הנתון המפתיע של תאונות אופניים במעורבות ילדים בבאר שבע

בבאר שבע, בשנים האחרונות, ניכרת עלייה מספר המכוניות הנוסעות בכבישים בימי כיפור. ביחד עם אלפי ילדים שיוצאים לרכב על אופניים ביום הנחשב נקי ממכוניות, זהו מתכון לתאונה
send whatsapp messsage send FB messsage
הנתון המפתיע של תאונות אופניים במעורבות ילדים בבאר שבע באר שבע, יום כיפור בשנה שעברה: ילד נוסע על קורקינט, מכונית מאחוריו (צילום: דני בלר)

ביום הכיפורים האחרון נהרג ברק חורי ז"ל , בן 12, לאחר שרכב על אופניו ונפגע מנהג שעל פי החשד נסע שיכור בכביש 4. יום הכיפורים הפך בשנים האחרונות ליום רכיבה מרוכז שבו ילדים ובני נוער רבים מנצלים את הכבישים הריקים כדי לרכוב על אופניים.

מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס עולה כי בעשור האחרון (2012-2021) נפגעו 991 ילדים ובני נוער בגילאי 0-19 בתאונות דרכים כשהם רוכבים על אופניים, 31 נהרגו ולמעלה מ-300 נפצעו באורח קשה.       

בשנת 2021 נפגעו 89 ילדים ובני נוער רוכבי אופניים, (מדובר במספר הנפגעים הגבוה מזה ארבע שנים) ושניים נהרגו.

העיר שבה נפגעו הכי הרבה ילדים ובני נוער רוכבי אופניים בעשור האחרון היא תל אביב-יפו שבתחומיה נפגעו 120 רוכבים, בשנת 2021 נפגעו בתחומיה הכי הרבה ילדים ונערים מזה ארבע שנים. העיר שבתחומי נהרגו ונפצעו באורח קשה הכי הרבה ילדים ונערים בתאונות דרכים כרוכבי אופניים בעשור האחרון היא ירושלים -  חמישה הרוגים ו-30 פצועים קשה.

לעומת תל אביב, בבאר שבע נפגעו בתאונות אופניים רק 3 ילדים במהלך העשור האחרון. מדובר בנתון מפתיע, בתהחשב בגודלה של העיר והעובדה שבכיפור, מספר המכוניות הולך וגדל על כבישי באר שבע.

גם באופקים הנתון זהה. נתון זהה מוצאים בנתיבות, בלהבים וחורה נפגע ילד אחד במהלך כיפור, במהלך העשור האחרון.


עו"ד יניב יעקב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "ילדים ובני נוער רבים ינצלו את יום הכיפורים לרכיבה על אופניים רגילים, חשמליים וקורקינטים. בשנים האחרונות יום הכיפורים היה קטלני במיוחד עבור ילדים שרכבו על אופניים. חשוב מאוד להגביר את המודעות לסכנות שברכיבה על כלים דו גלגליים ביום הזה בקרב הילדים וגם בקרב ההורים.

תחושת הבטיחות ברכיבה ביום זה, בהיעדר מכוניות בכבישים, מטעה ומסוכנת. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייב לשים בראש סדר העדיפויות את בטיחות הרוכבים, לא רק ביום הכיפורים אלא בכל השנה. צריך להתחיל להתחשב ברוכבים ולסלול עבורם שבילי רכיבה ייעודיים שיפרידו אותם מכלי הרכב על הכביש ויסייעו להגברת ביטחונם ולהפחתת מספרי הנפגעים.

האופניים הם כלי תחבורה ירוק, זול, נוח ומתאים לפעילות גופנית אך הרוכבים חשופים לסיכון רב ועל כן חייבים לדאוג לתשתיות מתאימות עבורם, כאלה שמצילות חיים".

כך תעברו את יום הכיפורים בשלום -טיפים לרכיבה בטוחה ביום כיפור

מניתוח של עמותת אור ירוק לנתוני מד"א עולה כי בכל שנה נפגעים בממוצע כ-220 בני אדם בתאונות דרכים לאחר שרכבו על אופניים, אופניים חשמליים, קורקינטים, גלגליות וסקייטבורד במהלך יום הכיפורים.

תחזוקת האופניים: בטרם תצאו לרכיבה וודאו את תקינות האופניים: הצופר, הצמיגים, הבלמים, התאורה ומחזירי האור.

התאמת האופניים לרוכב: יש לוודא כי האופניים מתאימים לגובהו של הרוכב בצורה כזו שהגליים נוגעות בקרקע בקצה האצבעות.

חבישת קסדה: הקסדה היא שומר ראשו של הרוכב ויכולה להוות את ההבדל שבין פגיעה קלה לקשה ולכן רוכבים רק עם קסדה המתאימה לראשו של הרוכב ורכוסה היטב בכל רכיבה.

רכיבה בשעות החשיכה: ברכיבה בשעות הלילה יש ללבוש בגדים בהירים שניתן לזהותם בחושך ולהשתמש בפנסי אופניים ובמחזירי אור.

שימוש במיגון: בכל רכיבה יש לרכוב עם מגנים לברכיים, למרפקים ועם כפפות.

רוכבים כחוק: לילד מתחת לגיל 16 אסור לרכוב על אופניים חשמליים, קורקינט חשמלי והוברבורד.

בני נוער רבים נוהגים גם ביום כיפור לרכוב על אופניים וקורקינטים חשמליים. על פי החוק, הרכיבה על הכלים החשמליים מותרת החל מגיל 16 ומעלה. קיימת חובת רכיבה עם קסדה וכל חוקי התנועה חלים על הרוכבים. עמותת אור ירוק ו"קרן עזריאלי", משתפות פעולה באופן נרחב בשנים האחרונות למען הפחתת התאונות במעורבות כלים חשמליים והגברת בטיחות הרוכבים.

במהלך השנים התקיימו פעילויות מצילות חיים בקרב בני נוער. התקיימו מסעות הסברה במטרה לעודד חבישת קסדה בכל רכיבה ועוד שלל פעולות המבקשות להוביל לצמצום היפגעותם של הרוכבים בתאונות דרכים, כמו גם מעורבותם בתאונות דרכים.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3J84mAm