סיכמו להסתיר את זהות הדוקר, האשימו את המדינה - ועכשיו ישלמו

פרשה שהתחילה בסילבסטר 2006, נסתיימה רק כעת: אדם נדקר, אבל החברים סיכמו ביניהם שלא יגלו את זהות הדוקר - ואדם חף מפשע הורשע בשל כך - ותבע את המדינה
send whatsapp messsage send FB messsage
הכיל המשפט בבאר שבע (צילום: דני בלר)

בית משפט השלום בבאר שבע קיבל את עמדת המדינה ודחה את תביעת נזיקין של אדם שזוכה לאחר שהורשע בתקיפת חברו. זאת לאחר, שבעקבות אירוע דקירה, הגיעו הדוקר והקורבן להסכמה לפיה הקורבן יפוצה בתמורה להסתרת פרטי האירוע, למרות שהיה ידוע להם כי אדם אחר נעצר בחשד לביצוע הדקירה, כך נמסר מהפרקליטות.

מההודעה עולה, כי לאחר הרשעתו של התובע התבררה זהותו של הדוקר האמיתי והתובע זוכה. בית המשפט קבע כי המדינה לא התרשלה עת הגישה כתב אישום שהסתיים בהרשעה, וכי על הדוקר והקורבן לשאת בהוצאות המשפטיות של המדינה בגין תביעת הפיצויים.

התובע הורשע בחבלה בכוונה מחמירה ובהחזקת סכין, זאת לאחר שבמהלך 2006 בערב השנה החדשה, אירח בדירתו את שלושה חברים. שוטרים שהגיעו למקום בעקבות תלונה על רעש מצאו את אגייב עם פצעי דקירה כאשר לידו עומדים שנים מהם, סכין בידו ועל בגדי שניהם שאריות דם.

הדוקר העמיד פני ישן

מפסק הדין עולה כי מי שהתברר לאחר מכן כמי שביצע את הדקירה, העמיד פני ישן בדירה. לאחר הרשעתו בתקיפת חברו נגזרו עליו 5 שנות מאסר בפועל. הוא ערער לבית המשפט העליון וביקש את עיכוב עונשו, בהסכמת המדינה התקבלה הבקשה ובשלב מאוחר יותר הודיעה המדינה כי היא מסכימה לקבל הערעור ולביטול הכרעת הדין הקודמת. לאור האמור זיכה אותו בית המשפט מכל העבירות.

הודעתה של המדינה הגיעה לאחר שעד מדינה סיפר, במסגרת חקירה אחרת, כי ידוע לו האדם שהורשע אינו הדוקר אלא אחר וכי התקיימה פגישת פיוס שבה השתתפו שלושת החברים וככל הנראה שגם נציג מטעם האדם השהורשע, במסגרתה סוכם כי  הדוקר ישלם פיצוי לנדקר, והוא מצידו לא יספר על זהותו.

לאחר שהוכחה זהות הדוקר, הודיעה המדינה כי היא מקבלת את ערעורו של האדם שהורשע וחוזרת בה מכל האישומים, זאת למרות שהוא לא היה נקי מכל עוון כיוון שסייע להסתיר את זהות הדוקר ואף ניסע לסייע בהעלמת הסכין.

​​​​​​​לאחר זיכויו תבע האדם שהורשע את המדינה בטענה כי התרשלה בתפקידה וגרמה לו לנזקים נפשיים, בעקבותיהם החל בהליכי פשיטת רגל. לטענתו לאורך כל ההליך הוא טען לחפותו, המדינה הציגה בפני בית המשפט המחוזי ראיות כוזבות, לא בחנה לעומק את טענותיו, לא פעלה לגילוי האמת ורק עקב צירוף מקרים נדיר נתגלתה חפותו ובוטלה הכרעת הדין המרשיעה. האדם שהורשע בחר שלא לתבוע את שלושת  האחרים זאת למרות שהיה בידיהם בוודאות המידע ביחס למי הדוקר האמיתי, לאור האמור הוציאה המדינה הודעות צד ג' לשלושה.


המדינה: ''נקטו את כל הפעולות הנדרשות''

לעמדת המדינה, שיוצגה על ידי עו"ד איתן כהן וליאור קורן מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), תיק החקירה מלמד כי ננקטו כל הפעולות הנדרשות, הראיות והעדויות הצביעו על אשמתו והאדם שהורשע בחר מצדו לשמור על זכות השתיקה ולא לשתף פעולה באופן מלא עימם או בעדותו בבית המשפט. בקו ההגנה שלו נמסרו גרסאות שאינן אמת, אלה הן שהובילו להרשעתו, ומשכך האשמה מוטלת עליו.

בית המשפט קיבל את עמדת המדינה, שטענת המעורבים כאילו הם אינם יודעים מה קרה אינה סבירה וכי ההסבר היחידי לכך הוא הסכם דמי השתיקה והפיצויים ששולם לקורבן. לאור האמור סגן נשיא בית המשפט השלום באר שבע השופט יורם ברוזה קבע כי שניים מהחברים ידעו את זהות הדוקר ובחרו להסתירה מתוך קוד של כבוד וכן כי אחד מהם לא אמר אמת בעדותו וכי השקרים שגיבשו יחד כלל המעורבים הובילו להרשעתו של האדם.

לאור היעדר אשמה מצד המדינה, בית המשפט מצא לנכון לחייב את שלושתם בהוצאות לטובת המדינה בסך 35,000  שקלים. ​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK

​​​​​​​