זוכה מהחזקת נשק, למרות ממצא ה-DNA

פסק דין מעניין בבית משפט השלום בבאר שבע: עודיי אבו אלקיעאן זוכה מהחזקת נשק, למרות שה-DNA שלו נמצא עליו. מה קרה שם?
send whatsapp messsage send FB messsage
צילומי הדמיה: Images by Arek Socha, Brett Hondow from Pixabay

בית משפט השלום בבאר-שבע, כבוד השופט אמיר דורון, זיכה היום, ראשון, את עודיי אבו אלקיעאן, שהואשם באחזקת אקדח, הגם שה-DNA שלו נמצא בשלושה מקומות שונים על גבי האקדח, והורה על שחרורו משהיה עצור בתיק.  הנשק נתפס בתא כפפות בתוך רכב שהיה במוסך בישוב חורה בו עבד הנאשם.

הנאשם נעצר כשלושה שבועות מאוחר למועד בו בוצע החיפוש במוסך, לאחר שהובהר בבדיקה שנערכה במעבדות המשטרה כי ה-DNA שלו היה על גבי האקדח.

הנאשם הכחיש, כבר בשלב החקירה במשטרה, ובהמשך אף בעדותו בבית המשפט, כל קשר לאקדח, או לכך שנגע בו גם אם בשגגה במהלך עבודתו במוסך.

בית המשפט קבע כי המאשימה לא הוכיחה מעבר לספק סביר, כי ראיית ה-DNA הגיעה לאקדח ישירות על ידי הנאשם, וכי נותרה כל כנה האפשרות להעברתה על ידי אחר שהיה במגע עם הנאשם או עם משטח בו נגע הנאשם קודם לכן, ואותו אחר היה זה שהעביר את ה-DNA של הנאשם לאקדח.

מדובר בראייה נסיבתית יחידה, שמומחי התביעה וההגנה הסכימו שיש אפשרות כי הגיעה לאקדח באמצעות "העברה משנית", אם כי היו חלוקים על מידת הסבירות לכך.

בית המשפט סקר בהרחבה פסיקה מבתי המשפט בארצות הברית וקנדה במקרים בהם נמצאה רק ראיית DNA, ללא כל ראיה אחרת, ומצא לקבוע, כי הגם שהמאשימה ענתה על השאלה: "של מי ה-DNA?" מעבר לספק סביר, לא הצליחה לענות בצורה נעדרת ספקות על השאלה: "כיצד הגיע ה-DNA לאקדח?". 

משמדובר בראייה נסיבתית בודדה, וקיים ולו אחוז קטן (גם אם מאד) כי ה-DNA הועבר שלא ישירות על ידי הנאשם, זוכה הנאשם מחמת הספק.


​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

כתבות נוספות למקרה שפספסת...