שבע גבוהים משמעותית מאלה בתל אביב: 12.5% בקרב נערות ו-14.6% בקרב נערים, לעומת כ-8% מבני הנוער בתל אביב. 

צריך לציין, כי דווקא באר שבע היא אחת ערים בישראל בהן מעודדים הכי הרבה את העיסוק בספורט עממי, עם נגישות למתקנים ולחוגים, אך אין בהם לשנות ככל הנראה הרגלי חיים.

שיעור גבוה של מעשנים

33.9% מהגברים ו-16% מהנשים בבאר שבע מעשנים, לעומת שיעורים נמוכים משמעותית במרכז הארץ. הדוח מעלה כי דווקא נשים במעמד סוציו-אקונומי גבוה, מעשנות יותר. 

סכרת

אחוז גבוה יותר של סכרת וסכרת לא מאוזנת נמצא באיזורים באשכולות החברתיי-כלכליים המנמוכים ביותר: 10.9% בבאר שבע , לעומת 7.2% בתל אביב.

בריאות הנפש
 
הדוח בדק את שיעור המפגשים הטיפוליים עם צוותי מוסדות בריאות הנפש בקהילה תוך 14 יום ממועד השחרור מאשפוז פסיכיאטרי ממושך. כן השיעור דומה בערים גדולות: תל אביב (56.5%), באר שבע (54.2%) וחיפה (57.2%).
​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK