אונס, רצח וחוליות חיסול: הספר שמתאר את הצפוי לנגב חסר המשילות

''אל נקמות'' של יניב בן עטר מלהבים נכתב אחרי אונס הילדה בת ה-10 ביישוב בנגב ופריצה לביתו שלו - והוא אחד הספרים המטרידים והקשים של השנים האחרונות. האם זה העתיד הצפוי לנגב באין בו לא חוק ולא סדר?
send whatsapp messsage send FB messsage
יניב בן עטר צילום: ניק סמינרוב

האם זהו העתיד הצפוי לנגב? ספר חדש, ''אל נקמות'', של יניב בן-עטר, מתאר את המציאות שעלולה להיות באיזור שאיבד מזמן את המשילות, הפך לשטח הפקר בו אין לא דין ולא דיין.  רק השבוע פתחו אלמונים באש על עסקים בשדרת האוכל בעיר העתיקה בבאר שבע. בשוף השבוע שעבר נהרג אב חירש, שנסע על טרקטורון עם בנו הקטן ולא שמע את הירי באיזור. 

בשגב שלום, תל שבע ורהט ישנן תקריות ירי על בסיס קבוע, חלקן יריות בין פלגים עוינים ואחרות, יריות ''שמחה''. התיעודים עולים לרשתות החברתיות, כאשר לפעמים היורים בפנים גלויות. 

יניב בן עטר, כותב הספר, הוא תושב להבים, בוגר המחלקה לקולנוע במכללת ספיר, סרט הגמר שלו ''לילה לא שקט'', הוקרן בפסטיבלים בארץ ובעולם ובערוץ ''הוט 3'' וזכה לשבחים רבים.

וידאו: ''לילה לא שקט'', סרטו של יניב בן עטר (הוט 3)


יניב בן עטר מעיד, כי סובל כל הזמן מאלימות המגזר הבדואי: ''הכביש כמו אזור מלחמה, עקיפות מטורפות ובריונות, ניסיונות הורדה מהכביש, תאונות דרכים, התנגשויות עם גמלים משוטטים. זה כמו רולטה. האנשים שמסביבך נפגעים וזה רק עניין של זמן עד שהפור יפול על משפחתך. הכל הפקר. פריצות לרכבים ובתים. הטרדות של בנות ונשים. מטחי ירי בכל לילה וקריאות מואזין שנשמעות למרחוק''.

צילום: ניק סמינרוב. עיצוב: פרח בן עטר​​​​​​​

לדבריו, האירוע שגרם לו לזעזוע הנורא, כמו לשאר תושבי מדינת ישראל והוא זה שהביא אותו לכתוב סוף כל סוף את ספר הביכורים שלו, "אל נקמות", הוא האונס של הילדה בת ה-10 במיטתה, בביתה החם ביישוב בנגב. הפריצה שהיתה בביתו, אותה הצליח למנוע ע"י הברחת הגנבים, לא נתנה לו מנוח שזה היה עלול לקרות אצלו.תחושת הנקמה לא עוזבת את סער, האב שלא הצליח להגן על הגוזל שלו, גם שהיה קרוב אליו, לא סומך על המדינה שבחרה על חשבון תושבי הדרום להיות מכילה והומנית, ועכשיו על חשבון בתו האהובה. בדרום הפרוע, שולט "חאק אל ערב" החוק הבדואי והוא יפעל ע"פ חוקים אילו. יש לו יכולות, הוא מאמין, הוא בוגר יחידת המסתערבים ומחליט לחפש את הצדק"כשאני שמעתי על המקרה לא ישנתי שבועיים'', מספר בן עטר. ''הייתי על טורים גבוהים, מריץ בראש מיקרים ותגובות. הייתי חייב להוציא את זה איך שהוא ואז התחלתי לכתוב. כתבתי את הפרק הראשון, של הלילה הארור, ולא יכולתי להמשיך. היה לי קשה מידי. הגשתי שזה משפיע עלי, שאני נהיה עצבני. עזבתי את הטיוטה. חודש לא נגעתי בה. אבל הרעיון המשיך כל הזמן לבעבע ונבנה בזמן הזה. בחודש הזה היה לי כבר כיוון לעלילה ואז הכל נשפך על הדף כאילו מעצמו".

את הספר הוא מקדיש לשכניו, תושבי חבל ארץ זה, כזעקה וגם להתעוררות לפעולה כשהמציאות והשגרה המתוארות בספר, מובאות ללא פילטרים ומבוססות על מיקרים אמיתיים או דומים להם.

(צילום: מתוך רשת חברתית / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א') שריפת חתנת משטרה בנגב

הדמות המרכזית בספר "אל נקמות" הוא סער, גבר ישראלי טיפוסי, שורשי, הגר עם משפחתו ביישוב מיתר, בדרום הארץ. סער, כרבים מתושבי הדרום, כואב את מצב הדרום וזועם על מחדלי הרשויות. ערב שבת חורפי וגשום, מתרחש הנורא מכל.. ביתו נטע נאנסת במיטתה, בביתה החמים והעוטף, כשהוריה נמים את שנתם בחדר ליד ולא שומעים כלום.

מאותו רגע, עולמו מתהפך עליו. הוא מנסה לתת למערכת הצדק לפעול, אך במקביל מתחיל להריץ תרחישים ותגובות לאופציות נקמה, ומצד שני, מנסה שלא לתת לעצמו להישאב למצב לחימה.

אלפי מפגינים חוסמים כביש בנגב (צילום רשתות / ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27א')

העלילה מובלת תוך כדי בחינת ערכי הגבריות הישראלית, האבהות, גרורות השירות הצבאי, הרעות, הזוגיות בחייו של האב סער בשילוב תחושות של הכבוד הלאומי והפער בין החוק לצדק.

תחושת הנקמה לא עוזבת את סער, האב שלא הצליח להגן על הגוזל שלו, גם שהיה קרוב אליו, לא סומך על המדינה שבחרה על חשבון תושבי הדרום להיות מכילה והומנית, ועכשיו על חשבון בתו האהובה. בדרום הפרוע, שולט "חאק אל ערב" החוק הבדואי והוא יפעל ע"פ חוקים אילו. יש לו יכולות, הוא מאמין, הוא בוגר יחידת המסתערבים ומחליט לחפש את הצדק.

התיאורים בספר קשים ומעוררי אימה, דווקא משום שחלקם מבוססים על אירועים אמיתיים - ובנגב הוכח שהמציאות יכולה לעלות על כל דימיון. ​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK