משכירים דירות לטווח קצר? אתם מחוייבים להוציא היתר מיוחד

קצת סדר בג'ונגל ההשכרה: בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע, כי המשכירים דירות מגורים ב-Airbnb מחוייבים להוציא היתר מיוחד
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Image by Jörg Möller from Pixabay

בבאר שבע ובמקומות רבים בנגב, דירות ויחידות דיור, נלד''ו להשקעה, מושכרים במסגרת Airbnb -  השכרה לטווח כדירות. מדובר בפרקי השכרה של ימים ועד חודש, בהם השוכר מקבל בית מאובזר. המחירים נמוכים במעט מבית מלון, אך גבוהים יחסית משכר דירה רגיל.

השוכרים אינם תמיד תיירים, כפי שקורה באיזורי הביקוש, אלא לפעמים מי שמשפצים את ביתם, או מגיעים לפרק זמן קצוב לנגב.

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה השבוע טענה משפטית, על פיה  לפיה נכס שייעודו למגורים בלבד אינו צריך היתר לשימוש חורג לשם השכרה לטווח קצר, כאשר השימוש בפועל הוא למטרת נופש. ההחלטה ניתנה בתום דיון בערעור על החלטת בית משפט השלום בבאר שבע, מחודש מאי. השופטת זהר דולב דחתה את בקשות המערערים לבטל צווי הפסקה שיפוטיים.

הצווים התייחסו לארבעה מגרשים, אשר בשטחם בנויות וילות פרטיות במצפה רמון. הוועדה המקומית ביקשה צווים לאסור עבודות במקום וצווים לאסור את הפעלתם יחידות נופש בניגוד לתוכניות ולהיתרים. מדובר בווילות המושכרות לימים ספורים בכל פעם.
הבקשה שהגישה הוועדה המקומית ייחסה לבעלי המקרקעין הפעלה של יחידות נופש, וטענה כי פעילות זו אינה מותרת על פי התוכניות החלות במקום, שכן המקרקעין מיועדים למגורים בלבד. 

בעניין זה הוגשו בקשות לבטל את צווי ההפסקה כאשר לגבי חלק מהווילות נטען כי אינן משמשות באופן רציף כיחידות נופש, ובאשר לכלל הוילות נטען כי מדובר בשימוש מותר. הטענה המשפטית של בעלי הדירות, הייתה כי מדובר בהשכרה למטרות מגורים, לטווח קצר של ימים בודדים ולפיכך - לא מדובר בשימוש חורג במקרקעין. 

בית משפט השלום דחה את הטענה וקבע כי השימוש בבתים להשכרה לימים בודדים בכל פעם הינה הפעלה כיחידות נופש הלכה למעשה. עוד נפסק, כי שימוש במקרקעין כיחידות נופש לא עולה בקנה אחד עם ייעוד המקרקעין למגורים, כפי שנקבע בתוכניות ובהיתרים, ולפיכך, מדובר בשימוש חורג, אשר פוגע באופי האיזור ובצביון המקרקעין. 

בעלי הווילות ערערו לבית המשפט המחוזי. לטענתם השימוש העיקרי של משפחות המערערים בווילות המדוברות הוא למגוריהן. נטען כי ביתר הזמן, כ-20% מהזמן, הדירות מושכרות לתקופה קצרה בהסדר העסקי המכונה ''סאבלט'' וזאת באמצעות הפלטפורמה של Airbnb. 

לטענתם, אין כל הוראת חוק מפורשת, או כל הסתייגות מפורשת בתוכניות התכנון והבנייה, המונעת השכרת דירות מגורים לתקופות קצרות מאוד. נטען כי מדובר בבתים שהם בשימוש המערערים עצמם במשך רוב השנה, ורק במיעוט הזמן מושכרים לאחרים. לכן, קשה לראות את השימוש בבתים אלה כשימוש החורג מייעוד המגורים. 

בית המשפט פסק: "רשאים המערערים לבקש היתר לשימוש חורג, כפי שראוי היה שיעשו מלכתחילה. ייתכן שהרשות תגיע למסקנה כי ניתן וראוי להתיר הפעילות למרות הקושי לשכנים, לאחר שתינתן גם לשכנים זכות טיעון בעניין זה. ייתכן גם שתחליט שלא. ההחלטה היא של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה".​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:
  https://bit.ly/3J84mAm