מועצת להבים מבקשת ייקור חד בארנונה, טרם אישרה את תקציב 2023

בניגוד לעומר או באר שבע, מועצת להבים טרם אישרה את התקציב לשנת 2023. סלע המחלוקת: ייקור חד וחריג בארנונה. לטענת האופוזיציה, מי ששלימו שנה מראש, שלימו עם התוספת שטרם אושרה . במועצה טרם הגיבו על הטענות
send whatsapp messsage send FB messsage
מועצת להבים (גוגל מפות)

התקציב לא מספיק - התשובים צריכים להכניס את היד לכיס: ההעלאה חריגה של הארנונה בלהבים מחכה לאישור - וכך גם התקציב העירוני. במועצה מבקשים להעלות את הארנונה בשיעור של כ-6%, מתוכם 4.5% העלאה חריגה ושאר (1.37%) - ה''טיס האוטומטי'' של משרד הפנים לעידכון הארנונה. ההעלאה החריגה עוררה ביקורת רבה. שרי הפנים והאוצר היו אמורים לאשר את ההעלאה בסוף השנה שעברה, אך בשל הבחירות והרכבת הממשלה החדשה, השאירו את המטלה לבאים אחריהם. 


ההסבר להעלאה החריגה, הוא, על פי המועצה, ''צפי לגידול בהוצאות השוטפות של המועצה כולל שכר לעובדים, תשלומים לספקים בעקבות עליית מדד המחירים לצרכן ועליית מחירי הדלק ועוד''.
במועצת להבים מסבירים לתושבים כי בהשוואה ליישובים דומים (מיתר ועומר), הארנונה נמוכה.  ''גם אם יועלה תעריף הארנונה למגורים בשנת 2023 ב – 4.5% באופן חריג תעריף הארנונה למגורים למ"ר להבים יעמוד על 58.42 שקלים,''תעריף הנמוך מהתעריף ביישובים הקהילתיים הסמוכים אלינו והדומים לנו מבחינת המאפיינים שלהם וחתך האוכלוסייה''. במיתר משלמים 61.49 שקלים למ''ר (מגורים) ואילו בעומר, 62.5 שקלים עד 200 מ"ר, 95.2 מעל 200 מ"ר. (ממוצע של 75.6  שקלים למ"ר מגורים לשנת 2023).

ההסבר להעלאה החריגה, הוא, על פי המועצה, צפי לגידול בהוצאות השוטפות של המועצה כולל שכר לעובדים, תשלומים לספקים
בעקבות עליית מדד המחירים לצרכן ועליית מחירי הדלק ועוד. בין היתר אמורים לקום ביישוב ''מוקד רואה'' בעלות של חצי מיליון שקלים, אמורות להיות משולמות תוספות שכר למאבטחים, להתמנות סגן קב''ט, שכר המטפלות והסייעות חייב להתעדכן.

כמו כן, המועצה חייבת להחזיר הלוואה חדשה בסך 1.7 מיליון שקלים לטובת בניית אשכול גני ילדים.  

לטענת האופוזיציה במועצה, מי שמשלמים ארנונה שנה מראש, שילמו כבר את התוספת. אם התוספת לא תאושר בסופו של דבר, המועצה תצטרך להחזיר לאותם תושבים סכום ניכר. כמו כן, המועצה טרם אישרה את התקציב שלה, זאת בניגוד לבאר שבע, מיתר או עומר, שאישרו את תקציבן עוד לפני סוף 2022. הצעת התקציב חייבת להיות מוגשת 60 יום לפני אישורו במועצה. 

ממועצת להבים נמסר: ''מליאת מועצת להבים אישרה העלאת ארנונה חריגה לשנת 2023 בשיעור של 4.5 אחוז.  מדובר בכ-50 ש"ח לחודש לבית אב שנועדו לשיפור השירות, לרבות הקמת מוקד רואה המאויש 24 שעות ביממה.  אחרי האישור במליאה, היה צורך באישור של שרי הפנים והאוצר להעלאה. שרת הפנים חתמה ואילו שר האוצר לא חתם ללא מתן הסבר.
באשר ל-40 משלמי ארנונה שחיובם בוצע בפועל כיוון ששילמו לשנה מראש, המועצה תיקנה את חיוביהם וזיכתה אותם.
בג"ץ בעניין הוגש בשם 40 רשויות מקומיות בתמיכת מרכז השלטון המקומי''.​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK