לקראת עימות: ''מי שלא מתאים לו, שיילך לגור במקום אחר''

מינויו של אבי מעוז מתקבל אצל חלק מתושבי באר שבע בברכה (''יוציא ממערכת החינוך את הגועל'') ואצל אחרים בחשש גדול (''חוששים מהיום בו נצטרך לעזוב למקום אחר'') - אך תחזית מלפני חמש שנים נבאה את המצב
send whatsapp messsage send FB messsage
ח''כ אבי מעוז (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

שני קולות משני צדי המתרס: מיכאל, בן 30, להט''ב מבאר שבע, שחושש מהעתיד לבוא תחת הממשלה שתקום. מהצד השני, תמי, בת 40, שני ילדיה במערכת החינוךהממלכתי בבאר שבע, שמברכת על כניסתו של אבי מעוז, על תפיסותיו, לתפקיד שאיפשר לו לקבוע מה ובעיקר מה לא יכלל בתוכניות החינוך.

תמר, תושבת שכונה ה', חוששת להזדהות, ''כי אתה יודע טוב מאוד מי שולטים ברשתות בתקשורת'', אבל סבורה שלבאר שבע לא מתאים חינוך על ''הדברים האלה'' (את המילה להט''ב היא לא מוכנה להוציא מהפה). ''הילדים חוזרים מבית הספר עם רעיונות שלא מקובלים עליי והיו לי צעקות על המנהלת על הגועל ועל השיחות בענייני הפרטיות'' (ענייני הפרטיות, מתברר, ככה היא קוראת לכל מה שקשור לחינוך מגדרי). ''מי שלא מתאים לו, שיילך לגור במקום אחר''.

מיכאל שוכר דירה בשכונה ד', בעיקר בגלל האווירה הסטודנטיאלית ברחוב, נולד בעיר: ''אם חשבתי שהתקדמנו, שאולי אחיה במקום בו אגדל משפחה עם בן זוג, אני היום בספק. אני חושש שהדור הבא, מי שהיום תלמידי בית ספר, יקבלו מסרים לגמרי אחרים מקבלת האחר, מפתיחות ומשיח פתוח על ענייני מגדר ושוויון''.

''יש חברים להט''ביים, משפחות עם ילדים. איזה מסר נוראי הם הולכים לקבל במערכת החינוך? שהם לא ראויים? שההורים שלהם לא ראויים. זה מפחיד. אמנם מעוז עוד לא נכנס לתפקיד, אבל חברים מדברים על מה יהיה מחר ועל האפשרות שיצטרכו לעזוב למרומות פתוחים יותר''.

דגלי גאווה שהועלו באש בכניסה לביתם של זוג להט''בי בב''ש (צילום ללא קרדיט)

כאשר מביטים על המפה של היישובים שהסתייגו ממניויו של מעוז, רובם  במרכז ובגוש דן  - שם הגינוי היה חד משמעי. בפריפריה הדרומית, לעומת זאת, נוהגים בלשון זהירה, או שלא מגנים: ההסכם בין הליכוד למפלגת נעם להעביר לח''כ אבי מעוז את האחריות על התוכניות החיצוניות במשרד החינוך מעורר סערה, אך מעוז נחוש להכתיב את תפיסותיו, גם למי שלא יסכים איתו.

מעוז התבטא בעבר נגד קהילת הלהט''ב, קרא לבטל את מצעדי הגאווה ואינו תומך בחינוך לשיוויון מגדרי. הוא מתנגד לשירות נשים בצה"ל ומעדיף שירות לאומי למעוניינות בכך. הוא סובר שהתרומה הגדולה ביותר של נשים היא בנישואים וגידול "משפחה לתפארת", כאשר "משפחה היא אבא ואמא וילדים".ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ': "העיר באר שבע תמשיך בדיוק בהתאם לאותם עקרונות וערכים בהם נהגה עד היום, ללא שינויים. מה שהיה, הוא שיהיה! כל התוכניות ישמרו ולא ניתן לפגוע באף אוכלוסיה. המרקם המיוחד, הסובלני והפלורליסטי של העיר, זה שמעניק שיוויון לכולם ישמר, במעשים ולא בהצהרות ובדיבורים''

את הקונספט של משפחות שונות רואה מעוז כאיום על עם ישראל ועל החברה הישראלית. בנוסף לכך, מעוז תומך בערכי המשפחה ההטרונורמטיבית, מתנגד לטיפולי המרה אבל תומך במתן ייעוץ-טיפול פסיכולוגי להומואים אשר מעוניינים להקים משפחה יחד עם אישה.

מעוז מתנגד לקיום מצעדי גאווה באופן כללי, ובירושלים בפרט, בטענה כי המצעדים פוגעים בקדושת ירושלים ובמרחב הציבורי שלה. 

במסגרת ההסכמים הקואליציוניים, מעוז קיבל את האחריות על התוכניות החיצוניות במשרד החינוך ויכול להטיל וטו על כניסת עמותות הדוגלות בשיוויון, בשכויות להט''ב, זכויות אדם, זכויות מיעוטים בישראל- לתוך השיח במערכת החינוך. 

ראשי עיריות רבים יצאו האופן נחרץ כנגד ההסכם, רובם המכריע במרכז הארץ. ראשי הערים אמרו כי יממנו מתקציב העיריות את החינוך לפלורליזם.  לעומתם, ביישובים רבים בפריפריה, הסמוכים על שולחן הממשלה לתקציבי חינוך, מעדיפים לשתוק ולקבל את הבוס החדש בהכנעה.

דנילוביץ': ''איננו מתכוונים להיכנס לויכוח הפוליטי בין הצדדים''

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', מעדיף להמתין עד לכניסת מעוז לתפקיד ונוקט בתגובה הכתובה שמסר לתקשורת לשון מאוד זהירה:  "העיר באר שבע תמשיך בדיוק בהתאם לאותם עקרונות וערכים בהם נהגה עד היום, ללא שינויים. מה שהיה, הוא שיהיה! כל התוכניות ישמרו ולא ניתן לפגוע באף אוכלוסיה. המרקם המיוחד, הסובלני והפלורליסטי של העיר, זה שמעניק שיוויון לכולם ישמר, במעשים ולא בהצהרות ובדיבורים.  כאשר תיכנס הממשלה החדשה לכהונתה ונדע מי הוא/היא שר/ת החינוך, התמונה תהיה ברורה יותר''. 

''האמירה שלנו חדה וברורה ואיננו מתכוונים להיכנס לויכוח הפוליטי בין הצדדים. תושבי העיר יכולים להיות רגועים ובטוחים שברוח מאחדת זו נפעל! מבחן התוצאה הוא זה שקובע. כראש עיר, אני פועל כבר 15 שנים למען כל אוכלוסיות העיר, בהתאם לצרכים המגוונים שלהן, בכבוד הדדי וברגישות רבה. אמשיך לדאוג לכולם, ללא הבדל!"

הנהגת ההורים העירונית בבאר שבע אמרה: ''כהנהגת ההורים העירונית בבאר שבע, תמיד האמנו בעד ערכי חופש הבחירה והפלורליזם, זאת לצד חינוך ערכי ומיטבי. אנו דוגלים במציאת המכנה המשותף של כל קצוות האוכלוסייה והקניית הערכים החינוכיים לילדינו. רבי יצחק אמר "הרוצה להחכים ידרים" ואנו בבאר שבע נמשיך להיות מגדלור של שילוב כל סוגי הקהילות לתוך פסיפס עירוני גדול, חם ואוהב איש את רעהו, כך היינו, וכך נמשיך להיות. אנו נמשיך לפעול באופן ממלכתי, חינוכי, חברתי וקהילתי למען הכלת הרב תרבותיות''.

מרבית המתנגדים - במרכז, בנגב ההתנגדות דלה (צילום מסך)

המפה המראה אילו רשויות מתנגדות לתפסיתיו של מעוז ואילו מעדיפות לשתוק, תואמת לתחזית של משרי הממשלה לשנת 2030: על פי דוח שפורסם לפני כמה שנים,  בעשור הקרוב האוכלוסיה החילונית תתרכז בשפלת החוף המרכזית והתעסוקה תתכנס לתוך גוש דן, מלבד תחום השירותים והתיווך.

לפני כחמש שנים, המועצה  הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה הכינה דוח, הבוחן את אוכלוסיית ישראל בשנים 2030 ו-2040. מטרת הדוח היא לתכנן את התשתיות, את המערכות הציבוריות, את התקציבים, את הדגשים בחינוך ולנסות לצפות את מארג החיים בישראל. הדוח מתבסס על נתונים הסטוריים, על מגמות קיימות ומספק מספר תרחישים, מתרחיש שמרני, מבוסס נתונים הסטוריים וקצבי גידול האוכלוסיה מבוססי הגירה פנימית וילודה ועד לתרחיש פחות שמרני, אם כי ההבדלים בתוצאות אינם גדולים.

הרכב האוכלוסיה בבאר שבע ישתנה והעירייה תצטרך להתאים עצמה:  היהודים החילוניים יהוו רק כ-43 אחוזים בבאר שבע וסביבותיה. הקבוצה השניה הגדולה היא האוכלוסיה הערבית באיזור, שתהווה 43 אחוזים מכלל התושבים. על פי הצפי, כמעט 14 אחוזים יהיו יהודים חרדים.

פני העתיד: תלמידים המתנגדים לשיח אודות להט''בים בבית ספרם במחאה בכניסה לבית ספר בבאר שבע (צילום ללא קרדיט)

שינוי הרכב האוכלוסיה, על פי הדוח, יכתיב אילו אירועים ניתן יהיה לקיים בעיר ואיזה לא. ב-2030 העיר תמנה כמעט מיליון תושבים, מרביתם מקומיים. מצד אחד, הריבוי הטבעי יעשה את שלו. מצד שני, באר שבע תהפוך אטרקטיבית יותר למגורים ותמשוך אליה תושבים בין אם מהיישובים הבלתי מוכרים ובין אם מערי הסביבה.

היום, שלישי, נערך כינוס חירום בכנסת, במהלכו תקף ראש הממשלה היוצא, יאיר לפיד, את מה שתמתסן כמינוי שרוי במחלוקת: ''"הדבר היחיד שעוד יותר מדאיג מהקלות שבה הם נותנים, זה מי רוצה לקחת: הגורמים הכי קיצוניים ומסוכנים בחברה הישראלית הולכים להיות הגורמים הכי דומיננטיים בחינוך של הילדים שלנו. מה זה אומר על העתיד שלנו שאת מערכת החינוך יובילו אנשים שמאמינים בטיפולי המרה, בתפיסות משיחיות, בזה שנשים צריכות לחזור למטבח ובזה שאם אתה לא יהודי אתה אזרח סוג ב'?".

ואילו שלמה קרעי מהליכוד, אמר: ''"ניסיתם למחוק את הזהות היהודית ממערכת החינוך. אנחנו נביא יותר מורשת, יותר זהות יהודית - זה מה שהריבון אמר בקלפי וזה מה שיהיה".

​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK


​​​​​​​

כתבות נוספות למקרה שפספסת...