''דמוקרטיה אינה פופוליזם'': 1,000 איש הפגינו בבאר שבע (סרטון)

בסדר מופתי ותחת אבטחה משטרתית, נערכה הערב הפגנה כנגד פגיעה במערכת המשפט ובדמוקרטיה הישראלית. צפו בשידור המלא
send whatsapp messsage send FB messsage
מפגינים ברחבת יד לבנים (צילום ארכיון: דני בלר)

כאלף איש הפגינו הערב, מוצאי שבת, ברחבת בית יד לבנים בבאר שבע, כנגד הפגיעה בשלטון החוק ובאופיה הדמוקרטי של ישראל העלולה להתרחש אם הרפורמה אותה מקדם שר המשפטים יריב לוין תצא אל הפועל. ההפגנה בבאר שבע נערכה תחת אבטחה משטרתית בשטח מתוחם, לקח מניסיון דירסת מפגיני יש עתיד ברחבת מרכז המורים, לפני כשבועיים. 

חדשות באר שבע והנגב העביר את האירוע בשידור חי (צילום: דני בלר)


בהפגנה נשאו דברים אנשי ציבור ואקדמיה, יהודים וערבים. מיכאל ביטון, מי ששימש כיו''ר וועדת הכלכלה ואלון שוסטר, שהיה סגן שר הביטחון, היו בקהל אך לא נשאו דברים. הסדר נשמר, מלבד אדם אחד שהתפרץ לבמה וצעק ''אתם בושה!''. הוא הורד מהבמה על ידי המאבטחים ועוכב על ידי המשטרה במקום. 

מי נשאו דברים היו  אבי דבוש,  מנהיג סביבתי, חברתי ופוליטי מנכ"ל עשות משפט- קול רבני לזכויות אדם, ממקימי תנועת הפריפריות. דבוש, כמו שאר הדוברים, הזהיר מפני העלול לקרות בישראל באם הפרומה במערכת המשפט תצא לדרך ואז ישראל תמצא עצמה במצב דומה להונגריה או פולין.


הרבנית לאה שקדיאל: ''דמוקרטיה היא לא פופוליזם. אם הרוב מחליט שמותר להרוג מישהו זה אומר שאפשר? ישראל היא לא דיקטטורה. "אנחנו יודעים שהדמוקרטיה מאפשרת בחירות רק בתוך קווים מסוימים. הם רוצים שהאזרחים פה יהיו מטומטמים אבל אנחנו לא. אנחנו מבינים שהפרדת רשויות הכרחית כדי לקיים שוויון בין כל בני האדם בפני החוק ובפני כל הרשויות''ראש מועצת ערד, עו''ד ניסן בן חמו,המשמש גם כיו"ר מועצת הנגב, נשא דברים - וחזר על הסכנה בשפביעה במערכת המשפט, שתביא לשינוי שיטת המשטר בישראל.

דר' תניא ציון וולדקס,  מרצה וחוקרת את המפגש שבין דת, מגדר ופוליטיקה, פמיניסטית דתיה, חברה ב"אמהות על המשמר" למאבק באלימות משטרתית, גרה בבאר שבע - הזהירה ממה שהיא כינתה ''פוליטיקה של בנים'' - מצב בו פוגעים בזכויות מיעוט מתוך עמדת כוח. 

המפגינים ברחבת העירייה (צילום: דני בלר)

דר' מאזן אבו סיאם-  חבר מועצת העיר רהט, חבר מרכז מרצ ופעיל חברתי ופוליטי, דיבר על שותפות הגורל היהודית ערבית: "זאת לא מחאה של יהודים או ערבים, של שמאל או ימין, של חילונים או דתיים. זאת מחאה של כל אדם במדינה שאיכפת לו מזכויות האדם והאזרח, שאיכפת מזכויות המיעוט, מזכויות הפלסטינים. לא יצאנו לבחירות כדי לשמור על זכויות נאשמים''.

הרבנית לאה שקדיאל,  מחנכת ואקטיביסטית חברתית, גרה בירוחם, הגיע כאשר על חולצתה דגלי ישראל ופלסטין. היא סיפרה ששני הדגלים נמצאים גם על שולחן העבודה שלה.  "לטעמי שליש מהדוברים פה היו צריכים ערבים. שליש מתושבי הנגב הם ערבים פלסטינים. דמוקרטיה היא לא פופוליזם. אם הרוב מחליט שמותר להרוג מישהו זה אומר שאפשר? ישראל היא לא דיקטטורה. אנחנו יודעים שהדמוקרטיה מאפשרת בחירות רק בתוך קווים מסוימים. הם רוצים שהאזרחים פה יהיו מטומטמים אבל אנחנו לא. אנחנו מבינים שהפרדת רשויות הכרחית כדי לקיים שוויון בין כל בני האדם בפני החוק ובפני כל הרשויות. לא מתחילים את המשטר הדמוקרטי בהפעלת כוח''.


​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK