סוף לחגיגת המשקיעים, טלטלה לשוכרי הדירות: זה מה שמתכנן האוצר

מחזיקים בדירה להשקעה? האוצר מתכנן לבטל את הפטור ממס הכנסה, בעלי הנכסים יחוייבו לדווח החל מהשקל הראשון על הכנסה משכר דירה. את המחיר ישלמו, ככל הנראה, השוכרים
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: דני בלר (הדירה המצולמת אינה שייכת לכתבה)

טיוטת חוק ההסדרים שתובא לאישור הכנסת מטילה פצצה אשר עלולה להשפיע על משקיעי הנדל''ן: אחד התיקונים המוצעים הינו חובת דיווח למס הכנסה על כל דירה מושכרת, גם בסכומים מתחת לפטור, העומד כיום על 5,470 שקלים. ההערכה היא, כי בכוונת האוצר למסות את ההכנסה מהשכרת נכס החל מהשקל הראשון.

חוק ההסדרים הינו חוק שהממשלה מביאה לאישור הכנסת בכל שנה לצד חוק התקציב, המאגד תיקוני חקיקה רבים שהממשלה רואה צורך באישורם בכנסת כדי ליישם את מדיניותה ותוכניותיה הכלכליות. בשנים האחרונות הוא נקרא "חוק המדיניות הכלכלית", "חוק התוכנית להבראת כלכלת ישראל" ו"חוק ההתייעלות הכלכלית"​. 

חוק ההסדרים נבדל מרוב החוקים הנחקקים בכנסת בכך שהוא מקבץ חוקים ותיקוני חקיקה בנושאים שונים. לאחר שהוא מאושר בקריאה הראשונה ומועבר לדיון בוועדות הכנסת השונות, הוא מונח כיחידה אחת על שולחן הכנסת לקריאה שנייה ולקריאה שלישית. בעבר בעלי עניין מנעו לחוקק חוק שימסה את שכר הדירה. הממשלה הנוכחית, ''ימין על מלא'', לא תתקשה לאשר את החוק שיכנס לקופת המדינה עוד כמה מיליארדים.

כיום, אין חובה לדווח על הסכומים שמתחת לפטור. מהרגע שתהיה חובת דיווח, ההכנסה תתווסף להכנסות אחרות של הנישום לצורך חישובי מס. על פי המצב כיום, בבאר שבע למשל, שהפכה לפני כמה שנים לאטרקטיבית למשקיעים, ישנו מספר בלתי ידוע של דירות ויחידות דיור המושכרות על בסיס ''הכל כלול'', כאשר התשלום במזומן מדי חודש. בעבר ניסינו לקבל תשובה כמה דירות מפוצלות מושכרות בעיר, וגילינו שאיש אינו יודע.

''כאשר העסקה נסגרת בין השוכר לבעל הנכס, אף אחד לא יודע ואף אחד לא בודק כמה משלמים ועל מה'', אומר לחדשות באר שבע והנגב מתווך דירות. ''יש בעלי נכסים שעובדים מסודר, לפעמים המשרדים מנהלים להם את העניינים, הכל מתועד, יש קבלות. אבל יש אחרים שעובדים במזומן ואף אחד לא יודע מזה, בטח לא מס הכנסה. זה פתח לבעיות. אישית, אני מעדיף לוותר על עסקאות כאלה''.


''כאשר העסקה נסגרת בין השוכר לבעל הנכס, אף אחד לא יודע ואף אחד לא בודק כמה משלמים ועל מה'', אומר לחדשות באר שבע והנגב מתווך דירות. ''יש בעלי נכסים שעובדים מסודר, לפעמים המשרדים מנהלים להם את העניינים, הכל מתועד, יש קבלות. אבל יש אחרים שעובדים במזומן ואף אחד לא יודע מזה, בטח לא מס הכנסה''
המדינה, לא רק בבאר שבע, אינה יודעת באמת מה קורה בשוק השכירות ומהו גובה שכר הדירה האמיתי הנגבה מהשוכרים. ''חיפשתי דירה בבאר שבע, אבל בעלי דירות רצו ערבים ותלושי משכורת'', מספר אלי, חייל משוחרר. ''בסוף מצאתי דירה בשכונה ד' על בסיס מזומן, משופצת, מרוהטת, משלם כל חודש לבעל הדירה. זה הרבה יותר זול ואני מתאר לעצמי לשבעל הדירה זה משתלם''.

באוצר מתכוננים לשים סוף לחגיגה: על פי התכנון, ההנכסות משכר דירה ידווחו באתר יעודי שיוקם לצורך כך. בשלב הראשון המדינה לא תנקוט בענישה אגרסיבית, אך בהמשך, אחרי תקופת הסתגלות, בעלי הנכסים שלא ידווחו ייענשו על העלמת מסים. עם זאת, מי ששוכרים דירה ומשכירים את דירתם, יוכלו לקזז את ההוצאות במס. 

בבאר שבע הייתה לפחות עד לפני כמה שנים גן עדן למשקיעים, שקנו דירות בזול בעיקר בשכנות ג' וד' ליד האוניברסיטה והשכירו אותן ביוקר לסטודנטים. אלא שקהל הסטודנטים בבאר שבע לא פראייר, הקים מנגנון לבדיקת המחירים ורשימות של בעלי נכסים שכדאי להיזהר מהם. גם הקורונה גרם לסטודנטים רבים לוותר על מגורים בבאר שבע. 

התיקון בחוק עלול ליצור מצב בו בעלי הנכסים יגלגלו את גובה המס על השוכרים. ''אני משכיר את הבית הישן שלי ומשלם מהשכר דירה את המשכנתא'', מספר דור, שנכנס לא מכבר לדירה חדשה ומרווחת בשכונת פארק הנחל. ''אשתי ואני הבאנו כסף מהבית וחסכונות וההפרש לקחנו במשכנתא ששכר הדירה  מממן חלק ממנו. מה שלא האמנו הוא שתהיה התייקרות כל כך גדולה של הכל. אם נצטרך לשלם מס, מחר השכירות יעלה. אין לי ברירה''.

​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK