מפקד המחוז: ''הפסיקו לשלם פרוטקשן''. האם זה יחזק את הביטחון בעיר?

הבקשה החריגה הושמעה במהלך מפגש עם תעשיינים. ''קל לבקש, אבל אף אחד לא רוצה להתעסק עם הפושעים, אנשים מעדיפים לשלם בשקט'', מספר בעל עסק
send whatsapp messsage send FB messsage
מפקד המחוז: ''הפסיקו לשלם פרוטקשן''. האם זה יחזק את הביטחון בעיר? צילום: התאחדות התעשיינים

בקשה חריגה של מפקד מחוז דרום לבעלי מפעלים בבאר שבע: "הפסיקו לשלם פרוטקשן", ביקש ניצב פרץ עמר. על פי נתוני המשטרה, חלה עליה בפשיעה בבאר שבע. הדבר נוגע לשכונות וגם למרכזי התעסוקה באיזור התעשייה. הפרוטקשן, שלדבר קיומו התכחשו בבאר שבע, קיים ופעיל. השיטות ידועות: שלם - והעסק לא ייפגע. לא תשלם - גנבו ממך על בסיס יומי. 

''בעל העסק עושה חשבון: הוא מעדיף להעסיק ''שומרים'', שמקבלים 5,000, 6,000 שקלים לחודש לאדם ולהיות שקט שלא יפגעו לו בעסק. את העלות מגלגלים הלאה, לצרכנים'', סיפר לחדשות באר שבע והנגב לא מכבר בן משפחה של קבלן שנפגע מתפועת דמי החסות. ''תראה בעיר, בעמק שרה, איפה שיש חנויות, גרפיטי בערבית? זה השם של חמולה ששולטת באותו איזור. כולם יודעים. אף אחד לא מדבר על זה.כולם משלמים''.

מעצר חשודים בפרוטקשן באיור תעשייה בנגב (צילום ארכיון: משטרת ישראל)

התופעה קיימת בבאר שבע לפחות שלושים שנה ובעמק שרה, כמעט מאז נחנך המקום. ''פעם אנשים היו נחרדים מהפרוטקשן וזו הייתה שיחת העיר. היום אף אחד לא מדבר על זה, כאילו שזה חלק מהחיים'', מספר לנו בן המשפחה של הקבלן. ''מדברים על משילות, על ביטחון, הנתונים של המשטרה מראים בדיוק ההפך''.

אחרי שנים, מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב פרץ עמר, סיכם עם הנהלת מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים על שיתוף פעולה בלוחמה הן בעבירות הרכוש והפרוטקשן כנגד המפעלים והן בפשיעה בכבישי אזורי התעשייה והדרכים המרכזיות בדרום. בכבישים מסביב ישנה תופעה של בריונות כביש, זריקות אבנים וגם - גמלים וסוסים משוטטים.  


''בשנים האחרונות מתמודדת התעשייה בדרום עם איום מתגבר של עבירות רכוש במסגרתן נשדד ציוד יקר ממפעלים וכן מדרישות פרוטקשן מצד ארגוני פשיעה באזור. איום נוסף שמעסיק את התעשיינים לא פחות, הוא עבריינות התנועה השכיחה בכבישי הדרום, אשר עולה לא פעם בחייהם או בבריאותם של עובדי התעשייה המנסים להגיע ממקום מגוריהם לעבודה במפעל ובחזרה''בפגישה שנערכה במשרדי מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים בימים האחרונים, על רקע המלחמה בפשיעה בנגב,  שוחח מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב פרץ עמר, עם בכירי התעשיינים באזור. ניצב עמר דן עם הנהלת המרחב בהתאחדות התעשיינים על אתגרי הלוחמה בעבירות הפרוטקשן והרכוש כלפי המפעלים וכן באלימות בכבישי הדרום.

הוא הצהיר כי המחוז תחת פיקודו מרכז מאמץ במיגור הפשיעה ומקווה להגדלת התקציב וכוח האדם על מנת להאיץ עוד את המאמצים.  

בפנייה להנהלת מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים ביקש ניצב עמר: "הפסיקו לשלם פרוטקשן והעבירו את המסר הזה לכל התעשיינים באזור". את הפגישה הובילו מצידם של התעשיינים יו"ר מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, אברהם מימון ומנהלת מרחב דרום, דנה שדה אופיר.

השניים סיכמו עם ניצב עמר על הידוק הקשר הישיר בין מפעלי התעשייה והמשטרה באזור וסוכם כי יבחנו ביחד כיצד לייצר מנגנונים לדיווח וטיפול מהיר בפשיעה באזור.  

בידוק ביטחוני במתחם ביג (צילום: משטרת ישראל)

התעשיינים לפחות מודים כעת שיש בעיה: ''בשנים האחרונות מתמודדת התעשייה בדרום עם איום מתגבר של עבירות רכוש במסגרתן נשדד ציוד יקר ממפעלים וכן מדרישות פרוטקשן מצד ארגוני פשיעה באזור. איום נוסף שמעסיק את התעשיינים לא פחות, הוא עבריינות התנועה השכיחה בכבישי הדרום, אשר עולה לא פעם בחייהם או בבריאותם של עובדי התעשייה המנסים להגיע ממקום מגוריהם לעבודה במפעל ובחזרה'', נמסר בהודעה מטעם התעשיינים. ''הכבישים באזורי התעשייה לא פעם מכילים צמתים מסוכנים, שעבריינות תנועה בהם עשויה בנקל לעלות בחיי אדם''.

אברהם מימון, יו"ר מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים: "הממשלה החדשה שמה לעצמה למטרה לחזק את הביטחון בנגב, אנו מברכים על שיתוף הפעולה המתהדק בין התעשייה בדרום ומחוז דרום במשטרה, תחת פיקודו של ניצב עמר. שמענו את פנייתו הנרגשת לחדול ולשלם פרוטקשן ואנו נכונים לעבוד בשיתוף פעולה עם המחוז על מנת להפוך מהלך זה לאפשרי. אנו שוקדים יחד בימים אלו על גיבוש ערוצי תקשורת ישירים שיאפשרו דיווח וטיפול מהיר באירועי פשיעה כנגד התעשייה בדרום".  ​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  [email protected]

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK