מנציחים בחינוך ועשייה: חולקו מלגות לזכרו של חיים מולכו

חיים מולכו ז''ל, מחלוצי קיבוץ אורים, שימש סמנכ"ל משרד החקלאות ויו"ר מועצת המנהלים של מקורות, והוביל את הקמת השפד"ן. מפעל המלגות מתקיים מזה 28 שנה
send whatsapp messsage send FB messsage
טקס חלוקת המלגות. צילום: תומר מולכו

אתמול, חמישי, נערך במרכז החקלאי בגילת  טקס חלוקת המלגות ע''ש חיים מולכו ז''ל, ממייסדי קיבוץ אורים. עד היום חולקו  כ-550 מלגות לסטודנטים, רובם המכריע תושבי הנגב, בהיקף של קרוב ל- 2.5 מיליון שקלים . השנה חולקו 25 מלגות בסכום העולה על 100,000 שקלים.

האירוע נערך במרכז החקלאי האזורי גילת ובמהלכו נישאו הרצאות וכן חולקו מגלות נוספות על שם אישים וארגונים חקלאיים בנגב. 

בין היתר, נשאו דברים ד''ר ערן רווה, מנהל מרכז מחקר גילת, מינהל המחקר החקלאי, גילי מולכז, עמותת מולכו ונציג המשפחה, שנשא  דברים לזכר אביו,חיים מולכו ז"ל,  שחר וואנו, שהרצה בנושא "חיבוק מהאדמה - מפסולת לחומרי גלם איכותיים" - זוכה פרס קרן מולכו לפרוייקט ייחודי בתחום הסביבה ומעורבות קהילתית ו וגיא מולכו, נכדו של חיים מולכו ומי שזכה במילגה לפני מספר שנים, אשר הרצה אודות "טכנולוגיות ריסוס חדשות והשפעתן על הסביבה".

משתתפי האירוע (צילום: תומר מולכו)

חיים מולכו, שעל שמו קמה העמותה המעניקה מלגות לסטודנטים לחקלאות,  היה חבר קיבוץ אורים. הוא עלה עם הגרעין על הקרקע במוצאי יום כיפור תש"ז – 1946 במבצע הקמת 11 הנקודות בנגב. הוא נולד בבולגריה ב- 1927 ובמהלך חייו רכש השכלה חקלאית וכלכלית עבד בפלחה באורים היה פעמיים מרכז משק  ומנהל מפעל המתכת  "מכסף" ומפעל הטקסטיל "נועם"  ושימש בתפקידים רבים העוסקים בחקלאות בארץ בכלל ובנגב בפרט.

שני תפקידים מרכזיים שמילא בחייו: סמנכ"ל משרד החקלאות ויו"ר מועצת המנהלים של מקורות. פרויקט מרכזי שהוביל ודחף היה הקמת השפד"ן, הובלת מי השפכים של גוש דן לנגב. היום לא ניתן לתאר את החקלאות בנגב ללא מי השפד"ן .

משנת 1987 שימש כיו"ר אגף המשק של המרכז החקלאי. בתפקיד זה הביא לדי ביטוי את הידע הנרחב שרכש במשך השנים בתחום החקלאות והמים . הדבר שהוא אהב ביותר בתפקיד זה היה המגע הישיר שהיה לו עם החקלאים . הוא אהב והעריך את עבודתם . הם מצדם העריצו אותו כמי שלא רק יושב במשרד אלה מגיע אליהם לשדות, קשוב לבעיותיהם ועושה ככל האפשר לעזור להם.

חיים מולכו ז''ל (צילום: באדיבות המשפחה)

חיים מולכו נפטר  ב- 1992 בהיותו בן 65  בשיא עשייתו ופועלו למען החקלאות והחקלאים בישראל. לאחר פטירתו של חיים מולכו הוקמה העמותה על שמו. העמותה שמה לה למטרה לפתח ולבסס את המחקר החקלאי בנגב ולהעמיק את הקשר בין חקלאי הנגב לבין מוסדות המחקר החקלאי.

מפעל ההנצחה לזכרו הינו באמצעות מתן מלגות לסטודנטים לחקלאות. העמותה נוסדה לפני 28 שנה לאחר מותו של מולכו. העמותה הוקמה על ידי חבריו לעבודה ובני משפחתו .

מכז מולכו בגילת (צילום: Iftahm / נחלת הכלל)

בשנים האחרונות העמותה מנוהלת על ידי בני משפחה ואנשי חקלאות מהדרום. במשך שלושה עשורים חילקה העמותה מלגות בהיקף של למעלה מ–  2.000.000 מיליון ₪ לכ- 550 סטודנטים. רוב הסטודנטים הם מהנגב ועושים את עבודת המחקר שלהם בנגב. העמותה מחלקת מדי שנה 10 -12 מלגות לתואר ראשון לתושבי המועצות האזוריות בנגב . בנוסף העמותה מחלקת  10 – 12  מלגות לתואר שני ושלישי בסך 5000 ש"ח למלגה לסטודנטים שעושים את עבודות המחקר שלהם בתחום החקלאות.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3J84mAm